W sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy oszczędzać, obniżać koszty ogrzewania, otwieranie okien nie może być jedynym sposobem wentylacji, tym bardziej, że ucieka przez nie cenne ciepło.
Poszukiwania wyjścia z tej kłopotliwej sytuacji doprowadziło konstruktorów okien do zapro-ponowania dwóch nowych rozwiązań. Pierwsze z nich polega na rozszczelnieniu okien, drugie na zamontowaniu w nich lub w ścianie nawiewników.
Rozszczelnienie okien
Rozszczelnianie okien jest jakby „psuciem” nowoczesnej stolarki. Początkowo usuwano z ramy część uszczelki przylgowej (5–10 proc. jej długości).
Obecnie uszczelkę profilową zastępuje się uszczelką płaską, karbowaną lub perforowaną, a okna takie wyposażone są w nowe okucia umożliwiające rozszczelnienie okien (zarówno pla-stykowych, jak i drewnianych) bez ich otwierania.
Rozszczelnione okna mają gorszą izolacyjność akustyczną, może przedostawać się przez nie woda deszczowa. Nie trudno też domyślić się, że koszty ogrzania pomieszczenia z takimi oknami są wyższe.
A co najgorsze, rozszczelnienie nie zapewnia dostatecznej wentylacji i od czasu do czasu trze-ba okno uchylić.
Nawiewnik...
Inna metodą przeciwdziałania efektowi „termosu” jest instalowanie specjalnej konstrukcji na-wiewników. Urządzenie to, wykonane z blachy stalowej, aluminium lub plastyku może zostać przymocowane do okna lub ściany zewnętrznej. Nawiewnik składa się z wewnętrznej listwy regulacyjnej i zewnętrznego okapnika. Przepływając pod okapnikiem, powietrze wpada do po-mieszczenia przez wąską, długą szczelinę. Ręczna regulacja stopnia otwarcia tej szczeliny pozwa-la na kontrolę ilości i kierunku napływu powietrza (góra lub dół albo góra i dół jednocześnie).
Umieszczony w ramie nawiewnik nie ogranicza powierzchni szyb, ani nie osłabia konstrukcji okna.
...lub kratka higrosterowana
Ciekawym rozwiązaniem są nawiewniki higrosterowane, w których strumień doprowadzanego powietrza zależy od wilgotności wewnętrznej względnej. A ona zmienia się w zależności od liczby osób znajdujących się w pomieszczeniu oraz wykonywanych przez nie czynności
Przy wilgotności względnej 30 proc. kratka wywiewna higrosterowana dostarcza około 15 m sześć. Powietrza na godzinę. Maksymalną wydajność – od 35 do 50 m sześć. Na godzinę – osiąga ona, z w zależności od modelu, przy wilgotności wnętrza 7- proc.
Uwaga na wilgoć i pleśń
Do roku 1997 nasze Prawo Budowlane zakładało naturalną wentylację poprzez stolarkę drzwiową i okienna. Budynki wzniesione przed tym okresem nie są przygotowane do stolarki PCW, której główną zaletą jest szczelność, a przez to energooszczędność i wysoki współczynnik tłumienia hałasu.
Szczególnie narażone na zawilgocenia i pleśń są pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, czyli kuchnie, łazienki. (E)