Podłączenie swojego domowego komputera do Internetu nie jest już dzisiaj żadnym problemem. Jedynym dylematem jest, w jaki sposób to zrobić, by z jednej strony nie przepłacać, a z drugie korzystać jak najwygodniej z dobrodziejstw tej największej na świecie sieci komputerowej.
Dial-up, czyli Internet przez telefon
Najpopularniejszym sposobem jest łączenie się z Internetem za pomocą tzw. modemu – specjalnego urządzenia, które umożliwia dostęp do światowej sieci komputerowej za pomocą linii telefonicznej. Modem łączy nasz domowy komputer z serwerem operatora na zasadzie dzwonienia pod określony numer telefoniczny (tzw. numer dostępowy).
Choć Telekomunikacja Polska uruchomiła ten numer już w 1996 roku, usługa ta do dziś jest wśród Polskich internautów najpopularniejsza.
Największą zaletą Dial-up jest to, że dzięki niej, dostęp do Internetu jest możliwy niemal wszędzie. Wystarczy mieś komputer i dostęp do linii telefonicznej.
Niestety, Dial-up ma też wiele wad. Przede wszystkim są to wysokie koszty. Płacimy za czas spędzony w Internecie. Opłaty, u większości operatorów zbliżone są do cen połączeń lokalnych. Usługa doliczana jest do naszego rachunku telefonicznego.
Obecnie operatorzy telefoniczni oferują także specjalne, internetowe miesięczne pakiety (patrz cennik obok) w których ceny za korzystanie z Internetu zależne są od wykupionego abonamentu.
Wielkim utrapieniem przy okazji korzystania z modemu jest niestety jakość połączenia. Po pierwsze wszystko działa bardzo wolno – transmisja danych odbywa się tu z prędkością 56 kb/s. Po drugie, połączenie często zrywa się. Na dodatek tego wszystkiego, surfując po Internecie blokujemy możliwość korzystania z domowego telefonu.
ISDN – przez telefon, ale trochę szybciej
Nieco lepszą metodą, jest korzystanie z Internetu za pośrednictwem tzw. ISDN (ang. Integrated Services Digital Network), czyli sieci cyfrowej o zintegrowanych usługach. Podobnie, jak w przypadku Dial-up, tak i tu wykorzystujemy połączenie telefoniczne. W odróżnieniu jednak od tego pierwszego, wszystko odbywa się poprzez sieć cyfrową, o wiele szybszą od tradycyjnej, analogowej. Szybkość podstawowego kanału, wynosi 64 Kb/s. Są jednak techniki umożliwiające jeszcze większe szybkości – 128 Kb/s, a nawet 1, 544 Mb/s. Dodatkowym atutem ISDN jest możliwość równoczesnego korzystania z Internetu i prowadzenia rozmów telefonicznych.
ISDN udostępniają najwięksi polscy operatorzy telefoniczni: Telekomunikacja Polska i Netia.
Stały dostęp do Internetu
Usługa SDI to stały dostęp do Internetu wykorzystujący linię telefoniczną. Tradycyjne modemy, zarówno analogowe, jak i cyfrowe korzystają z tzw. połączeń komutowanych, optymalizowanych pod kątem rozmów telefonicznych.
W SDI stosuje się unikatową metodę rozdziału kanałów pomiędzy usługi telefoniczne i transmisję danych. Pozwala to na jednoczesne korzystanie z dostępu do Internetu i prowadzenie rozmowy telefonicznej.
SDI umożliwia korzystanie z Internetu z duża szybkością. Podstawową jednak jego zaletą jest nielimitowany dostęp do sieci – płacimy miesięczny abonament i korzystać możemy dowoli. (opłaty, patrz cennik obok)
Internet poprzez sieć telewizji kablowej
Od około dwóch lat coraz większą popularność zdobywa łączenia się z Internetem za pośrednictwem telewizji kablowej. Przesyłanie danych odbywa się tu w sposób podobny do transmisji normalnego programu telewizyjnego.
Abonent jest wyposażony w specjalny modem kablowy, podłączony do sieci w taki sam sposób jak telewizor. Urządzenie łączy się z modemem centralnym, umieszczonym w centrali operatora, który z kolei jest podłączony do Internetu.
Internet drogą radiową
Internet bez kabli, za pośrednictwem