W dwa ostatnie wrześniowe weekendy Warsztaty Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 5a) zapraszają na przegląd kinematografii Europy Wschodniej "Wschód Kina”. Wstęp na projekcje jest darmowy.
Arcydzieło sztuki filmowej Siergieja Eisensteina opowiada o autentycznym zdarzeniu, jakim było powstanie załogi rosyjskiego czarnomorskiego pancernika Potiomkin przeciwko carskiemu dowództwu. W założeniu był to film propagandowy, lecz dzięki nowatorskiemu montażowi, uznawany jest za jeden z najbardziej znaczących filmów w historii kina.
"Schody” to filmowy eksperyment. W moskiewskim studio telewizyjnym kręcona jest nowa wersja sceny na odeskich schodach, w której gwardia carska masakruje ludność cywilną. Grupa turystów przenosi się w czasie i pojawia się między postaciami filmowymi sprzed pół wieku.
W niedzielę, 22 września, o godz. 18 "Andriej Rublow” (1966 r.) w reż. Andrieja Tarkowskiego (165 minut). Niezwykły obraz jednego z najwybitniejszych rosyjskich twórców kina to hipotetyczna biografia Andrieja Rublowa, największego rosyjskiego malarza ikon
A za tydzień zobaczymy jak kraje byłego ZSRR filmowcy widzą dziś. W sobotę, 28 września o godz. 18 "Szczęście ty moje” (2010 r. ) w reż. Siergieja Łoźnicy (127 minut). To portret współczesnej Rosji, pokazany z perspektywy zwykłych ludzi. Świetny dokumentalista Siergiej Łoźnica opowiada o kraju, w którym życie to pasmo gwałtu, mordu i przemocy. Fabularny debiut Łoźnicy jest często porównywany do "Domu złego” Wojciecha Smarzowskiego.
Z kolei w niedzielę, 29 września, o godz. 18 " Tulpan” (2008 r.), w reż. Siergieja Dworcewoja (100 minut). O rękę Tulpan, dziewczyny mieszkającej na kazachskim stepie, ubiega się młody pasterz Asa. Niegdyś marynarz na okręcie podwodnym, dziś ambitny pracownik kombinatu rolnego. Tulpan ma jednak inne plany, marzy jej się życie w mieście i studia. Z jednej strony to opowieść o dojrzewaniu i tęsknocie za nowoczesnym światem. Z drugiej o zmaganiach człowieka z naturą.
Wrześniowy przegląd "Wschód kina” to zapowiedź Festiwalu Integracje-Mediacje Wschód Kultury, który rozpoczyna się 1 października. Pełen program na www.wschodkultury.eu
AM