Jedna babcia powiedziała drugiej i tak pocztą pantoflową rozpoczęła się akcja dziergania szalików, czapek i rękawiczek dla dzieci z dworca Brześć.
To dzieci, które w 2016 roku razem ze swoimi mamami uciekły z Czeczenii i na wiele miesięcy zamieszkały na dworcu w Brześciu na Białorusi. Koczowały tam, bo nie były wpuszczane do Polski. Niektórym rodzinom w końcu udało się tu dostać, a teraz próbują w Polsce na nowo układać swoje życie.
– Pomysł na akcję wyszedł od mojej mamy, chyba po przeczytaniu książki „Dzieci z dworca Brześć”. Jest emerytką, nie może teraz za bardzo wychodzić z domu, więc wymyśliła taki sposób wsparcia – wyjaśnia Małgorzata Sanecka-Czerniec z Puław ze stowarzyszenia Polska 2050, które organizuje akcję.
Organizatorzy akcji zapraszają seniorów oraz wszystkie osoby chętne, które z powodu trudnej sytuacji pandemicznej przebywają w odosobnieniu lub mają więcej czasu, aby wydziergały czapkę, szalik lub rękawiczki. Pierwsze rękodzieła już powstały i trafiły do lubelskiej siedziby stowarzyszenia Polska 2050. Wyroby do 12 grudnia można dostarczać na ul. Lubartowską 74A, pok. 28, 20-094 Lublin.
– Mile widziane będzie dołączenie karteczki z imieniem twórcy rękodzieła oraz kilku dobrych słów skierowanych do małych odbiorców – zachęcają organizatorzy akcji. "Dużo słońca w życiu życzy babcia Lusia z Puław" – czytamy na kartce dołączonej do jednej z czapek.
Z Lublina czapki i szaliki zostaną przesłane do rodzin z Czeczenii zamieszkujących w Polsce pod opieką Mariny Hulii, laureatki nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawienie świata”.
Dzieci, którym chcą pomóc puławscy i lubelscy aktywiści nie tylko potrzebują pomocy, ale również same pomagają. Jak czytamy na stronie „Dzieci z dworca Brześć” na Facebooku: opiekują się opuszczonymi staruszkami z Domu Samotnej Starości w Radości. wraz z bezdomnymi z warszawskiej Woli budują domki dla ptaków, odwiedzają hospicja i schroniska dla zwierząt.
Pomagają także seniorom i przedsiębiorcom
Stowarzyszenie Polska 2050 w okresie pandemii prowadzi także akcję „Ekipa z sąsiedztwa” skierowaną do osób przebywających na kwarantannie, seniorów, osób niepełnosprawnych, przewlekłe chorych. Można uzyskać pomoc w zrobieniu zakupów spożywczych oraz aptecznych, wyprowadzeniu psa na spacer czy wyrzuceniu śmieci. Aby uzyskać pomoc należy zadzwonić do biura stowarzyszenia Polska 2050 w Lublinie na numer: 500-686-065.
Kolejna akcja "PrzedsięBiorcy-PracoDawcy” ma na celu propagowanie lokalnych przedsiębiorstw (w tym także artystów i rzemieślników), a tym samym, podniesienie obrotów najbardziej potrzebujących firm. Sposobów na pomoc może być wiele: zakup karnetów czy zakupy w małych sklepach i na targowiskach zamiast w dużych marketach, kupowanie płyt czy książek lokalnych artystów, korzystanie z płatnych kursów online. Więcej informacji na https://polska2050.pl