Wystawie „Żywa historia przedsiębiorczości Lublina”, którą od 11 listopada można oglądać na pierwszym piętrze Centrum Kultury (u. Peowiaków 12) towarzyszy seria wykładów i prezentacji.
We wtorek, 27 listopada, Grzegorz Miliszkiewicz opowie o „Towarach fabrycznych Lublina z czasów II Rzeczypospolitej”.
– Zwiedzając pozostałości lubelskich zakładów przemysłowych nie mamy dostępu do wyrobów tych fabryk i stosowanych wówczas opakowań firmowych. Autor wykładu sięgnął do zbiorów muzealnych, kolekcji prywatnych, cenników, katalogów i przygotował multimedialną prezentację przeszło 40 zabytków, towarów i opakowań, wytworzonych bądź użytkowanych przez fabryki i fabryczki Lublina w okresie międzywojennym – zapowiadają wykład organizatorzy.
W środę, 28 listopada, Miejski Konserwator Zabytków Hubert Mącik będzie opowiadał o zabytkach architektury przemysłowej i problemach ich ochrony. Budynki przemysłowe w końcu XIX i na początku XX wieku stanowiły istotny element krajobrazu architektonicznego Lublina. Przez dłuższy czas nie były traktowane jako zabytki, dopiero w latach 90. rozpoczęto stopniowe obejmowanie ich ochroną konserwatorską. Niestety, część z nich została do tego czasu bezpowrotnie utracona.
Oba wykłady rozpoczynają o godz. 18. Miejsce: Piwnice CK.
Wydarzenie „Żywa historia przedsiębiorczości Lublina” ma na celu popularyzowanie dokonań i dorobku gospodarczego Lublina, upowszechnianie wiedzy o przedsiębiorczości miasta i pobudzanie lokalnego patriotyzmu w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.