Od nowego roku stawki podatku VAT na materiały budowlane wzrosły z 7 i 22 proc. do 8 i 23 proc. Tak wynika z najnowszego rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Obniżona stawka VAT będzie teraz stosowana tylko do robót konserwacyjnych. Niestety, ich definicja nie została jednak precyzyjnie określona.
Roboty konserwacyjne
W myśl rozporządzenia, roboty konserwacyjne dotyczą utrzymania sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont. Obniżoną stawkę VAT będzie można stosować w odniesieniu do obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Nie należą do nich domki jednorodzinne o powierzchni przekraczającej 300 m kw i mieszkania większe niż 150 m kw.
– Jest jednak możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT także w innej sytuacji. Roboty konserwacyjne mogą być wykonane również w obiektach budownictwa mieszkaniowego innego niż budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym. Jest jeden warunek: wartość towarów bez podatku, wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót, nie może przekroczyć 50 proc. tej podstawy – informuje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.
Podział stawki VAT
A co zrobić, gdy mieszkanie lub domek jednorodzinny przekracza limity ujęte w społecznym programie mieszkaniowym?
– W przypadku, gdy nabywany nowy lokal mieszkalny będzie miał powierzchnię 190 m kw., wówczas w odniesieniu do 150 m kw. będzie miała zastosowanie stawka 8-proc., natomiast do pozostałych 40 m kw. stosuje się podstawową stawkę – 23 proc. – wyjaśnia Matysiewicz. – Podobnie zasada dzielenia stawki VAT dotyczyć będzie budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni użytkowej przekraczającej 300 m kw.
Co na to producenci
Przedsiębiorcy działający w stolarce budowlanej nie boją się nowych przepisów.
– W tej branży zawsze jest ruch, więc nie musimy się obawiać, że z powodu podwyżki VAT-u będziemy mieć mniej klientów. Zwłaszcza, że jest możliwość korzystania z obniżonej stawki, wystarczy spełnić określone warunki – ocenia Jacek Jabłoński, właściciel firmy Expert Okna.
– Dostarczenie i montaż okien należy traktować na podstawie art. 41 ustawy jako remont, modernizację, termomodernizację czy też przebudowę budynku lub jego części. Pewne pole manewru może dawać także zaklasyfikowanie usługi jako prac konserwacyjnych – dodaje Piotr Nadolny, dyrektor handlowy w MS więcej niż OKNA, producenta stolarki.