Meble kuchenne na zamówienie wykonywane są podobnie, jak tradycyjne, z takich samych materiałów. Różnice mogą być w ich jakości wzornictwie i wymiarach. Skrzynki montowane są z płyty meblowej, natomiast fronty (drzwiczki) z lakierowanej lub foliowanej płyty MDF. Występują w dwóch wariantach, laminowane z ostrymi krawędziami (postforming) i z jednej strony miękko zaokrąglone (softforming).
Do wyrobu drzwiczek może być także użyte lite drewno, bądź tylko klejone na płytę ramki. Do popularnych odmian należą lakierowany lub bejcowany dąb, olcha, sosna, czereśnia i jesion. Krawędzie szafek w celu ich ochrony przed uszkodzeniem (wyszczerbieniem), oklejane są paskiem z tworzywa sztucznego PCW.
Wśród okuć najlepszą renoma cieszą się wyroby włoskie, niemieckie i austriackie. Wszystkie szuflady poruszają się na prowadnicach z plastykowych lub metalowych elementów. Ułatwia to obsługę, a jednocześnie zapobiega ich blokowaniu i wypadaniu. Natomiast estetycznego wyglądu przydają meblom metalowe, plastykowe lub drewniane uchwyty w różnych kolorach i kształtach.
Do wnętrza szafek dodawane są różnorodne kwadratowe i okrągłe kosze, zawieszki, suszarki i siatki. Ponadto mogą być również instalowane mosiężne lub chromowane relingi a także ozdobne podtrzymujące oświetleniowe rampy metalowe i plastykowe rury. (Górną rampę stanowi ozdobna deska z wywierconymi otworami na lampki). Niektórzy zamawiają sobie również dodatkowe oświetlenie pod wiszącymi szafkami. Wszystkie instalowane żarówki są halogenowe o mocy około 20 W.
Do osób lepiej sytuowanych skierowana jest oferta, w której zamiast kolorowych szyb proponowane są witraże. Cena ich jest bardzo zróżnicowana. Najtańsze można kupić za kilkadziesiąt złotych, najdroższe za kilkaset złotych za sztukę. (zk)