Elementy ram okien drewnianych wykonuje się z drewna litego lub klejonego z trzech warstw. Najczęściej jest to drewno sosnowe lub świerkowe, ale na indywidualne zamówienie dostępne są też okna z mahoniu lub innych gatunków egzotycznych.
Okna jednoramowe
Szkli się je szybami zespolonymi jedno- lub dwukomorowymi ze szkła zwykłego albo o zwiększonej izolacyjności cieplnej lub akustycznej. W oknach jednoramowych montowane są wciskane uszczelki z modyfikowanego PCW lub termoplastycznych elastomerów. Nie zmieniają one swojego wyglądu przez wiele lat i zapewniają szczelność okien.
Zależnie od typu okien montuje się w nich różnego rodzaju okucia obwodowe. Takie okucie – po zamknięciu okna – trzyma skrzydło w ościeżnicy w kilku miejscach na obwodzie. W ramie okna zamontowany jest okapnik rynnowy, którym woda opadowa jest odprowadzana na ze-wnątrz.
Okna zespolone
Są to okna o tradycyjnej choć wciąż najbardziej popularnej konstrukcji. Do ich wykonania sto-suje się jednak nowoczesne materiały: wciskane uszczelki, okapniki rynnowe, kity silikonowe i nowe okucia zespalające. Okucia te łączą skrzydło zewnętrzne z wewnętrznym, a następnie z ościeżnicą. Umożliwiają otwieranie okna i jednocześnie sprawne rozłączanie jego elementów.
Ważny współczynnik
Szyba zespolona z przestrzenią między dwoma szybami wypełnioną argonem, ma współczyn-nik u=1,1. Natomiast wartość współczynnika izolacyjności cieplnej ramy drewnianej wynosi 1,2–1,3 W/mkw. K. (e)