Czy wiesz kiedy i na jak długo można się zadłużyć na zakup działki, mieszkania, budowę domu?
Wielu sądzi, że zawsze korzystniej, gdy jest on jak najdłuższy. Choć w większości sytuacji to prawda, nie można uznać tej opinii za regułę i rozciągać jej na 100 % przypadków.
– Opcja z najdłuższym okresem kredytowania jest korzystna, jeżeli bank nie pobiera opłat za wcześniejszą spłatę kredytu oraz za zmianę harmonogramu spłat po dokonaniu nadpłaty kredytu.
W takim przypadku zdecydowanie lepiej mieć niską ratę z możliwością wyższych wpłat – podkreśla Paweł Stola , analityk portalu Hiponet.pl.
Taki wybór zagwarantuje nam bezpieczeństwo, jeżeli np. stracimy pracę lub będziemy mieli chwilowe wyższe wydatki (np. wyjazd wakacyjny, zakupy świąteczne).
Jeżeli bank pobiera opłatę za wcześniejszą spłatę, to również warto wybrać opcję z długim okresem kredytowania i niską miesięczną ratą.
– W okresie pobierania opłat przez bank możemy lokować oszczędności np. w bezpieczne fundusze inwestycyjne lub lokaty bankowe, a zaoszczędzonymi w ten sposób pieniędzmi spłacać kredyt – podpowiada Stola.
Gdy bank w każdym przypadku pobiera opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu, co zdarza się coraz rzadziej, należy wybrać okres kredytowania w którym planujemy spłacić kredyt.
Źródło: Żarówka PR