Aż 73 proc. uczniów szkół średnich zna osobę, która boryka się z depresją. Blisko 20 proc. przyznaje, że samo choruje – to wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 4100 młodych ludzi przez pięć uczennic IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.
Ankieta przeprowadzona została w ramach projektu realizowanego na platformie „Zwolnieni z Teorii”.
- Postanowiłyśmy skupić się wokół szeroko pojmowanego problemu depresji wśród nastolatków. Naszym celem jest uświadomienie ludziom, a w szczególności młodym ludziom, że można i warto otwarcie mówić o chorobie, która dotyka ponad 350 mln osób na świecie – opowiada Anna Zborek, pomysłodawczyni projektu Depres_ja.
Projekt realizuje 5 uczennic. Ania do niedawna działała aktywnie w Związku Harcerstwa Polskiego. Wiktoria „od zawsze” interesowała się tańcem, muzyką i biologią. Patrycja przez ostatnie 10 lat tańczyła w zespole tanecznym, ale teraz skupiła się na nauce. Karolina lubi uczyć się języków i spędzać czas z najbliższymi. Oliwia uwielbia muzykę, a w wolnych chwilach lubi czytać książki.
- W moim otoczeniu znajdują się osoby, które wciąż zmagają się z depresją i właśnie stąd wziął się pomysł na mój udział w projekcie – przyznaje 17-latka. - Chcemy dotrzeć z przekazem do naszych rówieśników oraz ich rodziców. Zdarza się, że ci ostatni twierdzą, że ich dzieci wyolbrzymiają problem, bądź go wymyślają. Zależy nam na tym, żeby temat depresji i psychoterapii przestał być tematem tabu.
Stąd pomysł na przeprowadzenie ankiety pokazującej skalę problemu.
- W planach mamy kolejne działanie – opowiada Anna. - Pogadankę z psychoterapeutą, który na forum szkoły powie o tym, jak poważną chorobą jest depresja i jakimi czynnikami może być wywołana. Aktywnie działamy też na Instagramie (_depres_ja), jak i na stronie Facebookowej (Depres_ja).