– Założenia Konkursu Dom Dostępny przyczyniły się do zmiany myślenia o nowoczesnym domu jednorodzinnym. Poka-zaliśmy i przekonaliśmy architektów oraz inwestorów, że budowa domu nie musi pochłaniać ogromnych funduszy i cennego czasu. Zadając uczestnikom konkursu limity cenowe, nauczyliśmy ich dokładnie kalkulować koszty budowy przy projekto-waniu. Tak, aby w trakcie realizacji domu inwestor mógł faktycznie zmieścić się w przygotowanym budżecie. Przekonuje-my, że dostępność domu to nie tylko cena – to przede wszystkim możliwość wygodnego mieszkania i swobodnego korzysta-nia z pomieszczeń przez osoby o ograniczonej sprawności ruchowej – starsze, chore, niepełnosprawne. Udowodniliśmy, że nowoczesny, niewielki, funkcjonalny, energooszczędny dom dla klasy średniej powinien mieć wielkość odpowiadającą ściśle potrzebom danej rodziny, bez nadprogramowych, zbędnych powierzchni – drogich w budowie i utrzymaniu. Pokazaliśmy, że nawet
w kategorii niewielkiego domu jednorodzinnego warto myśleć o energooszczędności i jakości infrastruktury technicznej, w tym o systemie wentylacji. A co najważniejsze – nasz konkurs Dom Dostępny stał się już tradycyjną ogólnopolską debatą projektantów nad architekturą domów jednorodzinnych, nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i materiałowymi. Odgrywa on znaczącą rolę w kształtowaniu preferencji inwestorów, kontynuuje najlepsze wzorce polskiej architektury i inspiruje do nowych poszukiwań projektowych.
Joanna Porębska, prezes Fundacji Dom Dostępny
– Na kolejnych dziewięć edycji konkursu Dom Dostępny nadesłano z całej Polski łącznie przeszło 800 projektów domów jednorodzinnych. Na ich podstawie wybudowano kilkadziesiąt tysięcy naszych domów w miastach, miasteczkach i na wsi. Dzięki uniwersalnej architekturze, dobrych proporcjach bryły i oszczędnym detalu dobrze wpisują się w niemal każde oto-czenie i podnoszą jakość zastanego krajobrazu. To wymierne rezultaty Programu Dom Dostępny, który Wydawnictwo Mura-tor i Fundacja Dom Dostępny prowadzą razem od 1995 roku. (elle)