Trudno spotkać Polaka, który by narzekał na to, że zarabia za dużo. Trudno więc też dziwić się, że oszczędzamy na wszystkim. Chcemy także, by remont domu czy mieszkania kosztował na jak najmniej.
- Warto pamiętać, że produkty z najniższej półki cenowej z reguły nie przedstawiają sobą większej wartości - ostrzega Dorota Chmielnicka, architekt z WiD studio Wnętrze i Detal. - Producenci starają się tu konkurować wyłącznie ceną, więc jeśli kupujemy coś tanio, nie mamy co liczyć na dobrą jakość.
Najważniejsze, aby przed zakupem poszczególnych elementów mieć wizję swojego wnętrza. Dzięki temu nasze mieszkanie stanie się spójną kompozycją, a nie mieszanką kupionych okazyjnie elementów.
Kąpiel pod prysznicem pozwala zaoszczędzić od 30 do 50 proc. energii i wody, w porównaniu z kąpielą w wannie. Warto się nad tym zastanowić.
Podłoga na lata
Rozsądną (pod względem stosunku ceny do jakości) alternatywą dla tradycyjnych płytek parkietowych mogą być panele. Ale wybierając je pamiętajmy, że także one powinny być najwyższej jakości, dopasowane pod względem trwałości i klasy ścieralności, odpowiedniej dla konkretnego pomieszczenia.
Panele lepszej jakości (a co za tym idzie droższe) mają zwykle bardziej wyszukane wzornictwo, nierzadko z odwzorowaniem struktury drewna. Niekiedy mają nawet właściwości antybakteryjne. W obu tych przypadkach kupienie markowej podłogi oznacza także fachowe doradztwo i profesjonalny serwis gwarancyjny.
Kosztowne poprawki
- W przypadku remontu miejmy na uwadze, że ważny jest nie tylko właściwy wygląd pomieszczeń - mówi Sławomir Szotek z firmy Kontakt Simon. - Powinniśmy również, już na poziomie projektowania, dostosować występującą w nich instalację elektryczną zarówno do swoich oczekiwań, jak też do aktualnego poziomu wiedzy technicznej. Późniejsze poprawki są wyjątkowo trudne do wykonania i kilka razy droższe.
Glazura powinna być trwała termicznie i odporna na pęknięcia. Płytki ścienne nie są narażone na ścieranie czy uderzenia twardych przedmiotów, dlatego nie muszą mieć tak wysokich parametrów technicznych jak płytki podłogowe. Za to na ścianach bardziej niż na podłodze są widoczne różnice w wielkości płytek.
Zakup się zwróci
- Kupując profesjonalny produkt, możemy być pewni, że nie tylko okaże się on funkcjonalny, ale także przyjazny dla środowiska i tańszy w eksploatacji - zapewnia Joanna Kubiak z firmy Whirlpool Polska. - Urządzenia klasy energetycznej A lub A+ są jednymi z najbardziej energooszczędnych urządzeń na rynku.
Chłodziarko-zamrażarki o klasie energetycznej A+ mogą zużywać nawet o 25 proc. mniej energii niż urządzenia klasy A i aż do 45 proc. mniej energii niż modele oznaczone klasą B.
Kolory na lata
- Droższe farby mają lepsze parametry: krycia, wydajności, trwałości, odporności na szorowanie oraz zmywanie - mówi Patryk Pytko z firmy Śnieżka. - Dobrej jakości produkty mają także szereg cech, których nie gwarantują ich odpowiedniki z dolnej półki cenowej, jak na przykład: oddychanie ścian, zabezpieczenie przed rozwojem pleśni i grzybów, czy zawartość teflonu, poprawiającego właściwości produktu.
Decydując się na produkt tańszy musimy się liczyć z tym, iż zarówno efekt końcowy, jak i komfort malowania, mogą nie spełnić naszych wymagań. Droższą farbą pomalujemy większą powierzchnię. Będzie ona trwalsza, łatwiejsza do zmywania. A całość sprawi, iż dłużej będziemy się cieszyć z uzyskanego efektu.