Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki będzie można usłyszeć podczas specjalnych koncertów w Świdniku, Lublinie, Tomaszowie Lubelskim oraz Chełmie. Tegoroczna edycja projektu "Kolędy Polskich Pokoleń" startuje już 22 stycznia.
Poprzednia edycja inicjatywy zawitała do Zamościa, Chełma i Lublina, spotykając się z bardzo ciepłym przyjęciem odbiorców. Słuchacze mogli wysłuchać najpiękniejszych kolęd i pastorałek powstałych w różnych stuleciach, od XVI wieku aż po czasy współczesne.
- To nowatorski, wartościowy projekt artystyczny i edukacyjny ukierunkowany na ukazanie najpiękniejszych, narodowych tradycji związanych głównie z celebracją Bożego Narodzenia a także pielęgnowanie wartości patriotycznych - podkreśla inicjator projektu, Grzegorz Głuch - kompozytor, producent muzyczny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców oraz animatorów muzyki gospel w kraju.
W tym roku na projekt "Kolędy Polskich Pokoleń" złożą się aż cztery koncerty organizowane w dużych ośrodkach Województwa Lubelskiego. Każdy z nich będzie stanowił narrację o losach pokoleń polskich opowiedziana słowami pieśni o narodzeniu Jezusa.
- ŚWIDNIK, 22 stycznia, godz. 19 – Kościół p/w NMP Matki Kościoła;
- LUBLIN, 28 stycznia, godz. 19 – Kościół OO. Kapucynów na Poczekajce;
- TOMASZÓW LUBELSKI, 29 stycznia, godz. 19 - Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa;
- CHEŁM – 2 lutego, godz. 19 - Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej
Podczas koncertu inaugurującego cykl w najbliższą niedzielę w Świdniku wystąpi formacja Świdnik Gospel Choir. W kolejnych koncertach udział wezmą: Good News Voices (Lublin, 28 stycznia), Krasnobrodzki Gospel (Tomaszów Lubelski, 29 stycznia) oraz Chadek Gospel Choir (Chełm, 2 lutego). Kolekcję utworów wypełnią kolędy i pastorałki w znakomitych aranżacjach takich mistrzów jak Grzegorz Urban, Filip Siejka, Piotr Nazaruk i Grzegorz Głuch.
- Idea projektu zakłada zaangażowanie w wykonanie i organizację kolęd zespołów, środowiska jakie od ponad dekady są blisko związane, miejscami w jakich odbędą się koncerty, w ten sposób wzmacniając cenne inicjatywy lokalne - dodają organizatorzy.
Warto dodać, że w trakcie wydarzeń prowadzone będą zbiórki środków na ratowanie życia Łukasza Wrony, u którego został zdiagnozowany nowotwór mózgu.