Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

20 listopada 2007 r.
12:40
Edytuj ten wpis

Domy z drewna wracają do łask

ROZMOWA Z Jerzym Miszczakiem, prezesem Lubelskiej Izby Rzemieślniczej, współtwórcą klastra Lubelskie Drewno o nowej, zdrowej modzie w budownictwie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak narodził się pomysł aktywizacji przedsiębiorców w tak nietypowej formie, jaką jest klaster?

- Myśl o utworzeniu klastra pojawiła się już w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wiedza o rozwoju przedsiębiorstw dzięki inicjatywom klastrowym na Zachodzie, zrodziła chęć wdrożenia tego przedsięwzięcia w regionie lubelskim. Dzięki współpracy Lubelskiej Izby Rzemieślniczej i Towarzystwa Pomocy Wzajemnej na początku 2006 roku udało się powołać Stowarzyszenie Lubelskie Drewno Regionalny Klaster w Lublinie. Priorytetem stało się wykorzystanie zrębów istniejącej, lecz powoli zanikającej współpracy przedsiębiorstw w branży drzewnej, jej wzmocnienie i stopniowe rozszerzanie, a także rozbudzanie aktywności gospodarczej.

Kim są przedsiębiorcy zrzeszeni w stowarzyszeniu?

- Lubelskie Drewno Regionalny Klaster w Lublinie zrzesza właścicieli lasów, przedsiębiorstwa z branży drzewnej, firmy zajmujące się renowacją zabytków, marketingiem, stolarstwem artystycznym i rzeźbą. Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkie podmioty działające w branży drzewnej. Prężnie rozwija się kooperacja z Lubelską Izbą Rzemieślniczą, koordynatorem klastra w programie "Biobudownictwo - Ekologia szansą rozwoju Lubelskiego Klastra”, jak również Fundacją "Willa Polonia”. Obecnie prowadzone są rozmowy o podjęciu współpracy z potencjalnymi partnerami z Lotaryngii we Francji. Oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy planowane jest podczas konferencji 26 listopada.

W jakim obszarze odbywa się kooperacja przedsiębiorców działających w strukturach Lubelskiego Drewna?

- Główną działalnością klastra jest budownictwo lekkie domów drewnianych w systemie szkieletowym oraz domów rekreacyjnych. Zrzeszone w nim firmy funkcjonują na obszarach wiejskich, zatrudniając nierzadko tamtejszych mieszkańców - wykwalifikowanych cieśli, stolarzy, dekarzy oraz wykorzystując naturalne zasoby w postaci lasów. Budownictwo drewniane wraca do łask, a co za tym idzie - wzrasta zapotrzebowanie na charakterystyczne dla niego otoczenie. Exodus ludności z miast na wieś sprawia, że polem działania przedsiębiorstw staja się głównie obszary wiejskie. Wartościami pożądanymi przez klientów klastra są: spokój, wolniejsze tempo egzystencji, a także "kontakt z naturą”. Realizacja wyobrażeń o zdrowym stylu życia z aspektami ekologicznymi mieszkalnictwa drewnianego staje się więc wyzwaniem dla klastra, w następstwie czego jego działalność na obszarach wiejskich nieustannie się rozwija.

Jaki cel ma realizacja projektu Biobudownictwo - Ekologia szansa rozwoju Lubelskiego Drewna?

- Lubelska Izba Rzemieślnicza podjęła się roli koordynatora projektu mającego na celu budowanie świadomości społeczeństwa na temat budownictwa ekologicznego, przyjaznego środowisku, a także korzystnego ekonomicznie. Dzięki wsparciu uzyskanemu z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, członkowie klastra Lubelskie Drewno uzyskają możliwość udoskonalenia wiedzy z zakresu technologii biobudownictwa, nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwami czy możliwości pozyskiwania środków europejskich na rozwój. Zainteresowanym budową własnego ekodomu Lubelskie Drewno służyć będzie radą i pomocą w podjęciu i realizacji inwestycji, a także zapewni profesjonalną obsługę całego procesu budowlanego, a współpraca z jednostkami naukowymi zagwarantuje tej technologii najwyższą efektywność, zarówno energetyczną jak i ekonomiczną, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego. Jestem przekonany iż wdrażanie przez klaster udoskonalanej technologii budowania z gliny i słomo-beli, z zachowaniem standardów UE, będzie dla wielu ludzi szansą na posiadanie własnego domu rodzinnego, urozmaici i korzystnie wpłynie na zmianę infrastruktury polskiej wsi oraz podniesie atrakcyjność Lubelszczyzny jako regionu innowacyjnego.
Opr. (hap)

KONTAKT

Stowarzyszenie Lubelskie Drewno
Regionalny Klaster w Lublinie
ul. Emilii Plater 2
20-814 Lublin
tel/fax:081 746 93 34,
e-mail: klaster.lublin@wp.pl

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium