Parkiet jest ładny, naturalny, ciepły w dotyku i doskonale tłumi dźwięki. Pasuje zarówno do starych wnętrz, jak i nowocześnie urządzanych.
Wybierając parkiet, przede wszystkim dopasujmy gatunek drewna do pomieszczenia, w którym chcemy go położyć. Posadzki z drewna sosnowego, świerkowego i brzozowego są miękkie i łatwo się zużywają. Dlatego poleca się je do sypialni i pomieszczeń, gdzie większa część podło-gi będzie osłonięta dywanem. Natomiast dąb, buk i jesion-to drewno twarde. Może być stosowane w przedpokojach i pokojach dziennych. Spotyka się też parkiety z materiałów o obco brzmiących nazwach, jak np. pango czy merbau. Takie drewno ma oryginalne kolory i ciekawy kształt słojów oraz wysoką twardość (np. merbau jest około 20 razy twardsze od dębu. Jest jednak droższe.
Na różnych podłożach
Parkiet można układać na podłożach betonowych, cementowych, anhydrytowych (gipsowych), ruszcie drewnianym pokrytym płytami OSB, płytami ze sklejki albo deskami. Podłoże powinno być równe i bez spękań oraz mieć odpowiednią wilgotność (cementowe maks. 2 proc., anhydry-towe - maks. 0.5 proc.).
Parkiet niejedno ma imię
Tradycyjny. Składa się on z klepek z litego drewna o grubości 12–22 mm, szerokości 3–10 cm i długości 20–45 cm. Klepki łączy się na wpust i pióro. Można je układać w różne wzory np. jodełkę, cegiełkę, szachownicę. Jeśli wzór jest skomplikowany, trzeba użyć większej (o 5-10 proc.) ilości deszczułek niż przy prostym. Główną zaletą takiego parkietu jest jego duża grubość, zapewniająca dobrą ochronę przed hałasem i zimnem. Podłoga jest trwała, można ją wielokrotnie cyklinować.
Mozaika. Niewielkie drewniane deszczułki o grubości 8–10 mm naklejone są na tekstylną siat-kę lub papier perforowany i połączone w większe gotowe do układania płyty. W zależności od sposobu ułożenia listewek, płyty mają kształt kwadratu, prostokąta lub sześciokąta. Wymiary kwadratów są zazwyczaj standardowe(40x40 cm); prostokątów i sześciokątów-bardziej zróżni-cowane (często spotyka się np. prostokąty 30, 8x61,6 i 35, 2x70,1 oraz sześciokąty o długości boku 28 cm). Mozaika ma niewielką grubość, więc nie można jej wielokrotnie szlifować.
Lamelowy. Jego elementy (deszczułki zwane lamelkami) przypominają klepki parkietu trady-cyjnego. Lamelki mają rozmaite wymiary (najczęściej 5x25cm i grubości 10 mm). Można je łączyć w płyty, które następnie zmontujemy metodą mozaikową. Można je też układać, jak trady-cyjny parkiet-deszczułka po deszczułce. Po ułożeniu szlifujemy je i lakierujemy.
Uzależnione ceny
Ich wysokość zależy nie tylko od rodzaju parkietu, lecz także od gatunku drewna. Najtańsze są posadzki sosnowe, najdroższe - dębowe i z drzew egzotycznych. Na to, ile wydamy na parkiet ma też wpływa grubość drewna (im grubsze tym droższe) i jego klasa (najwięcej zapłacimy za pierw-szy gatunek.
Warto wiedzieć zanim kupisz
Bardzo ważną informacją dla kupującego jest klasa parkietu. Zwróćmy na nią szczególną uwagę kupując tradycyjny parkiet lub mozaikę. W przypadku parkietu I klasy, klepki dobierane są pod względem rysunku słojów i barwy. Niższe klasy dopuszczają większą ilość przebarwień i innych wad wyglądu, np. sęków. Jednak każda deszczułka powinna mieć dokładnie takie same wymiary. Niestety, producenci często o tym zapominają.
Klasy II i III mają znacznie niższą cenę niż klasa I.
Urszula Kieller