Bartosz Kułakowski, ekspert Marketu OBI z Działu Ogród w Warszawie
• Jaki sprzęt mechaniczny będzie nam najbardziej przydatny podczas sezonu ogrodniczego?
- Jeśli mamy działkę lub ogród, z pewnością będzie to kosiarka. Bardzo ważne jest, abyśmy wybrali sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb. Gdy trawnik jest niewielki (do 1000 metrów) i rośnie na nim wiele drzewek, wówczas przyda się nam kosiarka elektryczna, mała i bardziej zwrotna. Kosiarkę elektryczną z napędem, czyli samojezdną, kupujemy tylko wówczas, gdy teren nie jest gęsto zadrzewiony. W przeciwnym wypadku podążanie pomiędzy drzewkami za sprzętem jadącym z prędkością 5 km/h może być męczące.
Kosiarkę elektryczną możemy zakupić jedynie wtedy, gdy źródło prądu podczas koszenia będzie znajdowało się zawsze w odległości mniejszej niż 50-60 metrów. W przypadku, gdy trawnik jest bardzo długi (powyżej 60 metrów), dobrze jest zainwestować w bezprzewodowy sprzęt spalinowy.
• Jakimi parametrami powinniśmy kierować się przy wyborze kosiarki spalinowej ?
- W marketach OBI mamy zarówno kosiarki spalinowe z silnikiem czterosuwowym, jak i kosiarki z silnikiem dwusuwowym, polecane w przypadku trawników o dużych nierównościach. Do koszenia trawników zadrzewionych, na których zalegają suche gałęzie, zamiast kosiarki powinniśmy zakupić bardziej poręczną kosę spalinową.
• W ofercie marketów znajdują się również podkaszarki. Czy mógłby Pan wyjaśnić do czego służą te urządzenia i czym się różnią od kos spalinowych?
- Podkaszarka jest sprzętem przeznaczonym do delikatnych prac ogrodniczych, np. do koszenia trawy w miejscach trudno dostępnych - przy klombach, wokół drzewek i blisko parkanu. Kosy natomiast są przeznaczone do cięższych prac, takich jak wycinanie chaszczy, gdzie mamy do czynienia z grubymi, suchymi gałęziami i wysoką trawą. Natomiast kosami wyposażonymi w piły tarczowe możemy karczować nawet drzewka o średnicy do 10–15 cm.
• Zakup niektórych modeli bywa kosztownym wydatkiem. Jakie udogodnienia możemy znaleźć w droższych modelach kosiarek?
- W bardziej zaawansowanych typach kosiarek zastosowano na przykład centralnie ustawianą wysokość koszenia. Droższe modele wyposażane są również w stacyjki z kluczykiem, które ułatwiają uruchomienie kosiarki. W sprzedaży pojawia się też coraz więcej kosiarek specjalnych, np. kosiarki listwowe, które pozwalają kosić wysokie trawy łąkowe. Oferujemy również traktorki do koszenia ogrodów o bardzo dużych powierzchniach. Nowością w marketach są kosiarki profesjonalne, które ugniatają trawnik w pasy. Po zabiegu koszenia wygląda on jak trawiasty kort tenisowy czy boisko futbolowe.
• Czego używać, gdy mamy jedynie mały trawnik pomiędzy kwiatowymi rabatkami?
- W ogrodzie, w którym najwięcej miejsca zajmują rabatki kwiatowe, do pielęgnacji trawników najlepiej posłużą akumulatorowe nożyce do trawy. Takimi nożycami z łatwością - a przy tym z dużą precyzją - wymodelujemy trawnik wokół rabatek.
• Czy w sklepach można kupić także narzędzia ułatwiające pielęgnację żywopłotu?
-Tak. Można dostać nożyce o różnych mocach silników (380 – 500 W), jak i długościach miecza tnącego (40 – 65 cm). Niektóre modele posiadają ostrza pokryte powłoką antyadhezyjną, która sprawia, że nie przykleja się do nich ścinany materiał (gałązki). Operowanie nimi zapewnia także bezpieczeństwo, gdyż nie jesteśmy narażeni na uderzenia odcinanych gałęzi.
• Co robić, by zakupiony sprzęt służył nam jak najdłużej?
-Wszystkie urządzenia będą nam służyły dłużej, jeśli będziemy je wykorzystywali zgodnie z przeznaczeniem. Sekatorami do gałęzi nie powinniśmy ciąć blachy i drutu. Przycinając żywopłot nożycami do gałęzi trzeba uważać by nie zahaczać o siatkę, gdyż w bardzo szybkim tempie stępią się ich ostrza. Również pilarek do drewna nie wykorzystujmy do cięcia elementów metalowych i łańcuchów.
Aby uniknąć przegrzania i spalenia silnika w urządzeniach elektrycznych, należy robić krótkie przerwy po każdych 15 minutach ciągłej pracy. W kosiarkach spalinowych pierwszej wymiany oleju dokonujemy już po pięciu godzinach pracy. Każdej kolejnej natomiast po 25-27 godzinach użytkowania. (elle)