Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

7 czerwca 2015 r.
19:42

Radio Majdanek w DDK Bronowice

Autor: Zdjęcie autora dw
10 czerwca 2015 12:30
Radio Majdanek
Radio Majdanek

Kto wie, że w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku działało radio? W najbliższą środę o godzinie 12.30 audycji Radia Majdanek, wzbogaconej o wiersze i piosenki napisane przez więźniów KL Lublin, wysłuchają uczniowie lubelskich gimnazjów oraz szkół średnich. Wydarzenie odbędzie się w Dzielnicowym Domu Kultury „Bronowice” przy ul. Krańcowej 106 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spikerkami Radia Majdanek były polskie więźniarki polityczne. Teraz wcielą się w nie artyści Teatru Muzycznego w Lublinie i Filharmonii Lubelskiej. Audycja podsumuje pierwszą część projektu edukacyjnego „Majdanek – historie nieoczywiste”, w ramach którego lubelska młodzież wzięła udział w serii warsztatów poświęconych postaciom więźniarek tworzących Radio Majdanek i innym formom życia kulturalnego w obozie.

Projekt „Majdanek – historie nieoczywiste” to pierwsza wspólna inicjatywa Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice” w Lublinie i Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. Jego główną ideą jest dostarczenie za pomocą warsztatów historycznych, gier terenowych i zajęć z wykorzystaniem relacji świadków historii, wiedzy, jakiej brakuje w podręcznikach historii. We wrześniu odbędzie się druga część projektu poświęcona ucieczkom więźniów z obozu na Majdanku. Całość podsumuje w październiku uroczysty koncert i prezentacja reportażu przygotowanego przez uczniów. 

Nadawano z pryczy

Radio Majdanek rozpoczęło swoją działalność 13 lutego 1943 roku. Jego inicjatorką była Matylda Woliniewska. Postanowiła ona zorganizować współwięźniarkom taką formę rozrywki kulturalnej, która umożliwiłaby chwilowe oderwanie się od realiów życia obozowego. Studio radiowe mieściło się na trzecim piętrze barakowej pryczy, skąd nadawane były codzienne audycje. Rozpoczynano je imitacją piania koguta. Informowano w nich w sposób humorystyczny o wydarzeniach z życia obozowego, podawano wiadomości polityczne, kulturalne, apelowano o przynoszenie darów dla najbardziej potrzebujących, składano życzenia imieninowe solenizantkom, przypominano o podstawowych zasadach życia społecznego. W maju 1943 roku hitlerowcy zaczęli przenosić osoby tworzące Radio Majdanek do oddalonych od siebie baraków, potem większość z nich wywieziono do Ravensbrück, Buchenwaldu i Oświęcimia.

Spikerkami były: Danuta Brzosko, Alina Pleszczyńska, Hanna Fularska, Wiesława Grzegorzewska, Romana Pawłowska i Stefania Błońska.

Pozostałe informacje

Ukradł butelkę spirytusu i uciekł na rowerze

Ukradł butelkę spirytusu i uciekł na rowerze

A ponieważ między jedną a drugą czynnością wypił część wspomnianej butelki, to za wykroczenia w ruchu drogowym został dodatkowo ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 1600 złotych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie ma 60 lat i świętuje
ZDROWIE I MEDYCYNA
galeria

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie ma 60 lat i świętuje

Tu był pierwszy w regionie tomograf komputerowy, tu był pierwszy rezonans magnetyczny. Dziś Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie świętował swoje 60-lecie. Odznaczono ponad 100 osób, które przyczyniły się do jego rozwoju.

Aneta Karpiuk przestała być starostą hrubieszowskim 28 grudnia 2023 roku. Została odwołana wraz z całym zarządem. W 2024 wzięła udział w wyborach samorządowych. Została wójtem gminy Trzeszczany.

Koniec wieloletniego śledztwa. Wójt Trzeszczan zasiądzie na ławie oskarżonych

Ta sprawa ciągnęła się kilka lat. Była przenoszona z prokuratury do prokuratury. Ostatecznie to śledczy z Grodziska Mazowieckiego przedstawili zarzuty, a kilka dni temu również skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Anecie Karpiuk, b. staroście, obecnie wójt gminy Trzeszczany.

zdjęcie ilustracyjne

Zabójstwo ratownika w Siedlcach. Prokuratura stawia dwa zarzuty Adamowi Cz.

59-letni Adam Cz. z Siedlec będzie odpowiadał za zabójstwo ratownika medycznego z Białej Podlaskiej. Takie zarzuty postawiła mu w poniedziałek prokuratura.

Palikot wpłacił 2 mln złotych poręczenia i opuści areszt
KAUCJA

Palikot wpłacił 2 mln złotych poręczenia i opuści areszt

Były poseł, biznesmen Janusz Palikot wpłacił 2 mln zł kaucji dziś opuści areszt śledczy we Wrocławiu, w którym przebywa od października. Jest podejrzany o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 mln złotych.

Będą dodatkowe autobusy i trolejbusy po meczu na Arenie Lublin
KOMUNIKACJA

Będą dodatkowe autobusy i trolejbusy po meczu na Arenie Lublin

Kiedy? W sobotę, 1 lutego, po zakończeniu meczu na Arenie Lublin. Około godziny 16:30, zostaną uruchomione dodatkowe kursy autobusów i trolejbusów.

48-latkowi grozić może nawet dożywotnie więzienie

Z nożem zaatakował kompana od kieliszka. Poszło o kobietę

Pili razem alkohol. I w trakcie imprezy pokłócili się. O kobietę. Wtedy jeden z mężczyzn rzucił się z nożem na kompana. Ranił go. Odpowie za usiłowanie zabójstwa.

"Nigdy więcej wojny" Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

"Nigdy więcej wojny" Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Lublinie

80 lat temu został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Auschwitz. ONZ ustanowiło ten dzień Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Lublin upamiętnił te tragiczne wydarzenia sprzed laty i oddano hołd poległym.

Ślady krwi i but na drodze. Policjanci znaleźli sprawcę i ofiarę. To kumple

Ślady krwi i but na drodze. Policjanci znaleźli sprawcę i ofiarę. To kumple

Ślady ostrego hamowania i krwi na jezdni, a obok męski but i telefon - na taki widok natknęli się strażnicy graniczni. Natychmiast zaalarmowali policję. Zagadkę udało się rozwiązać dość szybko.

Młodzież z Radzynia podczas warsztatów

Młodzi też chcą tworzyć miasto. I dopięli swego

Po raz pierwszy w Radzyniu Podlaskim młodzież będzie doradzała burmistrzowi. Radni zgodzili się na powołanie swoich młodszych odpowiedników.

Nawozy Dolistne: Szybka Droga do Obfitych i Zdrowych Plonów

Nawozy Dolistne: Szybka Droga do Obfitych i Zdrowych Plonów

W dzisiejszych czasach rolnicy oraz ogrodnicy coraz częściej zwracają uwagę na nawozy dolistne jako skuteczne rozwiązanie dla swoich upraw. Ta metoda nawożenia pozwala na dostarczenie roślinom niezbędnych składników odżywczych wprost przez liście, co przekłada się na szybsze i bardziej efektywne rezultaty. Dzięki temu rośliny mogą lepiej rosnąć, a plony stają się bardziej obfite.

Huczwa Tyszowce w miniony weekend sparowała z Potokiem Sitno

Zamojska klasa okręgowa. Grad bramek w sparingach Huczwy Tyszowce i Tanwi Majdan Stary

Przygotowania na całego czas zacząć. W miniony weekend kilka zespołów z zamojskiej klasy okręgowej rozegrało mecze kontrolne

Po wyburzeniu kamienicy na Bernardyńskiej. Trwa sprzątanie ulicy

Po wyburzeniu kamienicy na Bernardyńskiej. Trwa sprzątanie ulicy

Po zakończeniu wyburzeń i usunięciu gruzu oraz piątkowym otwarciu drogi dla mieszkańców, służby miejskie przystąpiły do sprzątania ulicy Bernardyńskiej w Lublinie. Etapowe prace już przynoszą pierwsze efekty.

Poszedł na kebab i... zatrzymał poszukiwanego przestępcę

Poszedł na kebab i... zatrzymał poszukiwanego przestępcę

Cudzoziemiec poszukiwany za prezentacje treści pornograficznych pracował w jednym z lokali z kebabem w Lublinie. Miał pecha. Postanowił się tam posilić policjant z grupy łowców głów. Tunezyjczyk został zatrzymany. Czeka go odsiadka.

33. Finał WOŚP w Zamościu. Rekordu raczej nie będzie, ale nie to jest najważniejsze
galeria

33. Finał WOŚP w Zamościu. Rekordu raczej nie będzie, ale nie to jest najważniejsze

Pieniądze z puszek już zostały policzone. Aukcje internetowe dobiegają końca. Zamojski sztab WOŚP raczej nie pobije rekordu z zeszłego roku, ale nie to było priorytetem. Wolontariusze podkreślają: "Najważniejsze, że znów byliśmy razem".

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia
Dzisiaj, 27 stycznia 2025:

19:00 Wieczór ze stand-upem