Żeby pranie wyciągniete z pralki nie zawierało zbyt dużo wody, a w efekcie nie schło zbyt długo, bęben pralki musi wirować minimum 800 razy na minutę.
Suszarki
Suszarki ewakuacyjne pobierają do suszenia powietrze z pomieszczenia. Wilgotne powietrze odprowadzane jest na zewnątrz specjalnym przewodem, sprzedawanym zwykle w komplecie z suszarką. W domach jednorodzinnych najlepiej podłączyć go do dodatkowego przewodu wentylacji grawitacyjnej.
Droższe, ale nie wymagające podłączenia do wentylacji, są suszarki kondensacyjne. Powietrze krąży w obiegu zamkniętym. Po odebraniu wilgoci z prania przepływa przez specjalny wymiennik, w którym jest schładzane powietrzem pobieranym z pomieszczenia. Zawarta w nim para wodna skrapla się i odpływa do zbiornika na wodę lub przewodem bezpośrednio do kanalizacji.
Elementy suszarki
Drzwiczki oraz otwory, przez które wkładamy pranie, są większe niż w pralkach. Mogą być okrągłe lub prostokątne, przeszklone lub nie. Na drzwiczkach suszarki zainstalowany jest filtr, wychwytujący drobne elementy tkanin, który trzeba czyścić. Suszarki kondensacyjne mają zbiornik na wodę o pojemności 3-4 litrów. Konieczność jego opróżnienia sygnalizuje lampka kontrolna.
Panele sterujące. W prostszych modelach suszarek na panelu znajduje się zwykle pokrętło do ustawiania czasu suszenia i przycisk, który trzeba wcisnąć, gdy suszy się tkaniny delikatne. W innych za pomocą pokrętła lub przycisku wybiera się odpowiedni program suszenia.
Programy suszenia
Suszenie skrócone nadaje się szczególnie do ubrań przeznaczonych do prasowania. W niektórych modelach suszarek jest dodatkowa opcja - "do magla”.
Program Rapid umożliwia zwiększenie mocy grzewczej, czyli całkowite wysuszenie prania przy jednoczesnym skróceniu czasu suszenia. Suszenie tkanin delikatnych może odbywać się w niższej temperaturze - zimnym powietrzem.
Ile kosztuje suszenie?
Producenci podają zużycie energii elektrycznej dla procesu suszenia "do szafy" lub "do prasowania, ale nie zawsze jednak określają obroty, przy których bielizna została odwirowana. Zużycie energii do kompletnego suszenia prania odwirowanego przy 800 obr./min wynosi około 3,5 kWh, a całkowity koszt suszenia - 1,015 zł (koszt 1 kWh to 0,29 zł, czas suszenia około 100 minut).
Funkcje suszarki
System redukcji zagnieceń. Polega on na wdmuchiwaniu do bębna zimnego powietrza - przez pół godziny po zakończeniu suszenia. W tym czasie bęben obraca się w krótkich odstępach czasu. Inne rozwiązanie polega na przedmuchiwaniu bielizny w trakcie suszenia wilgotnym powietrzem. Do suszarki zawsze lepiej włożyć za mało bielizny, niż za dużo. Łatwiej będzie ją potem wyprasować.
Pralko-suszarki
Jeśli pierzemy maksymalnie dozwoloną ilość bielizny, czyli 5 kg, to przed suszeniem połowę prania musimy wyjąć i wysuszyć w drugiej turze. Wymiary pralko-suszarek są takie, jak pralek ładowanych z przodu: najczęściej 85x60x60 cm, ale można spotkać urządzenia płytsze.
Pralko-suszarki produkowane są wyłącznie jako urządzenia kondensacyjne, czyli takie, w których wilgoć jest skraplana i odprowadzana do kanalizacji. Wilgotne powietrze jest schładzane za pomocą zimnej wody wodociągowej.
Zużycie wody do skraplania jest duże, o czym nie zawsze informują producenci. W cyklu prania i suszenia pralko-suszarka zużyje - zależnie od marki - od 78 do 150 l wody (z czego około 50-60 l do prania). Dlatego lepiej zdecydować się na dwa urządzenia.