Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

27 marca 2013 r.
12:39
Edytuj ten wpis

Stare fotografie Puław w "Domu Chemika"

0 0 A A
Ulica Polna w Puławach w 1968 roku (Z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK Dom Che)
Ulica Polna w Puławach w 1968 roku (Z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK Dom Che)

W niedzielę (7 kwietnia) o godz. 16.00 w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika” odbędzie się wernisaż wystawy "Puławy, których już nie ma. Fotografie z lat 1901–1979”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ta wystawa to efekt dwuletnich poszukiwań, identyfikacji, zbierania relacji i żmudnego kompletowania źródeł do lepszego poznania przeszłości miasta, to lata składania historycznej układanki.

Efektem tych prac jest próba ukazania zmian przestrzennych Puław w ciągu wielu epok i wydarzeń, których oddziaływanie ukształtowało to miasto. To próba ukazania tych miejsc, a w szczególności tych budynków, których już na próżno szukać w przestrzeni miejskiej.

– Chcemy pokazać, jak Puławy zmieniły się po trzech wydarzeniach – I i II wojnie światowej oraz po zbudowaniu Zakładów Azotowych – mówi Zbigniew Kiełb, historyk z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK Dom Chemika. – Destrukcyjnie działały nie tylko zniszczenia, lecz także odbudowa. Puławy zmieniały się w płytę betonową niszcząc małomiasteczkową strukturę, różnorodną, nie raz bardzo ciekawą. Jeszcze do 1958 roku traktowane były jako miejscowość o charakterze turystycznym, później już nie.

W 1961 roku raptem było większe zapotrzebowanie na wszystko – na żywność, na artykuły odzieżowe, sprzęt domowy, usługi i opiekę medyczną, a przede wszystkim na mieszkania. Nastąpiło zderzenie przemysłu z sielską przeszłością.

– Na wystawie będzie można zobaczyć te domy, które znikły z dnia na dzień – mówi Zbigniew Kiełb. – Ludzie, którzy tu mieszkali od pokoleń zostali wysiedleni z domostw i przesiedleni do bloków. Oni czuli się pokrzywdzeni. Ci, którzy przyjechali tu w poszukiwaniu pracy odbierali to inaczej. Młode pokolenie dziś oglądając stare fotografie dziwi się – dlaczego te Puławy zostały tak dziwnie zaprojektowane?

Tak, to budziło również zdziwienie wtedy. Na przykład, na ulicy Polnej zburzono wszystkie domy, zrównano z ziemią, zostawiono tylko dwa. Dlaczego? I kto w nich mieszkał?

– Na wiele pytań dziś nie ma odpowiedzi – dodaje Z. Kiełb. – Na tej ulicy Polnej, przy której stały urocze, małe domki w ogrodach, a każdy był inny, zbudowano 23 bloki mieszkalne i 5 wieżowców w ciągu trzech lat. To świadczy o rozmiarach ówczesnej budowy. Na plac nie wchodziła jedna, dwie koparki, a dwadzieścia. Czy czegoś mi żal? Na pewno zniknęło wiele uroczych zakątków, żal mi bramy mostowej, skweru za oknem mojego domu, który szybko został zabudowany. Dziś takie miejsca możemy zobaczyć na fotografiach.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 120 zdjęć pokazujących przemiany zachodzące w Puławach w latach 1901–1979 – od czasów okupacji austriackiej po nowe inwestycje w latach międzywojennych, kolejne zniszczenia, i nowy etap w PRL-u, który odmienił Puławy.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl

Pozostałe informacje

Zrobili to już po raz 46!
Zdjęcia
galeria

Zrobili to już po raz 46!

Ponad setkę uczestników na starcie zgromadził 46. Bieg Kwitnącej Wiśni, organizowany w niedzielę przez Lubelski Klub Karate Kyokushin. Tradycyjnie rywalizacja toczyła się nad Zalewem Zemborzyckim.

Lublin na zdjęciach lotniczych
foto
galeria

Lublin na zdjęciach lotniczych

Zapinamy pasy i wzbijamy się wysoko w górę. Dziś zabieramy Państwa na lot nad Lublinem. Najstarsze zdjęcie pochodzi z czasów I wojny światowej. Na zdjęciach widać wiele szczegółów tj.: przebieg ulic, wygląd Zamku i przylegającej do niego dzielnicy żydowskiej. Miłych wrażeń.

Otwarcie nowego klubu! [zdjęcia z imprezy]
foto
galeria

Otwarcie nowego klubu! [zdjęcia z imprezy]

Przystań na dachu to nowy klub na imprezowej mapie Lublina. Jest tam bardzo zielono i klimatycznie, z miejscem do rozmawiania i dłuuugiego imprezowania oraz z doskonałym widokiem na wschód słońca. Jest to miejsce na luzie, bez spinki. Na otwarcie przybyło wielu gości. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Tłumy na Lubelskiej Giełdzie Staroci. Do kupienia były majolika słynnego Hugo Lonitza i... kajdanki z 1982 roku
Zdjęcia
galeria

Tłumy na Lubelskiej Giełdzie Staroci. Do kupienia były majolika słynnego Hugo Lonitza i... kajdanki z 1982 roku

Lubelska Giełda Staroci to przysłowiowy strzał w „10”. Odbywające się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca targi na pl. Zamkowym i ul. Kowalskiej na Starym Mieście niezależnie od pogody ściągają tłumy sprzedających i kupujących. Nie inaczej było i tym razem, choć lejący się z nieba żar na pewno życia jednym i drugim nie ułatwiał.

Górnik Łęczna wygrał na wyjeździe z GKS Tychy i zagra w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Górnik Łęczna znów w barażach o PKO BP Ekstraklasę!

Zielono-czarni po twardym i zaciekłym meczu pokonali w Tychach tamtejszy GKS. Gola na wagę trzech punktów strzelił Piotr Starzyński, ale bezsprzecznym bohaterem spotkanie był bramkarz zielono-czarnych Maciej Gostomski

 Zbadaj się w Diagnostyce

Zbadaj się w Diagnostyce

Diagnostyka prowadzi w regionie lubelskim akcję profilaktyczną o nazwie „Troszczę się o Ciebie”, z której można skorzystać w kilkudziesięciu miastach województwa. W ramach akcji można wykonać 18 przekrojowych badań profilaktycznych w cenie 149 zł. Akcja trwa od 1 maja do 30 czerwca 2024 roku.

Udany początek, nerwowy koniec, ale Motor zagra w barażach o awans [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Udany początek, nerwowy koniec, ale Motor zagra w barażach o awans [zdjęcia, wideo]

Do przerwy było lekko, łatwo i przyjemnie, bo Motor prowadził z Podbeskidziem 2:0. W końcówce spotkania zrobiło się jednak bardzo nerwowo. „Górale” o mały włos nie doprowadzili do remisu. Piłkarze Mateusza Stolarskiego wygrali jednak 2:1 i w czwartek zagrają w półfinale baraży o awans z… Górnikiem Łęczna.

Bawili się u Mikołaja. Festyn rodzinny z okazji Dnia Mamy na lubelskim Czwartku
Zdjęcia/Wideo
galeria

Bawili się u Mikołaja. Festyn rodzinny z okazji Dnia Mamy na lubelskim Czwartku

Parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Lublinie, Ośrodek nr 2 Bliźniak i Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zorganizowały w niedzielę festyn rodzinny z okazji Dnia Mamy. Atrakcji dla małych i dużych było co nie miara.

Krytyczna sytuacja w banku krwi

Krytyczna sytuacja w banku krwi

Lubelski bank krwi znów świeci pustkami. Najbardziej potrzebna jest grupa A RhD -.

Saga o Wrotkowskich się rozkręca. Borowy wyleciał z gniazda

Saga o Wrotkowskich się rozkręca. Borowy wyleciał z gniazda

Szykujcie wiadra melisy i wykupujcie leki uspokajające. Akcja w rodzinie Wrotkowskich rozkręca się.

Dzień otwarty w schronisku. Uratowane gady
ZDJĘCIA
galeria

Dzień otwarty w schronisku. Uratowane gady

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie kolejny raz zaprosiło mieszkańców Lublina. Tym razem bliżej można było poznać egzotarium z uratowanymi wężami, żółwiami, agamami, papużkami czy pająkami. Ludzie wyrzucają je na śmietniki, w parkach, do Zalewu Zemborzyckiego i do Bystrzycy

Samoloty, atrakcje i dobre serce - to wszystko dzieje się w Radawcu
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Samoloty, atrakcje i dobre serce - to wszystko dzieje się w Radawcu

W Radawcu trwa Charytatywny Piknik Lotniczy. Oprócz ciekawych rozmów i możliwości podziwiania ciekawych maszyn, uczestnicy mogą dorzucić się do pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

Klaudia Fabova (z prawej) nie zdołała pokonać bramkarki Rekordu Bielsko-Biała

GKS Górnik Łęczna poniósł koleją wstydliwą porażkę

Górnik Łęczna jest pogrążony w olbrzymim kryzysie. W sobotę podopieczne Patryka Błaziaka nie dały rady Rekordowi Bielsko-Biała

Łukasz, ósmy z kolei Lubelski Koziołek, pojawił się naprzeciwko Teatru Starego w Lublinie pod koniec ubiegłego roku.

Koziołek Łukasz zniknął ze Starego Miasta. Co się stało?

Nieznany sprawca uszkodził dzisiaj w nocy koziołka Łukasza, stojącego przed Teatrem Starym przy ulicy Jezuickiej. O sprawie w mediach społecznościowych poinformowała Fundacja „Lubelskie Koziołki”.

Przed ostatnią kolejką bliżej miejsca w szóstce jest Motor, ale Górnik też ma szanse na baraże

Motor Lublin i Górnik Łęczna zmierzą się w półfinale baraży o awans (zapis relacji na żywo z ostatniej kolejki)

Motor zrobił swoje i pokonał w niedzielę Podbeskidzie 2:1. Trzy punkty wywalczył także Górnik Łęczna, który wygrał na wyjeździe z GKS Tychy. A to oznacza, że obie nasze drużyny zmierzą się w półfinale baraży. Spotkanie zostanie rozegrane na Arenie Lublin w najbliższy czwartek.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna