Osiem offowych filmów będzie można zobaczyć podczas startującego w sobotę (21.08) plenerowego przeglądu Letni Pełny Metraż.
Będzie można obejrzeć m.in. obraz "Czarny”, za który wrocławianin Dominik Matwiejczyk otrzymał główną nagrodę na ubiegłorocznym wydaniu lubelskiej imprezy, oraz dzieło Mateusza Jemioła i Tomasza Zasady "Dla Ciebie i Ognia”, uznane za najlepszy film poprzedniej odsłony Pełnego Metrażu.
Początek seansów o godz. 20.
Wstęp wolny!
Program
21.08 2010
"Ego”
84 min.
reż. Krzysztof Jankowski
Polska 2008
Drogi dwóch głównych bohaterów, Karola i Marcina, przecinają się w pozornie przypadkowy sposób. Każdy z nich jest kimś w swoim środowisku i nie zamierza ustąpić, przez co ich rywalizacja przybiera coraz poważniejszy ton. Do czego może doprowadzić wybujałe ego, chorobliwa ambicja i nieustępliwość?
Obsada: Modest Ruciński (Karol), Jasiek Aleksandrowicz-Krasko (Marcin), Agnieszka Sienkiewicz (Monika), Paweł Ciołkosz (Bartek), Milena Suszyńska (Asia), Jacek Bursztynowicz (Ojciec), Arkadiusz Smoleński (Adam), Rafał Opalski (Filip), Andrzej Glazer (Prezes), Mirosław Konarowski (Dyrektor Szkoły), Mateusz Grydlik (Daniel), Joanna Gryga (Pielęgniarka), Jacek Czyż (Sprzedawca w SexShopie), Anna Gorajek (Ola), Anita Fluder (Sekretarka), Eliza Kujan (Bibliotekarka), Michał Kempisty (Kurier) oraz gościnnie Mateusz Damięcki (Szef Firmy)
22.08.2010
"Dla Ciebie i Ognia”
120 min.
reż. Mateusz Jemioł oraz Tomasz Zasada
Polska 2008
"Dla Ciebie i Ognia” jest pełnometrażowym debiutem młodej ekipy filmowców z Trójmiasta, zrzeszonych w Wytwórni Filmów Kalina. Film ten jest największym polskim niezależnym projektem ostatnich lat i zarazem jednym z nielicznych polskich filmów niezależnych realizowanych w technologii High Definition. "Dla Ciebie i Ognia” to dwugodzinny thriller kryminalny. Opowiada historię Adama, młodego, szalenie ambitnego dziennikarza, pracującego w lokalnej gazecie "Kurierze Pomorza”. Pewnego dnia otrzymuje on pocztą list z tajemniczym dopiskiem "Tibi et Igni” (łac. Dla Ciebie i Ognia). W liście znajduje trzy fotografie swojej narzeczonej Ani. Dziewczyna twierdzi, że osoba na zdjęciach to nie ona. Adam wszczyna śledztwo, które doprowadza go do przerażającej prawdy. Film realizowany był w całości w Trójmieście. Produkcja trwała ponad dwa lata (luty 2006–marzec 2008). Budżet był niewielki, jak na warunki produkcji filmowej, i wyniósł 50 tys. zł.
Obsada: Występują znani aktorzy trójmiejskich teatrów Marek Richter, Małgorzata Talarczyk, Krzysztof Matuszewski i Wojciech Tremiszewski oraz młodzi absolwenci Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni Małgorzata Regent, Łukasz Jakubowski, Karolina Adamskal w głównej roli obsadzony został Michał Chołka – student Krakowskiej Szkoły Teatralnej
28.08.2010
"Gledaj me (Patrz na mnie)
100 min.
reż. Marija Perović
Czarnogóra 2008
"Patrz na mnie” jest współczesnym thrillerem psychologicznym, który opowiada o przemocy w rodzinie, buncie młodych i miłości. Film powstał na podstawie nagradzanej powieści "Chłopak z wody” (Ksenija Popovic, młoda pisarka z Czarnogóry).
Dwudziestosześcioletnia Mina przyjeżdża do małego portu w Czarnogórze, by odnaleźć Andreja. Wie, że chory Andrej przebywa w miejscowym szpitalu psychiatrycznym. Dziesięć lat wcześniej nastoletnia Mina i jej przyjaciółka Danijela spędzały wakacje, czekając aż ze studiów wrócą dwaj popularni, miejscowi chłopcy. Dziewiętnastoletni Sasa i Andrej wrócili na wakacje do domu. Wtedy każdy z nich zaczął interesować się cichą i upartą Miną, która nosiła dwa, niewybaczalne dla małych społeczności znamiona: była nieślubnym dzieckiem, a jej matka popełniła samobójstwo.
Obsada: Olga Pakalovic, Mijo Jurisic, Andrija Milosevic, Branimir Popovic, Mladen Nelević, Srdjan Grahovac, Voja Brajovic
29.08.2010
"Kai aą buvau partizanas (Kiedy byłem partyzantem)
60 min.
reż. Vytautas V. Landsbergis
Litwa 2008
Podstawowym celem tego filmu jest uchwycenie lat powojennych i pokazanie ich wpływu na dzisiejsze pokolenie. Wojna partyzancka pozostawiła po sobie niewiarygodnie głębokie rany. Okupacja się skończyła i nastała wolność. Jednakże, bolesne doświadczenia rodziców i dziadków trwają jako podświadome wspomnienia. Kinowa psychoterapia służy jako pomoc dla pamiętających, zmieniających się i w końcu wyzwolonych z bólu, który może być zapomniany.
Obsada: Gediminas Storpirstis, Algimantas Masiulis , Ruta Staliliunaite, Joana Cizauskaite, Vincentas Ramelis, Sergejus Jovaisa
"Czarny”
105 min.
reż. Dominik Matwiejczyk
Polska 2009
Dominik Matwiejczyk, ur. 4.04.1979 we Wrocławiu. Reżyser, scenarzysta i producent filmowy i telewizyjny, właściciel studia filmowego Paradox Film. Za swoje filmy krótkometrażowe dostał ponad 50 nagród, m.in. w Niemczech, Belgii i Estonii. Pracował także jako reżyser serialu "Pitbull”.
Czarny to pseudonim ok. 30-letniego mężczyzny. Przyjeżdża on po kilkunastu latach nieobecności do swojej rodzinnej wsi z dużego miasta, gdzie pracuje na dobrze płatnym stanowisku. Wyjechał zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Wyjazd związany był z przeżyciami młodego wówczas Czarnego po tym, jak jego matka załamała się nerwowo po odejściu ojca do innej kobiety i gdy w tajemniczych okolicznościach ojciec popełnił samobójstwo.
05.09.2010
"Teraz i zawsze”
99 min.
reż. Artur Pilarczyk
Polska 2009
Artur Pilarczyk, ur. 1975. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Filmem fascynuje się od zawsze, od kilku lat realizuje własne projekty. Doświadczenie zdobywał na wielu studenckich i profesjonalnych planach. Autor kilku krótkometrażowych filmów, m.in. "Między nami” (2004), "Swoimi słowami” (2006). Za ten ostatni obraz otrzymał wiele nagród na festiwalach filmowych. Laureat nagrody kulturalnej wARTo 2009 "Gazety Wyborczej” w kategorii film.
Historia młodego chłopaka, studenta AWF-u. Przypadkiem trafia on na spotkanie grupy charyzmatycznej Odnowy w Duchu Świętym, która robi na nim duże wrażenie. Składa tam prośbę o zdobycie miłości pewnej dziewczyny, w której jest zakochany. Prośba spełnia się, ale wydarzenie to sprawia, że chłopak postanawia pójść w życiu inną drogą...
12.09.2010
"33th day” (33 dzień)
60 min.
reż. Andrej Boka
Serbia 2008
Anamarija, głowa konserwatywnej i religijnej rodziny, po śmierci męża czuje się prześladowana. Pomimo szalejącego zła, próbuje odnaleźć równowagę pomiędzy wychowywaniem dzieci i własnym bezpieczeństwem. Jej córka Ludmiła próbuje sprzeciwiać się terrorowi matki. Natomiast uwielbiany syn Zivica jest posłuszny każdemu jej poleceniu, a tym samym, słuchając reguł wyznaczonych przez matkę i kościół, stara się być wstrzemięźliwy.
Andrej Boka ma 24 lata i studiuje handel międzynarodowy. Pochodzi z Serbii. "33 dzień” to jego trzeci film.
"Waiting at the Gate” (Czekając przed drzwiami)
60 min.
reż. Rocky Palladino
Wielka Brytania 2008
Zostało dwa tygodnie do zakończenia szkoły i Robert ma zamiar uporać się z najtrudniejszym momentem jego młodocianego życia. Po tym, jak zostaje zatrzymany po lekcjach, zaczyna mało prawdopodobną przyjaźń ze znużonym nauczycielem muzyki. Później rozpoczyna walkę z klasowym rasistą. W ciągu ostatnich dni w szkole Robert mierzy się z posępną przyszłością, która czeka na niego za bramą szkoły.
Rocky Palladino: – Miałem 20 lat kiedy zacząłem pracować nad tym filmem, właśnie skończyłem 23 lata i potrzebowałem dwóch lat, aby go zakończyć. Ten film jest próbą uchwycenia młodości zanim staniemy się zbyt starzy, by pamiętać.