Jak narodził się pomysł aktywizacji przedsiębiorców w tak nietypowej formie, jaką jest klaster?
- Myśl o utworzeniu klastra pojawiła się już w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wiedza o rozwoju przedsiębiorstw dzięki inicjatywom klastrowym na Zachodzie, zrodziła chęć wdrożenia tego przedsięwzięcia w regionie lubelskim. Dzięki współpracy Lubelskiej Izby Rzemieślniczej i Towarzystwa Pomocy Wzajemnej na początku 2006 roku udało się powołać Stowarzyszenie Lubelskie Drewno Regionalny Klaster w Lublinie. Priorytetem stało się wykorzystanie zrębów istniejącej, lecz powoli zanikającej współpracy przedsiębiorstw w branży drzewnej, jej wzmocnienie i stopniowe rozszerzanie, a także rozbudzanie aktywności gospodarczej.
Kim są przedsiębiorcy zrzeszeni w stowarzyszeniu?
- Lubelskie Drewno Regionalny Klaster w Lublinie zrzesza właścicieli lasów, przedsiębiorstwa z branży drzewnej, firmy zajmujące się renowacją zabytków, marketingiem, stolarstwem artystycznym i rzeźbą. Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkie podmioty działające w branży drzewnej. Prężnie rozwija się kooperacja z Lubelską Izbą Rzemieślniczą, koordynatorem klastra w programie "Biobudownictwo - Ekologia szansą rozwoju Lubelskiego Klastra”, jak również Fundacją "Willa Polonia”. Obecnie prowadzone są rozmowy o podjęciu współpracy z potencjalnymi partnerami z Lotaryngii we Francji. Oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy planowane jest podczas konferencji 26 listopada.
W jakim obszarze odbywa się kooperacja przedsiębiorców działających w strukturach Lubelskiego Drewna?
- Główną działalnością klastra jest budownictwo lekkie domów drewnianych w systemie szkieletowym oraz domów rekreacyjnych. Zrzeszone w nim firmy funkcjonują na obszarach wiejskich, zatrudniając nierzadko tamtejszych mieszkańców - wykwalifikowanych cieśli, stolarzy, dekarzy oraz wykorzystując naturalne zasoby w postaci lasów. Budownictwo drewniane wraca do łask, a co za tym idzie - wzrasta zapotrzebowanie na charakterystyczne dla niego otoczenie. Exodus ludności z miast na wieś sprawia, że polem działania przedsiębiorstw staja się głównie obszary wiejskie. Wartościami pożądanymi przez klientów klastra są: spokój, wolniejsze tempo egzystencji, a także "kontakt z naturą”. Realizacja wyobrażeń o zdrowym stylu życia z aspektami ekologicznymi mieszkalnictwa drewnianego staje się więc wyzwaniem dla klastra, w następstwie czego jego działalność na obszarach wiejskich nieustannie się rozwija.
Jaki cel ma realizacja projektu Biobudownictwo - Ekologia szansa rozwoju Lubelskiego Drewna?
- Lubelska Izba Rzemieślnicza podjęła się roli koordynatora projektu mającego na celu budowanie świadomości społeczeństwa na temat budownictwa ekologicznego, przyjaznego środowisku, a także korzystnego ekonomicznie. Dzięki wsparciu uzyskanemu z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, członkowie klastra Lubelskie Drewno uzyskają możliwość udoskonalenia wiedzy z zakresu technologii biobudownictwa, nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwami czy możliwości pozyskiwania środków europejskich na rozwój. Zainteresowanym budową własnego ekodomu Lubelskie Drewno służyć będzie radą i pomocą w podjęciu i realizacji inwestycji, a także zapewni profesjonalną obsługę całego procesu budowlanego, a współpraca z jednostkami naukowymi zagwarantuje tej technologii najwyższą efektywność, zarówno energetyczną jak i ekonomiczną, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego. Jestem przekonany iż wdrażanie przez klaster udoskonalanej technologii budowania z gliny i słomo-beli, z zachowaniem standardów UE, będzie dla wielu ludzi szansą na posiadanie własnego domu rodzinnego, urozmaici i korzystnie wpłynie na zmianę infrastruktury polskiej wsi oraz podniesie atrakcyjność Lubelszczyzny jako regionu innowacyjnego.
Opr. (hap)
KONTAKT
Stowarzyszenie Lubelskie Drewno
Regionalny Klaster w Lublinie
ul. Emilii Plater 2
20-814 Lublin
tel/fax:081 746 93 34,
e-mail: klaster.lublin@wp.pl