W piątek (22.01) zaczyna się w lubelskim kinie Bajka tygodniowy maraton filmowy dla miłośników ambitnej kinematografii.
Lublin jest jednym z szesnastu miast na trasie objazdowego festiwalu, dzięki któremu kinomani zobaczą namiastkę tego, co widzieli uczestnicy 9 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
W ramach projektu Era Nowe Horyzonty Tournée zostanie zaprezentowanych sześć filmów, które – zdaniem jurorów, wrocławskiej publiczności oraz festiwalowych selekcjonerów – stały się wydarzeniami zeszłorocznego festiwalu, zostały nagrodzone lub cieszyły się wyjątkową popularnością.
Dzięki temu od 22 do 28 stycznia w lubelskim kinie Bajka (Radziszewskiego 8) zobaczymy: "Głód”, "Tlen”, "Las”, "Plaże Agnes”, "Burrowing” i "Dubel”.
Karnety (60 złotych) i bilety (15 złotych) już są w sprzedaży. Program jest tak ułożony, że każdy z tytułów jest pokazywany w czasie Tournee kilka razy.
Wystarczy wybrać sobie sześć projekcji (każda może być o innej dogodnej dla widza porze) i tak skomponowany karnet wykupić.
Ale jeśli przegapisz festiwal w Bajce to nie rozpaczaj. Do końca kwietnia filmy powinny trafić na ekrany kin studyjnych, a w czerwcu zostaną wydane na DVD.
Program
22.01 (piątek)
godz. 18.30 „Głód”
godz. 20.30 „Tlen”
23.01 (sobota)
godz. 16.00 „Burrowing”
godz. 17.30 „Las”
godz. 19.00 „Dubel”
godz. 20.30 „Plaże Agnes”
24.01 (niedziela)
godz. 15.30 „Las”
godz. 17.00 „Plaże Agnes”
godz. 19.00 „Tlen”
godz. 20.30 „Głód”
25.01 (poniedziałek)
godz. 19.00 „Dubel”
godz. 20.30 „Burrowing”
26.01 (wtorek)
godz. 19.00 „Tlen”
godz. 20.30 „Głód”
27.01 (środa)
godz. 19.00 „Las”
godz. 20.30 „Plaże Agnes”
28.01 (czwartek)
godz. 19.00 „Burrowing”
godz. 20.30 „Dubel”
O filmach
GŁÓD
Wielka Brytania, Irlandia 2008 / 96 minut
reżyseria: Steve McQueen
scenariusz: Steve McQueen, Enda Walsh
występują: Michael Fassbender, Stuart, Graham, Liam Cunningham, Brian Mulligan, Liam McMahon
W Irlandii Północnej 5 maja 1981 roku umiera Bobby Sands, pierwszy więzień, który głodówką walczy z nieludzkim systemem więziennictwa i brytyjską okupacją. Trudny i nadal bolesny temat jest dla autora „Głodu” pretekstem do stworzenia wstrząsającej i mimo wszystko oderwanej od politycznego kontekstu, opowieści o istocie człowieczeństwa. Uhonorowany w Cannes prestiżową Złotą Kamerą za najlepszy debiut Steve McQueen jest cenionym artystą wizualnym.
TLEN
Rosja 2009 / 75 minut
reżyseria: Iwan Wyrypajew
scenariusz: Iwan Wyrypajew
występują: Karolina Gruszka, Aleksie Filimonow
Nazwisko Iwana Wyrypajewa jest dziś symbolem międzynarodowego sukcesu młodego pokolenia rosyjskich dramaturgów, którzy nie boją się radykalnych kroków formalnych. „Tlen” – drugi po „Euforii” film tego reżysera – wyrasta co prawda z doświadczeń scenicznych Wyrypajewa i jest rodzajem twórczej adaptacji jego sztuki o tym samym tytule, ale opiera się przede wszystkim na obrazie, montażu, wrażeniu, a w ostatniej kolejności na słowie.
Powstał eksperymentujący film bliższy teledyskowi (melorecytacja aktorów) niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, ale silnie metafizyczny. Dziesięć piosenek/tracków/wierszy złożonych w rodzaj ekranowego setu przygotowanego przez DJ-a, którym jest sam reżyser.
LAS
Polska 2009 / 76 minut
reżyseria: Piotr Dumała
scenariusz: Piotr Dumała
występują: Stanisław Brudny, Mariusz Bonaszewski
Piotr Dumała, plastyk, rysownik, scenarzysta, pisarz, a przede wszystkim jeden z najbardziej znanych w Polsce autorów animacji – zdecydował się zrealizować film fabularny. Powstał film uciekający od konkretu codzienności w metaforę i uniwersalny symbol. Śmierć i proces odchodzenia stają się jak gdyby namacalne. Efekt zaskakuje pięknem i świeżością.
PLAŻE AGNÈS
Francja 2008 / 110 minut
reżyseria: Agnès Varda
scenariusz: Agnès Varda
występują: Agnès Varda, André Lubrano, Blaise Fournier, Vincent Fournier, Andrée Vilar
Agnès Varda, rocznik 1929 r. jest ikoną francuskiej Nowej Fali. Pokazywane podczas festiwalu w Wenecji w 2008 roku „Plaże Agnès” wyrastają z fascynacji nestorki kina zapisywaniem rzeczywistości. Reżyserka opowiada o samej sobie, o swoim dzieciństwie, rodzinie, inspiracjach. Inscenizowane, oniryczne sceny przeplatają się z fragmentami dawnych projektów i współczesnych obrazów opisywanych przez nią miejsc, a pretekstem do snucia opowieści stają się dla niej - prawdziwie i wyimaginowane - obrazy odwiedzanych przez nią nadmorskich plaż.
BURROWING
Szwecja 2009 / 76 minut
reżyseria: Henrik Hellström, Fredrik Wenzel
scenariusz: Henrik Hellström, Fredrik Wenzel
obsada: Sebastian Eklund, Jörgen Svensson, Hannes Sandahl, Marek Kostrzewski, Bodil Wessberg, Silas Franceen
Współczesne szwedzkie osiedle domków jednorodzinnych, w którym leniwie snuje się akcja tego filmu, jest bliźniaczo podobne do wielu osiedli w całej Europie. Domy są tu duże i przestronne, ogrody utrzymane w idealnym porządku, a relacje międzyludzkie zastraszająco chłodne i zdystansowane. Oczami małego chłopca oglądamy więc portret tego idealnego świata, w którym nic nie jest takie, jakie być powinno.
DUBEL
Belgia 2009 / 80 minut
reżyseria: Johan Grimonprez
scenariusz: Johan Grimonprez
W filmie ważne jest złożenie w jedną całość wielu rozmaitych wątków, które łączy przewrotna zasada lustrzanego odbicia (Hitchcock i jego sobowtór, USA i ZSSR…) oraz lata 60., szczytowy moment trwania zimnej wojny i Złotego Wieku amerykańskiej telewizji. Reżyser stwarza w ten sposób zupełnie nową jakość stosując zasadę kolażu, zlepiania, zszywania ze sobą fragmentów rozmaitych narracji.
Więcej informacji o filmach na www.enh.pl