Wit Królik, z działu technologiczno – produkcyjnego firmy Pol - Skone
* Warto wybrać producenta gwarantującego wysoką jakość, czyli takiego, który posiada odpowiednie doświadczenie, nowoczesny park maszynowy, cieszy się renomą na rynku oraz jest w stanie udzielić fachowego doradztwa.
* Istnieją określone, graniczne wymiary skrzydeł okiennych – minimalne i maksymalne – gwarantujące prawidłowe funkcjonowanie okien. Wynika to z możliwości stosowania danego typu okuć oraz szyb o danej grubości tafli w zespoleniu, a także z zachowania prawidłowej relacji szerokości do wysokości skrzydła okiennego. Dla zachowania poprawności działania okna przez długie lata, nie należy przekraczać tych wymiarów.
* Zdarza się, że klient zamawia okno „ponadgabarytowe”, gdyż posiada taki otwór i takie okno otrzymuje. Po kilku latach użytkowania okucia zaczynają szwankować, bądź okno się zwiesza i przestaje spełniać swoje funkcje. Dość często klienci, dla obniżenia kosztów chcą zamówić zbyt duże przeszklenia ze standardowym zespoleniem 4/16/4. Niesie to ze sobą ryzyko pęknięcia szyby wskutek tzw. obciążeń wiatrowych występujących w naszym klimacie.
* Korzystnym jest, gdy okno posiada jak najmniej podziałów
Wynika to z faktu, że każdy podział wprowadza dodatkowy mostek cieplny pogarszający współczynnik izolacyjności termicznej całego okna. Jednak ze względów funkcjonalnych oraz wytrzymałościowych w odniesieniu do okuć i szyb należy tu dokonywać kompromisowego wyboru.
* Funkcje otwierania tzn. czy skrzydło okienne ma być rozwierane, uchylno-rozwierane czy uchylne w dużej mierze stanowią o funkcjonalności w użytkowaniu okna. Najkorzystniejszym układem jest jeżeli w oknie występuje skrzydło uchylno-rozwierane. Jako wielofunkcyjne daje również możliwość stosowania mikrowentylacji.
* Kolor okien. Częstym błędem jest zamawianie okien o ciemnych kolorach, przeznaczonych do zamontowania na silnie nasłonecznionych elewacjach budynków.