Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

13 czerwca 2019 r.
8:00

Ściągnął przemysł, rozbudował szkolnictwo, rozwinął miasto. Ale pomnik i tak trzeba było rozebrać, bo był komunistą

Pomnik Józefa Dechnika zniknął z Biłgoraja w maju. Do dziś na forach toczy się dyskusja zwolenników efektów dekomunizacji i tych, którzy uważają, że ważniejsza jest rola Dechnika w rozwoju miasta. Nie tylko w Biłgoraju ustawa z 2016 roku zweryfikowała postacie na cokołach i tabliczkach. Patroni 25 ulic w różnych miejscowościach regionu jeszcze czekają na opinie IPN.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Walka o pozostawienie pomnika Józefa Dechnika trwała w Biłgoraju kilka miesięcy. Nawet uchwała Rady Miasta i zmiana napisu na tablicy z „budowniczego Polski Ludowej” na „zasłużony dla miasta Biłgoraj” nie pomogły. Ostatecznie decyzją wojewody, który powołał się na Ustawę o zakazie propagowania ustroju komunistycznego najpierw zniknęło popiersie, a później resztki cokołu.

Dechnika wyprowadzić!

Pomnik, na który składali się ówcześni mieszkańcy postawiono pod koniec lat 80. ubiegłego wieku przy ul. Kościuszki. Wówczas w sąsiedztwie siedziby lokalnych władz PZPR. Teraz to teren szkoły muzycznej.

– Zebranie 1200 podpisów pod pismem, żeby pomnika Dechnika nie rozbierać, w 26 i pół tysięcznym mieście o czymś świadczy. Uzgodniliśmy, że nie będziemy informować o terminie rozbiórki, dlatego nie było zbyt wielu przechodniów – wspomina Paweł Jednacz, rzecznik prasowy UM Biłgoraj i dodaje, że rzeźba trafiła na teren Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, gdzie zostanie zabezpieczona.

W Biłgoraju mówią, że gdyby Dechnik działał w Goraju, a nie u nich, to Goraj byłby takim dużym ośrodkiem. I sekretarz w Komitecie Powiatowym PZPR w Biłgoraju (1944–1947) i wysoki działacz partyjny w strukturach wojewódzkich i centralnych partii, potrafił do Biłgoraja ściągnąć przemysł, rozbudować szkolnictwo, rozwinąć miasto.

Ten aspekt działalności Dechnika w czasach PRL musi być nadal ważny, a dyskusja wokół jego postaci powszechna, bo władze miasta miały kłopoty ze znalezieniem firmy, która zburzy pomnik. Podjęła się tego dopiero spółka z ościennego województwa.

Były partyjny działacz, który już w latach 30. ubiegłego wieku był członkiem Komunistycznej Partii Polski był także patronem jednej z biłgorajskich szkół. Już nie jest.

>>> "Niechlubne pamiątki po niewoli komunistycznej". Radny PiS chce usunięcia tablic i pomników

Protesty były sporadyczne, ale się zdarzały

– Wysyłamy materiały dotyczące danej osoby czy organizacji do Warszawy i tam powstaje opinia, którą dostaje wojewoda. W przypadku zmiany nazwy ulicy wojewoda proponuje nową. Natomiast, gdy uchyla się nadanie imienia jakiejś placówce, na przykład szkole, to rezygnacja w ogóle z patrona, czy wybór nowego, leży już w gestii samej placówki. Protesty, jakie do nas docierały w sprawie pozostawienia danego pomnika czy nazwy placówki były sporadyczne, ale się zdarzały. W przypadku Wisznic, gdzie chodziło o patrona szkoły, pana Władysława Zawadzkiego, planowanej zmiany nie ma. Wojewoda nie zgodził się z opinią IPN i wkład w tajne nauczanie założyciela oraz pierwszego dyrektora szkoły został uznany za powód do pozostawienia jego nazwiska w nazwie placówki. Wojewoda zgodził się natomiast z opinią IPN i Józef Dechnik w Biłgoraju, czy Zgrupowanie Partyzanckie „Jeszcze Polska nie zginęła” w Ludwinie, z nazwy szkół zniknęli – mówi dr Rafał Drabik z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie.

Patrona nie ma też Szkoła Podstawowa w Rudnie, która nosiła imię Józefa Niećki. Tu też były protesty. – Do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły pisma lokalnej społeczności oraz przewodniczącego Rady Gminy Michów. Ze względu na jednoznaczność opinii IPN wojewoda lubelski nie znalazł podstaw do odstąpienia od wydania zarządzenia zastępczego – wyjaśnia Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego i dodaje, że w odniesieniu do nazw ulic zmienianych ww. zarządzeniami, do organu nadzoru wpłynęło jedno wystąpienie. Pismo absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie. Jego autorzy wyrazili dezaprobatę wobec zmiany nazwy ul. Miszki Tatara w Józefowie.

>>> Wojewoda lubelski zdekomunizował szkołę

Pieczęć, tabliczki, sztandar – do wymiany

W Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju Dechnika nie już ma na oficjalnej stronie szkoły, placówka wydaje już dokumenty bez patrona w nazwie. Tu zarządzenie zastępcze wojewody miało datę z marca. Inaczej jest w Ludwinie, gdzie nadanie nazwy „Szkoła Podstawowa w Ludwinie” to sprawa sprzed kilku tygodni.

– Myśleliśmy, że będziemy wypisywać świadectwa już z nową nazwą, ale będą jeszcze ze starą. Nowa ma obowiązywać po wakacjach, bo formalnie rok szkolny kończy się 31 sierpnia. To się tak wszystko szybko dzieje, koniec roku to specjalny czas w szkole, a trzeba będzie zmienić pieczęć, tabliczki. Nie będziemy mogli używać dotychczasowego sztandaru – wylicza Jolanta Szymańska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1, w skład którego wchodzi podstawówka.

Nie ma też jeszcze decyzji, czy zamiast Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła” będzie inny patron. – Ja bym chciała, żeby był, ale to wymaga spokoju, namysłu, konsultacji i ustalenia sposobu jego wyłonienia – dodaje dyrektorka, która uważa, że to zbyt wcześnie, żeby mówiła, kto jej zdaniem takim patronem mógłby zostać.

To jeszcze nie koniec

Kolejne zmiany w wyniku tak zwanej dekomunizacji jeszcze nas czekają. Jak informuje rzecznik wojewody w przypadku 25 nazw ulic położonych w miejscowościach: Adamów, Biała Podlaska, Biłgoraj, Dęblin, Hrubieszów, Niedrzwica, Opole Lubelskie, Tyszowce, Zakrzówek oraz Zamość organ nadzoru nie otrzymał jeszcze opinii IPN odnośnie niezgodności nazw tych ulic z art. 1 ust. 1 „ustawy dekomunizacyjnej”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magdalena Gąbka i Marcin Górecki są już w drodze na najwyższy szczyt świata

Bychawianka i łodzianin są już w drodze na Everest. Udowadniają, że marzenia można spełniać

Wracamy do historii Magdaleny Gąbki z Bychawy i Marcina Góreckiego z Łodzi – pary podróżników, alpinistów i ultrabiegaczy. Po miesiącach przygotowań fizycznych, ale też finansowych, himalaiści są już w drodze na Mount Everest.

Impreza na luzie
Foto
galeria

Impreza na luzie

W miniony weekend Klub 30 w Lublinie po raz kolejny udowodnił, że jest miejscem, gdzie dobra zabawa i niezapomniana atmosfera spotykają się na każdym kroku. Impreza "Wrzuć na luz" przyciągnęła tłumy spragnionych świetnej muzyki i pozytywnej energii lublinian. Dzięki naszej fotogalerii możecie poczuć się jakbyście byli tam z nami. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Wielka Sobota rozpoczęła się od groźnego wypadku pod Lublinem. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie
galeria

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w południowo-wschodniej Polsce zabieg przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej w miejsce zużytej. Pacjentką była osiemdziesięcioletnia mieszkanka Lublina. Operację przeprowadził zespół Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii.

Kewin Sasak i spółka w końcu znaleźli sposób na JSW Jastrzębski Węgiel

Wygrać z mistrzem to jest coś dużego. Opinie po meczu JSW Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

Do tej pory siatkarze Bogdanki LUK Lublin tylko przegrywali z JSW Jastrzębskim Węglem. W ostatni starciu ulegli mistrzom Polski 0:3, ale w każdym secie zdobywali po 23 punkty. W piątek, w pierwszym półfinale PlusLigi drużyna Massimo Bottiego wreszcie znalazła sposób na faworyzowanego rywala i ograła go na wyjeździe 3:0. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium