Cokół nie tylko zdobi budynek, ale przede wszystkim chroni jego dolną część przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
Cokół to górna, wystająca ponad teren, część ściany fundamentowej budynku. Ma ona przeważnie wysokość 30-50 cm. Wyższe cokoły występują z reguły w domach podpiwniczonych, w których piwnica jest częściowo zagłębiona w gruncie. Cokół zwykle różni się kolorystycznie od elewacji i jest wykończony innym materiałem niż pozostała jej część. Aby cokół zabezpieczał dolny fragment ściany domu przed zawilgoceniem i przed uszkodzeniami, materiał użyty do jego wykończenia powinien być trwały, nienasiąkliwy oraz łatwy do czyszczenia. Dlatego cokół wykańcza się takimi materiałami, jak: klinkier, terakota, kamień (np. piaskowiec), tynk.
Z płytkami
Elewacyjne płytki ceramiczne należy przyklejać zaprawą klejącą o zwiększonej elastyczności i przyczepności, mrozo- i wodoodpornej. Po rozprowadzeniu pacą zębatą zaprawy na podłożu podobnie nanosimy klej na płytkę i dokładnie ją dociskamy. Nie wolno zostawiać pustych miejsc pomiędzy płytką a podłożem. Klej musi dokładnie wypełniać całą przestrzeń. Czas korygowania położenia płytki wynosi około 10 minut.
Po upływie 2-3 dni od przyklejenia płytek, w zależności od warunków pogodowych, można przystąpić do fugowania spoin.
Kamienny
Do kamiennego wykańczania cokołów stosuje się najczęściej otoczaki, kamienie łupane lub płyty kamienne. Do wmurowania kamieni nadaje się zaprawa murarska. Natomiast do przyklejenia płytek, wykonanych z marmurów naturalnych i syntetycznych lub innych kamieni naturalnych, warto użyć specjalistycznej zaprawy klejącej, zawierającej biały cement - dzięki niemu okładzina kamienna nie ulegnie przebarwieniu.
Mozaikowy
Popularnym sposobem wykończenia cokołu jest pokrycie go dekoracyjnym tynkiem mozaikowym. Jest on trwały, odporny na zmywanie, ścieranie i uszkodzenia. Przed nałożeniem tynku mozaikowego powinno się wykonać podkład, którego zadaniem jest wzmocnienie i zwiększenie przyczepności podłoża. Tynk należy nakładać w sposób ciągły, wygładzając w tym samym kierunku, aby nie były widoczne miejsca połączeń poszczególnych jego partii. Powierzchnie tynkowane należy chronić przed nasłonecznieniem, działaniem wiatru i deszczu. (hap)