Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych należy do jednych z ważniejszych celów,do jakich dąży niejedna rodzina. Żeby być zadowolonym z podjętych wyborów należy się do nich odpowiednio przygotować
Kupno M na rynku wtórnym pozwala na niższy wydatek w momencie zakupu, jednak po dodaniu kosztów poniesionych na remont (prace remontowe są często droższe niż nam się wydaje) najczęściej okazuje się, że wydaliśmy więcej niż na zakup nowego mieszkania. Dodatkowo musimy też pogodzić się z niższym standardem mieszkania, klatki schodowej, windy, budynku czy podwórka.
Nowe mieszkanie to nowe technologie i nowsze materiały budowlane. Lepsze bezpieczeństwo, wygoda i komfort zamieszkania.
Lokalizacja
To jedno z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji mieszkaniowych. Musimy ocenić dogodność położenia w relacji do miejsca pracy, szkoły, uczelni, sklepów, środków komunikacji miejskiej czy sieci dróg. Warto przeprowadzić szacunkową kalkulację kosztów przejazdu i zastanowić się, czy dopłata do mieszkania dogodniej zlokalizowanego nie będzie mniej kosztowna. Sprawdźmy jak umiejscowione są obiekty handlowo-usługowe, ruchliwe ulice, czy są przedszkola, parki, place zabaw Przyszłe miejsce zamieszkania najlepiej odwiedzić kilkakrotnie, w różnych porach i dniach tygodnia. Warto również sprawdzić w planach zagospodarowania przestrzennego czy w okolicy są planowane działania, które mogłyby radykalnie zmienić obecny stan rzeczy.
Wielkość
Zastanówmy się ile potrzebujemy pomieszczeń i jakiej wielkości. Rozważmy czy nasze potrzeby lepiej zaspokoi duży lokal dający poczucie większego komfortu, lecz wymagający wyższego kosztu zakupu i utrzymania czy mieszkanie mniejsze, które wraz z poprawą naszej sytuacji materialnej zamienimy na większe.
Bezpieczeństwo
Ważna jest opinia na temat okolicy i dotychczasowych mieszkańców. Po zapadnięciu zmroku powinniśmy mieć możliwość bezpiecznego powrotu do domu. Należy też zwrócić uwagę na uciążliwość sąsiadujących ulic, zwłaszcza przy małych dzieciach. Sprawdźmy czy mieszkanie wyposażone jest w zabezpieczenia mechaniczne, instalację alarmową czy też ochronę przeciwpożarową.
Komfort
Oceńmy dobór technologii i materiałów budowlanych. Z kiepskich materiałów nie można zbudować dobrego domu. Bardziej komfortowo mieszka się w budynku o ścianach ceramicznych niż żelbetowych (ze względu na lepsze „oddychanie” i akumulację cieplną). Często zwracamy też uwagę na zbyt akustyczne ściany. Sprawdźmy czy budujący stosuje odpowiedniej grubości ściany i atestowane materiały, pianki akustyczne pod podsadzką, itp. Jeśli nie, to mieszkanie może nie spełniać norm akustycznych i być zbyt głośne.
Energooszczędność
Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną pojawiają się rozwiązania ograniczające zużycie energii cieplnej oraz obniżające koszty eksploatacji. Na energooszczędność mają wpływ materiały budowlane o ponadnormatywnych współczynnikach przenikalności cieplnej (dotyczy głównie ścian, okien i dachu). Dodatkowo także automatyka pogodowa (system regulujący pracę kotłowni lub węzła cieplnego w zależności od temperatury zewnętrznej), liczniki ciepła (osobne dla każdego mieszkania), regulacja temperatury (niezależna w poszczególnych pomieszczeniach mieszkania).
Bez względu na to czy kupujemy mieszkanie dla siebie czy na wynajem, jest to poważna inwestycja, którą trzeba dokładnie przemyśleć.
Prawo na co dzień - Kupujemy mieszkanie
Spółdzielnia – chcąc uzyskać prawo do lokalu spółdzielczego musimy wstąpić
w poczet spółdzielni. Do zakupionego lokalu obowiązuje statut spółdzielni oraz prawo spółdzielcze. Ostateczny koszt mieszkania znany będzie dopiero po zakończeniu budowy mieszkania, ponieważ spółdzielnie ustalają cenę na podstawie kosztorysu powykonawczego.
Developer – zasady zakupu mieszkania u developera regulowane są umową. której postanowienia mogą być dostosowane do potrzeb kupującego.
Po zakupie mieszkanie jest własnością hipoteczną kupującego.
Tytuł prawny – firma, która prowadzi inwestycję budowlaną na określonym terenie powinna posiadać tytuł prawny poświadczony odpisem z księgi wieczystej lub aktem notarialnym.
Decyzje administracyjne – wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego powie nam czy dana działka przeznaczona jest pod dany typ budowy mieszkaniowej. Decyzja
o warunkach zabudowy informuje
o tym, jakiego rodzaju budynki, jakiej wysokości i w której części działki mogą być wybudowane. Decyzja wydająca pozwolenie na budowę pozwala firmie na wykonanie prac budowlanych zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Developer może rozpocząć budowę dopiero wówczas, gdy powyższe decyzje są ostateczne.
Przedwstępna umowa sprzedaży – można ją zawierać w formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego.
W takim przypadku kupujący ponosi dodatkowy koszt jego sporządzenia, lecz jego roszczenie dotyczące mieszkania może być ujawnione
w księdze wieczystej prowadzonej
dla nieruchomości.