Technologia budowy tzw. ścian trójwarstwowych do najtańszych z pewnością nie należy. Zastępowana jest, nowymi na rynku, jednorodnym materiałami, których przenikliwość cieplna, według podanych przez producentów danych, jest wystarczająca do spełnienia polskich norm w tym zakresie. Jeśli nie spełniają one tego wymogu, konieczne jest zastosowanie od zewnątrz materiałów izolacyjnych – wełny lub styropianu i wykończenie elewacji tynkami szlachetnymi.
Koszty eksploatacji
W ścianach trójwarstwowych elewację tworzą cegły klinkierowe. Zwolennikami takiego rozwiązania są nie tylko tradycjonaliści. Specjaliści szacują, iż zastosowanie tego materiału przy wznoszeniu ścian domu podraża koszt ich budowy o ok. 3 procent. Jednocześnie, w kosztach całej inwestycji na ściany zewnętrzne wydamy 10% wszystkich związanych z budową środków. Ale to ściany właśnie - sposób ich wykonania, właściwości termiczne itp. aż w 40 procentach decydować będą o przyszłych kosztach eksploatacji budynków.
Na czym polega istota ścian trójwarstwowych? Jak wskazuje już na to sama nazwa, zastosowanie w tej technologii: mają elementy konstrukcyjne budynku, warstwa izolacyjna oraz elewacja z cegieł klinkierowych.
Ściana trójwarstwowa
Do wykonania podstawowych ścian zewnętrznych domu możliwe jest użycie każdej z technik ich wznoszenia. Może to więc być konstrukcja szkieletowa, elementy prefabrykowane czy drobnowymiarowe pustaki ceramiczne, cementowo-piaskowe lub z betonu komórkowego. Ta podstawowa warstwa docieplana jest warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Od zewnątrz budynek wykańczamy, wznoszoną na fundamencie warstwą elewacyjną z cegły klinkierowej.
Ściany domu wykonane w technologii trójwarstwowej uzyskują współczynnik przenikliwości cieplnej nawet poniżej 0,35 W/m2K. Izolacyjność akustyczna takich ścian sięga aż 40 – 50 dB.
Od czerwieni po miodowe
Na elewacje wykorzystywane są cegły klinkierowe. O powodzeniu, tego przez wieki w końcu stosowanego materiału decydują jego zalety i estetyka. Inwestor wznoszący mur trójwarstwowy ma do wyboru niezliczoną ilość tzw. kolekcji cegieł klinkierowych. Zarówno w zakresie barw, jak i odcieni. Stopniowo łamany jest nawet rynkowy monopol ciemnej czerwieni cegieł klinkierowych. Na rynku spotkamy już naturalne barwy ziemi od jasnego piasku przez miód aż do ciemnomiodowych odcieni. (UK)