Miasto wyremontuje pustostany dla części mieszkańców, których ma wysiedlać z terenu przyszłej budowy przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80. Chodzi o osoby, którym nie przysługuje odszkodowanie za nieruchomość odebraną pod inwestycję.
- Do końca roku powinniśmy się wyrobić – tak Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych, odpowiada na nasze pytanie o postępy w remontowaniu pustostanów dla osób wysiedlanych z przyszłego placu budowy dwupasmówki.
Pod budowę drogi trzeba będzie wyburzyć około 80 budynków mieszkalnych. Ich właściciele dostaną (bądź już dostali) odszkodowanie od władz miasta. Ale nie wszystkim takie odszkodowanie przysługuje.
W innej sytuacji rodziny, które nie mogą wykazać, że są właścicielami zajmowanych dziś mieszkań w miejscu przyszłej drogi. To właśnie oni mają trafić do mieszkań zapewnianych przez miasto. Staną się ich najemcami.
– Lokale komunalne przeznaczone są dla osób zameldowanych w mieszkaniach, które miały nieuregulowany stan prawny lokali, więc nie przysługiwało im odszkodowanie z tytułu przesiedlenia – tłumaczy Joanna Stryczewska z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Aktualnie potrzebne są trzy takie lokale.
Ale nie tylko te osoby trafią do mieszkań komunalnych. Tymczasowo zakwaterowana ma być w nich również część osób, którym przysługiwało odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość.
– Musimy jednak musimy przygotować i zabezpieczyć dodatkowe pomieszczenia również dla tych, którym przysługuje lokal zamienny do czasu wypłaty odszkodowania – precyzuje Stryczewska. – Dodatkowe pomieszczenia będą udostępniane w zależności od rozwoju zapotrzebowania. Zabezpieczonych na te cel będzie 11 odremontowanych pustostanów.
Jeszcze w tym roku miasto może wybrać firmę, która zbuduje nową dwupasmówkę. Przetarg na budowę został już ogłoszony, wkrótce powinniśmy poznać oferty firm zainteresowanych takim kontraktem.
Nowa droga ma biec równolegle do ul. Krochmalnej i będzie mieć nieco ponad 1 km długości. Na każdej z obu jezdni mają być trzy pasy ruchu, w tym jeden buspas. Po obu stronach jezdni przewidziano chodniki i drogi rowerowe. Istniejące skrzyżowanie z ul. Cukrowniczą zostanie wyposażone w sygnalizację świetlną.
Sygnalizacja ma też powstać na skrzyżowaniu z ul. Włościańskiej, które będzie mieć formę ronda, bo właśnie śladem ul. Włościańskiej ma w przyszłości (znacznie dalszej) przebiegać zaplanowane przez miasto przedłużenie ul. Zana. Natomiast ulica Przeskok zostanie przecięta na dwa niepołączone ze sobą fragmenty, z których żaden nie będzie mieć bezpośredniego skrzyżowania z nową dwupasmówką. Na nowej drodze przewidziano też przystanki komunikacji miejskiej, nie będzie za to sieci trakcyjnej dla trolejbusów.
Z dokumentacji wynika, że w związku z budową wycięte zostaną 223 drzewa (niektóre wielopienne, łącznie 354 pnie). Do wycinki zakwalifikowano też „zadrzewienia”, czyli drzewa mające mniej niż 10 lat. Z projektu wynika, że do usunięcia jest 3 692 mkw. takich zadrzewień, wyciętych ma być również 911 mkw. krzewów.
Budowa, jak czytamy w warunkach zamówienia, ma trwać nie dłużej niż 21 miesięcy od dnia podpisania przez miasto umowy z firmą, która wygra przetarg.