Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

8 października 2003 r.
17:22
Edytuj ten wpis

Prostota wygrała

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Propozycja architektów z Warszawy: Stanisława Rewskiego, Magdaleny Biekuńskiej i Jacka Olędzkiego to najlepszy projekt spełniający kryteria IX edycji ogólnopolskiego konkursu Dom Dostępny 2003. Zdobył on także Honorową Nagrodę Dziennikarzy.
Tematem tegorocznego konkursu Dom Dostępny był projekt koncepcyjny wolno stojącego domu dla czteroosobowej rodziny, przewidziany do realizacji w dwóch etapach. W każdym etapie parter domu miał być dostosowany do stałego pobytu osoby niepełnosprawnej. Zarówno po zakończeniu etapu pierwszego, jak i docelowego, dom miał stanowić zamkniętą formę architektoniczną.
Nowa formuła dostępności
Jak co roku, ideą tegorocznej edycji konkursu było odpowiedzenie na aktualne zapotrzebowanie rynku i znalezienie nowej formuły dostępności. Organizatorzy uznali, że szansą dla wielu tych, którzy marzą o własnym miejscu na ziemi, może być dziś mały dom do rozbudowy.
Koszt budowy I etapu był ograniczony do kwoty 150 000 złotych (w tym VAT) i dotyczył domu
z instalacjami wewnętrznymi, ale bez działki, przyłączy zewnętrznych, części wykończenia wewnętrznego i wyposażenia oraz wiaty/garażu i zewnętrznego składziku. Cena mogła być większa jedynie w przypadku zastosowania rozwiązań zapewniających wysoką energooszczędność i znaczne obniżenie kosztów eksploatacji. Dom w I etapie przeznaczony był dla trzyosobowej rodziny. W etapie docelowym - dla czteroosobowej.
Organizatorzy konkursu zarekomendowali pakiet podstawowych materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz urządzeń, które projektanci mogli zastosować w swoim projekcie.
Prace jury
Na konkurs Dom Dostępny 2003 nadesłano 68 prac z 20 ośrodków z całej Polski. 66 projektów spełniało warunki konkursu. Wykazał on, że przeznaczając na budowę 150 000 złotych, można zbudować dom o powierzchni 95-125 mkw., a późniejsza rozbudowa może nie tylko nie zakłócić normalnego życia mieszkańców, lecz także wzbogacić architekturę. O, ile w zakresie technologii projektanci przyjmowali podobne rozwiązania (ponad 90% domów murowanych), o tyle pod względem formy architektonicznej propozycje były bardzo zróżnicowane.
Wśród projektowanych domów były budynki piętrowe i parterowe, z olbrzymimi przeszkleniami i niewielkimi oknami. Po raz pierwszy w historii konkursu Dom Dostępny większość nadesłanych projektów domów miała proste bryły i płaskie dachy. Projektując dom do budowy w dwóch etapach, ponad połowa autorów zaproponowała rozbudowę w parterze. Tylko nieliczni nadbudowali parter.
Najwięcej zastrzeżeń sąd konkursowy miał do sposobu dostosowania domów do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.
Dziennikarze zgodni z komisją
Po raz pierwszy w 9 - letniej historii konkursu werdykt honorowego jury dziennikarskiego był zgodny z opinią komisji konkursowej. W obradach mediów udział wzięli przedstawiciele prasy, radia i telewizji z całego kraju, zajmujący się branżą budowlaną. Do tej nielicznej grupy zaproszono przedstawiciela dodatku Dom Dziennika Wschodniego, który reprezentował Lubelszczyznę. Obrady jury nie przebiegały spokojnie. Dokonał się podział dziennikarzy na zwolenników dachów płaskich i spadzistych. W ostatecznym starciu przy drugim losowaniu wygrał dom z Warszawy.
Werdykty dziennikarzy w poprzednich edycjach konkursu były dla nas zaskoczeniem. My proponowaliśmy domy proste, nowoczesne, a dziennikarze całkiem inne. Ładne, malownicze i z czerwonym spadzistym dachem Tym razem jesteśmy zgodni. Cieszy nas, że media, które są głosem naszych czytelników, tym razem są z nami. Potwierdza to kierunek naszych działań – powiedział Zbigniew Stępiński, dyrektor generalny Wydawnictwa Murator.
Urszula Kieller

Dom Dostępny 2003
W programie funkcjonalnym należało przewidzieć co najmniej: pokój dzienny, kuchnię, dwie sypialnie
(w tym jedna dwuosobowa), WC/łazienkę, łazienkę i pomieszczenie gospodarczo-techniczne. Dodatkowo trzeba było zaprojektować wiatę lub garaż na jeden samochód oraz zewnętrzne pomieszczenie gospodarcze (składzik).
W ramach rozbudowy metraż domu był ograniczony. Powierzchnia netto musiała mieścić się w przedziale 135–150 mkw. (plus garaż). W jego programie podstawowym należało przewidzieć: część dzienną (kuchnia ze spiżarnią, jadalnia
i pokój dzienny) – razem 40 mkw., sypialnia dwuosobowa z garderobą – 20 mkw., dwie sypialnie jednoosobowe – po 11 m2 każda, garderoba lub dwie oddzielne – 6 mkw., pokój do pracy/gabinet –
10 mkw., WC/łazienka – 3 mkw., łazienki – 4 mkw. i 6 mkw., pomieszczenie gospodarczo-techniczne. Trzeba było również zaprojektować miejsce na dwa samochody – garaż lub wiatę i garaż. Dodatkowym atutem projektu było zaproponowanie wariantu rozbudowy o funkcję biurową/usługową. Należało przewidzieć biuro/gabinet z oddzielnym wejściem, ewentualnie poczekalnią i oddzielnym WC.
Infrastruktura techniczna miała w każdym etapie zapewniać komfort eksploatacyjny: sprawne zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków, wysoką jakość powietrza w domu (temperatura, wilgotność, odpowiednia wentylacja), racjonalną instalację elektryczną i teletechniczną.
Dom należało zaprojektować na modelowej działce, której wymiary i wielkość powinny pozwolić na lokalizację na niej elementów koniecznych do dobrego funkcjonowania domu i prawidłowego powiązania z ogrodem w każdym etapie. Szerokość frontu działki nie mogła przekroczyć jednak 24 m.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium