Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

27 marca 2013 r.
12:39
Edytuj ten wpis

Stare fotografie Puław w "Domu Chemika"

0 0 A A
Ulica Polna w Puławach w 1968 roku (Z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK Dom Che)
Ulica Polna w Puławach w 1968 roku (Z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK Dom Che)

W niedzielę (7 kwietnia) o godz. 16.00 w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika” odbędzie się wernisaż wystawy "Puławy, których już nie ma. Fotografie z lat 1901–1979”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ta wystawa to efekt dwuletnich poszukiwań, identyfikacji, zbierania relacji i żmudnego kompletowania źródeł do lepszego poznania przeszłości miasta, to lata składania historycznej układanki.

Efektem tych prac jest próba ukazania zmian przestrzennych Puław w ciągu wielu epok i wydarzeń, których oddziaływanie ukształtowało to miasto. To próba ukazania tych miejsc, a w szczególności tych budynków, których już na próżno szukać w przestrzeni miejskiej.

– Chcemy pokazać, jak Puławy zmieniły się po trzech wydarzeniach – I i II wojnie światowej oraz po zbudowaniu Zakładów Azotowych – mówi Zbigniew Kiełb, historyk z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK Dom Chemika. – Destrukcyjnie działały nie tylko zniszczenia, lecz także odbudowa. Puławy zmieniały się w płytę betonową niszcząc małomiasteczkową strukturę, różnorodną, nie raz bardzo ciekawą. Jeszcze do 1958 roku traktowane były jako miejscowość o charakterze turystycznym, później już nie.

W 1961 roku raptem było większe zapotrzebowanie na wszystko – na żywność, na artykuły odzieżowe, sprzęt domowy, usługi i opiekę medyczną, a przede wszystkim na mieszkania. Nastąpiło zderzenie przemysłu z sielską przeszłością.

– Na wystawie będzie można zobaczyć te domy, które znikły z dnia na dzień – mówi Zbigniew Kiełb. – Ludzie, którzy tu mieszkali od pokoleń zostali wysiedleni z domostw i przesiedleni do bloków. Oni czuli się pokrzywdzeni. Ci, którzy przyjechali tu w poszukiwaniu pracy odbierali to inaczej. Młode pokolenie dziś oglądając stare fotografie dziwi się – dlaczego te Puławy zostały tak dziwnie zaprojektowane?

Tak, to budziło również zdziwienie wtedy. Na przykład, na ulicy Polnej zburzono wszystkie domy, zrównano z ziemią, zostawiono tylko dwa. Dlaczego? I kto w nich mieszkał?

– Na wiele pytań dziś nie ma odpowiedzi – dodaje Z. Kiełb. – Na tej ulicy Polnej, przy której stały urocze, małe domki w ogrodach, a każdy był inny, zbudowano 23 bloki mieszkalne i 5 wieżowców w ciągu trzech lat. To świadczy o rozmiarach ówczesnej budowy. Na plac nie wchodziła jedna, dwie koparki, a dwadzieścia. Czy czegoś mi żal? Na pewno zniknęło wiele uroczych zakątków, żal mi bramy mostowej, skweru za oknem mojego domu, który szybko został zabudowany. Dziś takie miejsca możemy zobaczyć na fotografiach.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 120 zdjęć pokazujących przemiany zachodzące w Puławach w latach 1901–1979 – od czasów okupacji austriackiej po nowe inwestycje w latach międzywojennych, kolejne zniszczenia, i nowy etap w PRL-u, który odmienił Puławy.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl

Pozostałe informacje

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30