d VAT na materiały budowlane wzrośnie w 2004 r z 7 do 22 proc., w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. We wrześniu ubiegłego roku rząd zapowiedział, że do końca 2003 r. opracuje mechanizm zwrotu VAT na materiały budowlane.
Związek Pracodawców Producentów Materiałów Budowlanych zaapelował do rządu podczas tegorocznej Budmy, żeby wyraził on swoje oficjalne stanowisko w sprawie rekompensaty pod-wyżki VAT na materiały budowlane. Przedsiębiorcy chcieliby wiedzieć, czy rząd zamierza do-trzymać obietnic i jak to będzie wyglądało? Takie informacje pozwoliłyby im opracować strategię działań na rynku materiałów budowlanych.
Nie wiadomo także w jaki sposób do wyższych podatków podejdą spółdzielnie mieszkaniowe, które nie są podatnikiem VAT, wobec tego nie mogą otrzymać zwrotu zapłaconego podatku tak jak developerzy.
W wyniku zakończonych negocjacji z UE Polska ma prawo do 2007 roku utrzymać 7 - proc. stawkę podatku VAT na zakup nowych mieszkań i usługi związane z ich budową, remontem i konserwacją. W tym celu inwestorzy będą musieli korzystać z usług firm będących płatnikami podatku VAT. Szczególnie uderzyć to może w inwestorów indywidualnych budujących lub roz-budowujących domy oraz wykonujących remonty swoich lokali samodzielnie lub takich, którzy chcą skorzystać z usług firm, które nie są płatnikami tego podatku.
– W większości firmy wykonujące usługi budowlane (remont i budowa) nie są płatnikami VAT, nie będą wobec tego mogły liczyć na zwrot podatku. Wzrost VAT wpłynie na ograniczenie popytu na te usługi - uważa Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów Budowlanych.
Zdaniem R. Kowalskiego firma będąca płatnikiem VAT wystawi jednoskładnikową fakturę (z VAT 7 proc.), a z urzędem skarbowym rozliczy nadwyżkę zapłaconego VAT. Obciążeniem dla sprzedawcy będzie konieczność finansowania różnicy między 22 proc. stawką VAT zapłaconą za zakupione materiały, a otrzymanym ze sprzedaży zwrotem VAT w wysokości 7 proc.
Duży udział w rynku stanowią firmy, które nie są płatnikami VAT, dlatego też można twier-dzić, że zmiana podatku będzie obojętna finansowo dla klientów. Sprzedawca może przenieść te koszty na cenę swojej usługi. Dlatego według ekspertów, rząd powinien opracować program mający na celu, jak najmniej bolesne wejście nowego VAT.
Obecnie około 40 proc. wszystkich mieszkań powstaje w ten sposób. Nowa 22 proc. stawka VAT będzie jedną z najwyższych w Europie, co dodatkowo także pogorszy relacje między do-chodami ludności, a ceną metra kwadratowego mieszkania. Sytuację tę może zmienić program przygotowany przez rząd omawiający metody zwrotu VAT za zakupione materiały. Wobec tego wszyscy czekają na jak najszybsze opracowanie tej strategii. (elle)