Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

12 marca 2003 r.
17:17
Edytuj ten wpis

Promieniom stop !

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d Latem najtrudniej wytrzymać w domu, gdy okna wychodzą na południe, południowy zachód lub zachód. Słońce ogrzewa nie tylko powietrze wewnątrz, ale i ściany zewnętrzne. Jeśli warstwa termoizolacyjna jest niedostateczna, ściana taka zachowuje się po zapadnięciu zmroku, jak wielki grzejnik. Może dojść do tzw. efektu cieplarnianego, czyli przegrzania powietrza. Czym przesłonić okno, aby w mieszkaniu zapanował miły chłód?
Od południa wystarczy okap
Jeśli chcemy skutecznie chronić wnętrze przed letnim słońcem, trzeba o tym pomyśleć już pod-czas projektowania domu. Wówczas można wybrać najlepsze i najprostsze metody.
Najprościej jest osłonić przed promieniami słońca okna w elewacjach południowych. Latem słońce znajduje się wysoko nad horyzontem, dzięki czemu promienie wpadają do pomieszczeń pod bardzo dużym kątem. Przy takim kącie zacienienie okna jest możliwe już przez cofnięcie okna w głąb otworu okiennego.
W domach z tradycyjnymi dachami spadzistymi dużą rolę na południowej elewacji mogą od-grywać okapy. Równie skuteczną ochroną jest zacienienie dużych okien balkonami lub tarasami wyższych kondygnacji. Można też zamontować nad oknem niewielki daszek, nawet z przezroczy-stego i przyciemnionego tworzywa sztucznego.
Spotyka się także montowane do ścian ponad oknami składane ręcznie lub mechanicznie mar-kizy. W budynkach o nowoczesnej bryle elementy przeciwsłoneczne są często integralną częścią szklanych elewacji. Osłony takie mogą być stałe lub ruchome, zmieniające strefę zacienienia elewacji wraz ze zmianą kąta padania promieni słonecznych.
Często do stopowania promieni słonecznych wykorzystywane są okiennice, rolety lub żaluzje.
Magiczne szyby
Standardowym oszkleniem współczesnych okien są szyby zespolone składające się z dwóch lub trzech tafli szkła. Standardem są już szyby o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedna z tafli miała także właściwości ograniczania przenikania promieni słonecznych. Zespolone przeciwsłoneczne szyby termoizolacyjne doskonale zdają egzamin zarówno latem, jak i zimą.
Obok typowego szkła przeciwsłonecznego barwionego lub powlekanego spotyka się bardziej wyrafinowane produkty. Do takich należało szkło zadrukowane, wytrawiane lub piaskowane. Za pomocą tych technik nanoszony jest wzór, np. paski, kratka, dzięki któremu słońce ma ograniczo-ny dostęp do wnętrza.
Od zewnątrz
Często jako ochrona przed promieniami słonecznymi wykorzystane są okiennice. W ciepłym klimacie powszechne są okiennice żaluzjowe (szczebelkowe), a u nas okiennice pełne. Żaluzjowe nie zasłaniają całkowicie okna. Poziome szczebelki ustawione pod kątem 45 st. Osłaniają wnętrze przed promieniami słonecznymi, a jednocześnie przez szczeliny pomiędzy nimi do wnętrza prze-dostaje się światła dzienne. Współczesne okiennice żaluzjowe produkowane są z drewna, PCW i aluminium.
Funkcje okiennic przejęły rolety zewnętrzne. Zbudowane są z profilowanych lub wytłacza-nych listew tworzących tzw. płaszcz rolety. Listwy mogą być aluminiowe lub z PCW. Profile listew mogą być puste lub wypełnione materiałem termoizolacyjnym, najczęściej pianką poliure-tanową. Płaszcz przesuwa się po prowadnicach zamontowanych po bokach otworu okiennego. Dzięki ruchomym połączeniom listew płaszcz rolety nawija się na oś. Nawinięta na oś roleta zajmuje niewiele miejsca i mieści się w niewielkiej skrzynce w górnej części okna lub bezpośred-nio w nadprożu. Nawijanie płaszcza rolety na wał może odbywać się ręcznie za pomocą linki, paska lub korby oraz mechanicznie za pomocą silnika elektrycznego.
Rolety można nie tylko opuszczać i podnosić, ale także regulować szczelność płaszcza. Przy całkowicie opuszczonej rolecie wystarczy pozostawić wąskie szczeliny między listwami, by do pomieszczenia wpadała pewna dawka światła dziennego. Można je także wyposażyć w mechani-zmy utrudniające włamanie.
Od wewnątrz
Firany i zasłony coraz częściej zastępują żaluzje wewnętrzne. Są one przeważnie montowane w tradycyjnych oknach, natomiast pionowe (wertikale) montuje się w oknach o dużej powierzchni i wysokości. Są wykonywane z listewek z aluminiowej taśmy o szerokości 25 mm. Rzadziej z tworzywa sztucznego
Żaluzje aluminiowe montowane są do ram skrzydeł okiennych. Rozpina się je w niewielkiej odległości od szyby. W oknach szwedzkich (zespolonych) żaluzje poziome można zamontować pomiędzy skrzydłami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Ostatnio pojawiły się też żaluzje montowa-ne hermetycznie w szybie zespolonej.
Żaluzje drewniane montuje się w otworze okiennym do ściany lub nadproży. Listewki żaluzji poziomych przytrzymują cienkie linki umożliwiające jednoczesny obrót wszystkich listewek. Połączenie z mechanizmem obrotowym umożliwia ustawienie listewek w położeniu odsłaniają-cym płaszczyznę szyby lub przysłaniającym ją. Mają także mechanizm, który pozwala na podsu-nięcie wszystkich listewek do góry, co odsłania całą powierzchnię szyby. Żaluzje są montowane zatrzaskowo, co pozwala na wyjmowanie i konserwację.
Żaluzje pionowe wykonywane są z tkanin (najczęściej impregnowanych), PCW lub alumi-nium. Są to paski o szerokości 9–13 cm zawieszone pionowo na szybie umocowanej na suficie. W szynie umieszczony jest mechanizm pozwalający na obrót lameli wokół własnej osi, czyli umożliwiający przysłonięcie lub odsłonięcie okna oraz poruszanie żaluzji wzdłuż szyny. Mogą więc one pełnić funkcję tradycyjnych zasłon.
Rolety wewnętrzne wykonane są z cienkich tkanin, tworzywa, słomy lub trzciny. Umieszcza się je możliwie blisko szyby na skrzydle okiennym lub w nadprożu okna. W postaci zwiniętej często trudno je dojrzeć na oknie. Najprostsze z nich można tylko zwijać i rozwijać. Spotyka się także takie, które umożliwiają pozostawienie w dowolnym położeniu. (UK, DJ)

Pozostałe informacje

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte
REKRUTACJA

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte

Dlaczego mechanicy lotniczy są tak poszukiwani na rynku pracy? Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego? - szukających odpowiedzi na takie pytania Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte.

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

W Lublinie we wtorek będzie gorąco i to nie za sprawą temperatury. Do miasta przyjadą górnicy z Bogdanki i będą protestować w centrum. Autobusy pojadą inaczej, a strefa płatnego parkowania zostanie wyłączona z użytku.

Po wygranej w Legnicy Przemysław Banaszak i jego koledzy zagrają u siebie z Kotwicą Kołobrzeg

Przyspieszenie w Betclic I Lidze. We wtorek kolejny domowy mecz Górnika Łęczna

W piątek piłkarze z Łęcznej pokonali na wyjeździe Miedź Legnica i odnieśli tym samym drugie zwycięstwo z rzędu w rundzie wiosennej. Już we wtorek podopieczni trenera Pavola Stano będą mieli okazje do trzeciego triumfu kiedy do Łęcznej przyjedzie walcząca o utrzymanie Kotwica Kołobrzeg

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

We wtorek rano doszło do czołowego zderzenia na trasie Włodawa-Łęczna. Trzy osoby są ranne.

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium