Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

4 września 2009 r.
20:23
Edytuj ten wpis

Zobacz, jak w Nałęczowie malują sławy

0 0 A A

Piątek (4.09) to ostatni dzień pleneru malarskiego Nałęczowska Wrześniówka 2009 z udziałem dziesięciorga plastycznych znakomitości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Twórczość tej dziesiątki jest doskonale znana miłośnikom sztuki, bo to wybitni artyści, których dzieła są chętnie eksponowane w galeriach realnych i wirtualnych. Z kilkoma twórcami lublinianie mogli się zetknąć i nieco ich poznać na wernisażach. Ale teraz jest także niecodzienna okazja do podpatrzenia ich przy pracy.

Od poniedziałku na terenie Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów S.A. trwa Nałęczowska Wrześniówka 2009. To już piąty ogólnopolski plener malarski organizowany w tym miejscu przez Piotra Zielińskiego, właściciela Galerii Sztuki „Wirydarz” w Lublinie.

Uczestnicy tegorocznego przedsięwzięcia to plastycy różnych pokoleń, o odmiennym sposobie postrzegania świata i niekiedy przeciwstawnych poglądach na sztukę, reprezentujący rozmaite szkoły malarskie, posługujący się różnorodnymi technikami.

Niektórzy brali już udział w nałęczowskich plenerach. Inni robią to po raz pierwszy. Łączy ich jedno – są wybitnymi malarzami.

Marek Andała jest znakomitym pastelistą z Kazimierza Dolnego. Specjalizuje się w pejzażach. Członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym. Miał 20 wystaw indywidualnych.

Włodzimierz Borowczyk z Warszawy także lubuje się w pejzażach. Maluje je w różnych porach roku, w różnej atmosferze i oświetleniu. W swojej twórczości zdaje się kontynuować tradycję polskiego koloryzmu.

Andrzej Borowski z Łask pod Łodzią tworzy akty i pejzaże. W tych drugich chętnie nawiązuje do mistrzów włoskiego renesansu. Posługuje się dużymi kontrastami światłocieniowymi, wypracowuje perfekcyjną harmonijność. Ciekawostka: jest autorem polichromii dla kościoła św. Rodziny w Piekarach Śląskich.

Tadeusz Boruta z Lubienia pod Myślenicami to plastyczny mistyk i filozof. Bohaterem jego prac, nawiązujących do ikonografii starotestamentowej, jest człowiek, ukazany nago i bezbronnie na tle nieprzychylnego pejzażu. Prezentował swoje obrazy na wielu wystawach indywidualnych i ponad 150 zbiorowych.

Bogusław Jagiełło przybył nad Bochotniczankę z Kłodawy koło Gorzowa Wielkopolskiego. Z wykształcenia jest artystą grafikiem, ale obecnie zajmuje się głównie malarstwem. Maluje niesamowite, poetyckie i odrealnione akty. Są w nich dwie sfery: lekko surrealistyczna rzeczywistość stylizowanych postaci i abstrakcyjna gra plam i linii.

Tomasz Karabowicz, artysta pochodzący z Chełma, a tworzący na Podlasiu i w Warszawie, twierdził zawsze, że nie lubi malować w plenerze i nie interesują go pejzaże. Jego świat to pracownia, a tematy – ludzie i martwe natury. Z jego obrazów, charakteryzujących się dookólną pustką, emanuje spokój graniczący z martwością i klimat alienacji.

Aldona Mickiewicz z Lubienia pod Myślenicami zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Na swych pracach przedstawia przedmioty noszące wyraźne ślady używania, które świadczą o ich losach. W ten sposób stara się opowiedzieć także o ludziach, którym towarzyszyły.

Michał Smółka urodził się w Krzeszowicach pod Krakowem. Ukończył krakowską ASP (był uczniem m.in. Jerzego Dudy Gracza). Mieszka w Poniatowej, gdzie wraz z żoną i synem prowadzi gospodarstwo. Hoduje rasowe konie. Maluje nastrojowe krajobrazy i martwe natury z bardzo oryginalna grą światła.

Henryk Waniek z Warszawy tworzy obrazy pełne symboliki, metafor i alchemii. Są one nadrealistyczne, czyli tworzone jakby z podświadomości, która każe zakłócać perspektywę, a realne obiekty zderzać z wyśnionymi.

Wojciech Zieliński ze Szczecina balansuje w swoim malarstwie na granicy figuratywizmu i abstrakcjonizmu. Gdy oglądającemu wydaje się, że ma do czynienia z abstrakcją, nagle dostrzega jakąś postać wyłaniającą się z czysto plastycznej gry form.

Ci twórcy ulokowali się ze swymi sztalugami w różnych miejscach Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów S.A. Spacerując po nim można ich spotkać i podpatrzeć, jak tworzą.

W sobotę w Pałacu Małachowskich będzie można zobaczyć efekty ich pracy, a także podyskutować o sztuce w szerszym gronie. Początek wernisażu o godz. 18.

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30