Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

6 października 2015 r.
10:57

Replika Letniej Akademii Filmowej w Chatce Żaka (program)

Autor: Zdjęcie autora reda
0 1 A A
6 października 2015 20:00
„W piwnicy”
„W piwnicy”

We wtorek 6 października w Chatce Żaka zaczyna się pierwszy w tym roku akademickim przegląd filmowy. Kino Studyjne, zgodnie ze zwyczajem, zaprasza na wakacyjne wspomnienia. Oczywiście z Letniej Akademii Filmowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Między 7 a 16 sierpnia w Zwierzyńcu trwała tegoroczna edycja Letniej Akademii Filmowej. Na uczestników czekało kilkaset projekcji, dyskusje, prelekcje, spotkania z twórcami, koncerty. Do dobrej tradycji należy, że organizatorzy zwierzynieckiej imprezy na początku roku akademickiego robią repliki Letnich Akademii Filmowych. Tak będzie i w tym roku. Od wtorku (6 października) w kinie przy ul. Radziszewskiego 16 będzie można zobaczyć cytaty z programu leśnej, wakacyjnej imprezy.

W programie repliki jest jedenaście tytułów. Pierwszy będzie austriacki film „W piwnicy” Ulricha Seidla. Reżyser, specjalista od zgłębiania niedostępnych zakamarków austriackiej duszy chyba nie mógł w końcu nie zajrzeć rodakom pod podłogę. Z zewnątrz wszystkie domy wyglądają tak samo: fasada zwyczajności, pozory zachowane. Ale co jest w piwnicach?

W środę warto się wybrać na wchodzący właśnie na nasze ekrany film „45”. Reż. Andrew Haigh opowiada historię dwojga ludzi, którzy przygotowują się do świętowania 45 rocznicy małżeństwa. Ale informacja o tragicznej historii pierwszej miłości mężczyzny burzy wszystko. Kreacje Charlotte Rampling i Toma Courtenay’a zostały docenione nagrodami za najlepszą rolę kobiecą i męską na tegorocznym festiwalu w Berlinie.

Filmy pokazywane w ramach repliki będą się pojawiać się na ekranie w Chatce Żaka sukcesywnie do 28 października. I jak zapowiadają organizatorzy – to dopiero pierwsza część spotkania z nieprzebranym bogactwem programu tegorocznej 16. edycji Letniej Akademii Filmowej.

Program

6.10, godz. 20.00 W PIWNICY reż. Ulrich Seidl, Austria 2014 (81 min)

Pokaż mi swoją piwnicę, a powiem ci kim jesteś, mówi tym razem Ulrich Seidl. Specjalista od zgłębiania niedostępnych zakamarków austriackiej duszy chyba nie mógł w końcu nie zajrzeć rodakom pod podłogę. Z zewnątrz wszystkie domy wyglądają tak samo: fasada zwyczajności, pozory zachowane. Czy gdzieś tam nie czai się jednak kolejny Josef Fritzl?

7.10, godz. 20

45 LAT reż. Andrew Haigh, Anglia 2015 (95 min) (Nagrody za najlepszą rolę męską i kobiecą na MFF w Berlinie‘2015)

Kate i Geoff za kilka dni mają zmiar hucznie świętować 45. rocznicę małżeństwa. Przed ceremonią przychodzi list, który burzy spokój długoletniego związku. Jego treść odsyła do tragicznej historii pierwszej miłości mężczyzny. Pomimo dystansu czasowego, przesyłka staje sie punktem zwrotnym w ich związku i stawia pod znakiem zapytania ich wspólną przyszłość.

8.10, godz. 19.30 W RYTMIE MARZEŃ reż. Andreas Dresen, Niemcy/Francja 2015 (117 min)

Lipsk, niedługo po obaleniu berlińskiego muru. Grupa szkolnych przyjaciół ma szansę zachłysnąć się niespodziewaną wolnością. Tylko, że marzenia niekoniecznie się spełniają. Sądzili, że teraz świat będzie należał do nich, a im samym uda sie wyfrunąć z NRD-owskich blokowisk do lepszego życia. Rzeczywistość brutalnie sprowadzi ich na ziemię.

12.10, godz. 20.00 OGNIE W POLU reż. Shinya Tsukamoto, Japonia 2014 (87 min)

Japońscy żołnierze mają utrzymać jedną z wysp na Pacyfiku. Z militarnego punktu widzenia, jest to już bez znaczenia, bo wojna ma się ku końcowi. Liczy się już tylko jedno, żeby przeżyć. Pozostawieni samym sobie żołnierze uciekają się do ekstremalnych środków w walce o przetrwanie.

13.10, godz. 19.30 DUREŃ reż. Jurij Bykow, Rosja 2014 (116 min)

(Nagroda za rolę męską oraz nagroda jury ekumenicznego na MFF w Locarno‘2014)

Zdegradowana i zdemoralizowana rosyjska prowincja, wyłaniająca się z oparów alkoholu, podobnie jak w głośnym „Lewiatanie“ Zwiagincewa. Blokowi z ośmiuset mieszkańcami grozi budowlana katastrofa. Jego remont został sfuszerowany, przeznaczone na niego pieniądze rozkradziono i nikomu nie zależy na wskazaniu winnych. Życie nie przeczuwających zagrożenia ludzi nikogo nie interesuje. Aż znajdzie się jeden uczciwy, który chce ostrzec potencjalne ofiary. Idealista czyli dureń…

14.10, godz. 19.30 ROZUMIEMY SIĘ BEZ SŁÓW reż. Eric Lartigau, Francja/Belgia 2014 (106 min)

Szczęśliwa rodzina, która nie poddaje się przeciwnościom losu. Oboje rodzice są głuchoniemi, podobnie jak ich syn. Nieupośledzona jest tylko ich kilkunastoletnia córka. W dodatku natura obdarzyła ją zdolnościami muzycznymi. Dziewczyna ma szansę na zrobienie kariery i trudny dylemat: czy powinna w tym celu zostawić swoich bliskich, dla których jest opiekunką i tłumaczką?

19.10, godz. 19.30 ZE MNĄ NIE ZGINIESZ reż. David Oelhoffen, Francja 2014 (101 min)

Po górach krążą uzbrojeni jeźdzcy, to zapowiedź algierskiej rewolty przeciwko francuskim kolonialistom. Do wiejskiej szkoły osadnicy przyprowadzają Araba oskarżonego o zabójstwo, chcą go zlinczować. Nauczyciel poznaje w nim dawnego ucznia. Chciałby ocalić go z opresji, a zarazem nie narazić siebie, ani szkoły…

24.10, godz. 20.00 NOC WALPURGI reż. Marcin Bortkiewicz, Polska 2015 (74 min)

(Nagrody za scenariusz i rolę kobiecą oraz nagrody dziennikarzy, jury młodzieżowego i publiczności na Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film“ w Koszalinie‘2015)

Rok 1969. Szwajcarski dziennikarz przyjeżdża na wywiad z operową divą, Norą Sandler. Nora, podziwiana śpiewaczka z numerem z Auschwitz wytatuowanym na przedramieniu, namówi go do odegrania w jej garderobie scen z przeszłości: historii jej sadomasochistycznego związku z SS-manem, w który aria Glucka i lufa pistoletu pełniły rolę seksualnych rekwizytów.

25.10, godz. 20.00 PERŁOWY GUZIK reż. Patricio Guzman, Chile/Francja/Hiszpania 2015 (82 min)

(Srebrny Niedźwiedź za scenariusz oraz nagroda jury ekumenicznego na MFF w Berlinie‘2015; nagroda za najlepszy film dokumentalny na MFF w Jerozolimie‘2015)

Filmowy esej, w którym woda nabiera cech symbolicznych i niczym Solaris u Lema staje się żywym organizmem, rezerwuarem pamięci o dalekiej i bliższej przeszłości: o pierwotnych mieszkańcach Chile i tych wymordowanych za czasów junty Pinocheta. Morze jest tu niemym świadkiem wydarzeń, które nie zostały osądzone i rozliczone.

27.10, godz. 20.00 CZARODZIEJSKA GÓRA reż. Anca Damian, Rumunie/Francja/Polska 2015 (89 min)

To historia życia nieznanego szerzej polskiego opozycjonisty Adama J. Winklera, który w latach 60. wyemigrował do Francji. Po inwazji ZSRR na Afganistan uznał, że jest to najlepsze miejsce by czynnie podjąć walkę z symbolem komunistycznego despotyzmu. Przyłączył się w tym celu do mudżahedinów, porzucając bez żalu wygodne życie na Zachodzie.

28.10, godz. 20.00 1001 GRAMÓW reż. Bent Hamer, Norwegia/Niemcy 2014 (93 min)

Atrakcyjna pracownica norweskiego Urzędu Miar i Wag ma do wykonania jedno, ale za to odpowiedzialne zadanie – dbać by powierzony jej pieczy wzorcowy kilogram nie tracił, ani nie przybierał na wadze. Z tym problemem jakoś sobie radzi. Gorzej przychodzi jej znaleźć równowagę w życiu osobistym. Bo nawet w Sevres taki idealny wzorzec na życie nie istnieje.

(na podstawie mat. organizatora)

Pozostałe informacje

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna