Prace remontowe łączą się często z modernizacją pomieszczeń. Jeśli mamy zamiar przesuwać albo burzyć ściany, czy też wprowadzać inne poważne zmiany, powinniśmy zasięgnąć opinii konstruktora. Rzetelna ocena domu lub mieszkania pozwoli uniknąć błędów zwiększających koszt remontu i przedłużających go w nieskończoność.
Jeśli prace mają charakter tylko kosmetyczny: odnawiamy ściany, wymieniamy urządzenia sa-nitarne czy układamy nową posadzkę wystarczy samemu wszystko przemyśleć.
Burzymy, murujemy
Wiadomo, że na czas remontu najlepiej wyprowadzić się z domu, ale niestety nie wszyscy na to sobie mogą pozwolić. Wówczas pozostaje prowadzenie prac po kolei w każdym pomieszczeniu. Kolejność robót należy wobec tego tak zaplanować, żeby nie trzeba było czekać aż tynki wyschną lub farby wyschną, lecz można było zająć się wtedy innymi pracami.
Podłoże ważna rzecz
Po próbach szczelności instalacji wodno – kanalizacyjnej i prawidłowości montażu elektrycz-nego wykańcza się ściany i sufity. Nałożenie tradycyjnych tynków oznacza duży wzrost wilgot-ności w pomieszczeniach. Dlatego trzeba zapewnić dobrą wentylację i nie prowadzić równocze-śnie prac, podczas których wysoka wilgotność jest niewskazana.
Dużo mniej wilgoci dają tynki gipsowe, które można wykańczać już po 2–3 dniach. Natomiast płyty gipsowo – kartonowe stosowane jako tzw. suche tynki pozwalają na niemal natychmiastowe wykończenie i nie ograniczają innych robót.
Niewielkie ubytki lub pęknięcia można naprawić samemu. Po odkurzeniu i zmyciu tej części ściany, z której usunięto fragmenty tynku gruntujemy emulsją gruntująca. Nanosimy ją pędzlem i dokładnie wcieramy. Po wyschnięciu emulsji uzupełniamy ubytki zaprawą wyrównująca.
Gładzenie powierzchni
W przypadku napraw tynków gładkich warto jest poprawić ich wygląd na całej powierzchni. Najłatwiej to uzyskać używając białej gładzi szpachlowej (przed jej nałożeniem, zmywamy i gruntujemy podłoże emulsją). Przygotowanie masy jest tradycyjne: wsypujemy suchą mieszankę do wody i mieszamy). Zaprawa zachowuje swoje właściwości przez 1,5 godz., nakładamy ją w cienkich warstwach - do 2 mm.
Malowanie, tapetowanie
Kiedy mamy gotowe podłoże to malowanie lub tapetowanie to czysta formalność.
Każdy szanujący się producent farb i tapet dołącza do nich instrukcje wyjaśniające sposób na-kładania farby lub kleju. Grzejniki, gniazda i wyłączniki elektryczne zakładamy po pomalowaniu. W przeciwnym razie zostaną zabrudzone trudną do usunięcia farbą.
Parkiet, panele czy wykładzina?
Podczas remontów lokali zamieszkałych rzadko wykonuje się nowe wylewki. Jeśli jednak pod-łoże pod wykładzinę nie jest równe i stabilne, to należy je wyrównać. Grubość warstwy wylewki powinna wynosić 5–30 mm. Te prace wykonujemy przed malowaniem ścian i sufitów
Podłogi układa się po zakończeniu wszystkich robót – nawet gdy wymagają cyklinowania i lakierowania. Nowoczesne cykliniarki z dobrymi filtrami chronią wnętrze przed zapyleniem.
Ostatni szlif
Po ułożeniu glazury, terakoty wykonujemy montaż urządzeń sanitarnych, jak najdłużej staramy się przetrzymać starą umywalkę lub zlew, aby było gdzie się umyć.
Zwieńczeniem remontu jest zamocowanie wszelkich listew przypodłogowych, cokołów i uszczelnienie miejsc narażonych na kontakt z wodą wokół umywalek, zlewozmywaków. (ELLE)