Chcesz zmienić kocioł grzewczy? Nie rób tego sam! Skonsultuj swój wybór z projektantem i instalatorem.
Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego kotła, koniecznie musimy zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystywanego w nim paliwa, ilość ciepła potrzebną do ogrzania budynku, ilość uzyskiwanej ciepłej wody użytkowej, miejsce, w którym można kocioł zamontować, automatykę, serwis i gwarancję.
Jakie paliwo, taki kocioł
Kotły na gaz ziemny kupowane są najczęściej i wybór ich jest największy. Produkowane są jako jednofunkcyjne (tylko do ogrzewania) lub dwufunkcyjne (do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej).
Większość firm produkujących kotły na gaz ziemny oferuje podobne urządzenia przeznaczone do spalania gazu płynnego. Kotły olejowe są droższe od gazowych i wymagają częstszej i droższej obsługi serwisowej.
Kotły na paliwa stałe w eksploatacji są stosunkowo niedrogie, ale uciążliwe. Trzeba systematycznie dokładać opału do kotła i usuwać popiół.
Kotły elektryczne, ze względu na cenę prądu, są rzadko stosowane.
Zrekompensować straty ciepła
Jeśli znane są straty cieplne domu (informacja taka znajduje się w projekcie), sprawa jest stosunkowo prosta. Dobierany jest kocioł o mocy zbliżonej do mocy wyliczonej w projekcie. Jeśli straty ciepła nie są jednak znane, można je określić szacunkowo. Przyjmuje się wtedy, że wynoszą one odpowiednio:
w domach wybudowanych przed 1980 r. - około 150 W/mkw. (60 W/m sześc.),
w domach wzniesionych w latach 1980-92 - około 100 W/mkw. (40 W/m sześc.),
w domach, które powstały po 1992 r. - około 70 W/mkw. (30 W/m sześc.).
Do kotłowni czy łazienki?
Kotły są produkowane jako wiszące lub stojące. Jeśli w domu jest pomieszczenie gospodarcze lub specjalnie przeznaczone na kotłownię, można wybierać, zarówno wśród kotłów stojących, jak i wiszących. Kotły stojące mają większe wymiary niż urządzenia przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Mają również większą masę. Jeśli w domu nie ma specjalnego pomieszczenia na kocioł, lepiej wybrać kocioł wiszący, bo do jego zainstalowania potrzeba niewiele wolnej powierzchni na ścianie