Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

4 września 2009 r.
20:23
Edytuj ten wpis

Zobacz, jak w Nałęczowie malują sławy

Piątek (4.09) to ostatni dzień pleneru malarskiego Nałęczowska Wrześniówka 2009 z udziałem dziesięciorga plastycznych znakomitości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Twórczość tej dziesiątki jest doskonale znana miłośnikom sztuki, bo to wybitni artyści, których dzieła są chętnie eksponowane w galeriach realnych i wirtualnych. Z kilkoma twórcami lublinianie mogli się zetknąć i nieco ich poznać na wernisażach. Ale teraz jest także niecodzienna okazja do podpatrzenia ich przy pracy.

Od poniedziałku na terenie Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów S.A. trwa Nałęczowska Wrześniówka 2009. To już piąty ogólnopolski plener malarski organizowany w tym miejscu przez Piotra Zielińskiego, właściciela Galerii Sztuki „Wirydarz” w Lublinie.

Uczestnicy tegorocznego przedsięwzięcia to plastycy różnych pokoleń, o odmiennym sposobie postrzegania świata i niekiedy przeciwstawnych poglądach na sztukę, reprezentujący rozmaite szkoły malarskie, posługujący się różnorodnymi technikami.

Niektórzy brali już udział w nałęczowskich plenerach. Inni robią to po raz pierwszy. Łączy ich jedno – są wybitnymi malarzami.

Marek Andała jest znakomitym pastelistą z Kazimierza Dolnego. Specjalizuje się w pejzażach. Członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym. Miał 20 wystaw indywidualnych.

Włodzimierz Borowczyk z Warszawy także lubuje się w pejzażach. Maluje je w różnych porach roku, w różnej atmosferze i oświetleniu. W swojej twórczości zdaje się kontynuować tradycję polskiego koloryzmu.

Andrzej Borowski z Łask pod Łodzią tworzy akty i pejzaże. W tych drugich chętnie nawiązuje do mistrzów włoskiego renesansu. Posługuje się dużymi kontrastami światłocieniowymi, wypracowuje perfekcyjną harmonijność. Ciekawostka: jest autorem polichromii dla kościoła św. Rodziny w Piekarach Śląskich.

Tadeusz Boruta z Lubienia pod Myślenicami to plastyczny mistyk i filozof. Bohaterem jego prac, nawiązujących do ikonografii starotestamentowej, jest człowiek, ukazany nago i bezbronnie na tle nieprzychylnego pejzażu. Prezentował swoje obrazy na wielu wystawach indywidualnych i ponad 150 zbiorowych.

Bogusław Jagiełło przybył nad Bochotniczankę z Kłodawy koło Gorzowa Wielkopolskiego. Z wykształcenia jest artystą grafikiem, ale obecnie zajmuje się głównie malarstwem. Maluje niesamowite, poetyckie i odrealnione akty. Są w nich dwie sfery: lekko surrealistyczna rzeczywistość stylizowanych postaci i abstrakcyjna gra plam i linii.

Tomasz Karabowicz, artysta pochodzący z Chełma, a tworzący na Podlasiu i w Warszawie, twierdził zawsze, że nie lubi malować w plenerze i nie interesują go pejzaże. Jego świat to pracownia, a tematy – ludzie i martwe natury. Z jego obrazów, charakteryzujących się dookólną pustką, emanuje spokój graniczący z martwością i klimat alienacji.

Aldona Mickiewicz z Lubienia pod Myślenicami zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Na swych pracach przedstawia przedmioty noszące wyraźne ślady używania, które świadczą o ich losach. W ten sposób stara się opowiedzieć także o ludziach, którym towarzyszyły.

Michał Smółka urodził się w Krzeszowicach pod Krakowem. Ukończył krakowską ASP (był uczniem m.in. Jerzego Dudy Gracza). Mieszka w Poniatowej, gdzie wraz z żoną i synem prowadzi gospodarstwo. Hoduje rasowe konie. Maluje nastrojowe krajobrazy i martwe natury z bardzo oryginalna grą światła.

Henryk Waniek z Warszawy tworzy obrazy pełne symboliki, metafor i alchemii. Są one nadrealistyczne, czyli tworzone jakby z podświadomości, która każe zakłócać perspektywę, a realne obiekty zderzać z wyśnionymi.

Wojciech Zieliński ze Szczecina balansuje w swoim malarstwie na granicy figuratywizmu i abstrakcjonizmu. Gdy oglądającemu wydaje się, że ma do czynienia z abstrakcją, nagle dostrzega jakąś postać wyłaniającą się z czysto plastycznej gry form.

Ci twórcy ulokowali się ze swymi sztalugami w różnych miejscach Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów S.A. Spacerując po nim można ich spotkać i podpatrzeć, jak tworzą.

W sobotę w Pałacu Małachowskich będzie można zobaczyć efekty ich pracy, a także podyskutować o sztuce w szerszym gronie. Początek wernisażu o godz. 18.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28