Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 grudnia 2020 r.
21:29

Matura 2021 na pół gwizdka. Zmiany też na egzaminie ósmoklasisty

11 7 A A
Matury rozpoczną się 4 maja. Podobnie jak w ubiegłym roku będzie tylko część pisemna
Matury rozpoczną się 4 maja. Podobnie jak w ubiegłym roku będzie tylko część pisemna (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Matura 2021, egzamin ósmoklasisty - nowe zasady. Maturzyści nie będą zdawali egzaminu ustnego ani rozszerzenia. Ósmoklasiści nie muszą czytać Wańkowicza i ćwiczyć angielskiego Past Perfect. Znamy już zasady obowiązujące podczas majowych egzaminów kończących naukę w podstawówkach i szkołach średnich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Egzamin ósmoklasisty 2021. Termin, nowe zasady

Później niż zwykle, bo nie w połowie kwietnia, ale dopiero 25-27 maja przeprowadzony zostanie egzamin ósmoklasisty. Egzaminy mają być znacznie łatwiejsze.

Czego nie muszą się uczyć ósmoklasiści? Z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. Najwięcej punktów będzie można dostać za wypracowanie, w którym uczeń będzie mógł odnieść się do dowolnie wybranej lektury. Zagadnienie omówi pisząc rozprawkę albo opowiadanie. Dostanie na to dwie godziny.

– Jestem rozczarowany wykreśleniem z listy lektur tylko Wańkowicza. Liczyłem na większe zmiany. Brałem udział w konsultacjach i zaproponowałem rezygnację z „Pana Tadeusza”, który daje uczniom się we znaki. Szkoda, że tego nie zrobiono, bo byłaby to prawdziwa ulga – komentuje polonista z Lublina.

Na egzaminie z matematyki (100 minut) Na egzaminie z matematyki (100 minut) nie będzie zadań z dowodów geometrycznych, mniejsze będą wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i stereometrii. Z 6 do 4 zmniejszy się liczba zadań otwartych.

Młodzież zbierała podpisy

Na egzaminie z języka angielskiego od uczniów oczekiwany będzie średni poziom biegłości językowej (A2). Mniejsza będzie liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu i reagowania oraz tych zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych. Nie będzie zadań z czasu Past Perfect i mowy zależnej.

Matura 2021. Termin, nowe zasady

Egzamin maturalny rozpocznie się 4 maja. Podobnie jak w ubiegłym roku będzie tylko część pisemna. O rezygnację z egzaminu ustnego prosili maturzyści, którzy zbierali w internecie podpisy pod petycją w tej sprawie.

– Jestem bardzo zadowolona, że to się udało – cieszy się Maja, tegoroczna maturzystka z Lublina. – Sama matura jest już wystarczająco stresująca zwłaszcza, że do egzaminów przygotowujemy się praktycznie sami, bo zdalne nauczanie to przecież nie to samo co zwykła lekcja. 

• Nie będzie obowiązkowego egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Tą opcje będą mogli wybrać tylko ci, którym wynik z części ustnej jest potrzebny, by dostać się do szkoły wyższej.

• Prostszy będzie też sam egzamin. Podczas matury z polskiego (170 minut) do wyboru będą trzy tematy wypracowania: dwie rozprawki (jedna z lektury obowiązkowej, druga - z tekstu spoza kanonu lektur) oraz interpretacja utworu poetyckiego.

• Na matematyce na poziomie podstawowym nie pojawią się niektóre ujęte w programie szkoły średniej zagadnienia (np. dotyczące brył obrotowych ) i będzie tylko 7 zadań otwartych (dotychczas 9).

• Podczas egzaminu z obowiązkowego języka obcego wymagany będzie średni poziom znajomości języka A2 (B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i tekstów pisanych).

• Zmiany obejmą także w egzaminach dodatkowych (rozszerzonych). Np. z geografii usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej. To m.in. część zagadnień z przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystyka reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie czy zróżnicowanie językowe ludności świata.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium