Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

3 marca 2021 r.
13:21

Próbna matura 2021. Nie wszyscy uczniowie zdecydowali się przyjść do szkół

Karolina Pikur, Julia Chmielewska i Marcel Sławiński
Karolina Pikur, Julia Chmielewska i Marcel Sławiński (fot. Paweł Buczkowski)

Po raz pierwszy od 26 października tegoroczni maturzyści zasiedli w szkolnych ławkach. A to za sprawą rozpoczętego dziś próbnego egzaminu dojrzałości. Nie wszyscy jednak zdecydowali się na odwiedzenie szkół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dla wielu osób ważne było, żeby przyjść na próbną maturę do szkoły i poczuć faktyczne warunki, w jakich będzie wyglądał egzamin. Dla niektórych może być to pewnego rodzaju szok, jak przyjdą po wielu miesiącach nieobecności w szkole – mówił po egzaminie Marcel Sławiński, uczeń trzeciej klasy II LO im. Jana Zamoyskiego w Lublinie.

Zadaniem uczniów na próbnej maturze była interpretacja wiersza „Z lat dziecięcych” Bolesława Leśmiana; odpowiedź na pytanie czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką w oparciu o fragment „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego oraz o to, czy wybory człowieka wpływają na jego życie w odwołaniu do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

– Matura nie była specjalnie trudna. Na początku się stresowałam, ale jak już wciągnęłam się w tryb pisania to było dobrze. Pisałam rozprawkę o tym jak wybory człowieka wpływają na jego życie – mówi Julia Chmielewska z II LO.

W związku z epidemią w tym roku pytania maturalne powstają w oparciu o wymagania egzaminacyjne, a nie jak wcześniej – o podstawię programową. Wszystko dlatego, że egzamin musi być prostszy. Ze względu na prowadzone w ubiegłym i tym roku zdalne nauczanie uczniowie nie opanowali wystarczająco dobrze wszystkich treści. Dlatego tegoroczni absolwenci liceów i techników nie będą musieli przystąpić do obowiązkowego wcześniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru. Obowiązkowo przystąpić trzeba do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Podczas tegorocznej matury nie będzie też obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

– Dużo osób wolałoby chodzić do szkoły, dla nich konieczność nauki tylko przez internet to duży minus. Ale kto się chciał przygotować, ten się przygotował – uważa Marcel Sławiński. Uczniowie dodają, że mimo braku kontaktów z nauczycielami na żywo w szkole, to otrzymują pomoc. – U nas to wsparcie nauczycieli jest odczuwalne – chwali Karolina Pikur z II LO.

Jak przyznają maturzyści, większość osób i tak korzysta z korepetycji, ale tutaj pandemia nie miała nic do rzeczy, bo to zjawisko powszechne już od dawna.

Tegoroczne próbne matury odbywają się w reżimie sanitarnym. Najważniejsze zasady to dystans, maseczka, dezynfekcja rąk oraz wietrzenie pomieszczeń.

– Na 220 naszych tegorocznych maturzystów zdalnie próbny egzamin pisać będzie ok. 130 osób. Pozostali zobligowani zostali do napisania egzaminów online – mówi Monika Wrona, dyrektor XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie. – Rozumiemy obecną sytuację i takie decyzje. Część naszych uczniów mieszka poza Lublinem i prawdopodobnie ze względów sanitarnych woleli pisać egzamin z domów. Ponieważ w kolejnych dniach uczniowie, którzy egzamin z języka polskiego pisali zdalnie będą się pojawiać, a ci, którzy pisali go w szkole będą pracować z domu być może o sposobie pisania zadecydowało też opanowanie przedmiotu. Jeśli ktoś nie czuje się w jakimś przedmiocie pewnie to woli napisać go w szkole. Podczas próby najważniejsza jest przecież informacja zwrotna.

Egzaminy sprawdzać będą nauczyciele. To oni poinformują uczniów, co jeszcze powinni powtórzyć przed prawdziwą maturą.

– Oczywiście ocenione będą prace pisane zarówno zdalnie jak i stacjonarnie – podkreśla dyrektor „23”.

W czwartek maturzyści zmierzą się matematyką na poziomie podstawowym, a po południu z historią muzyki i filozofią. Piątek to język angielski. Pozostałe przedmioty w kolejnych dniach. Próbne matury będą trwać do 16 marca. Dzień później rozpocznie się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty.

Egzaminy maturalne w obecnym roku szkolnym mają być przeprowadzone w terminie głównym od 4 do 20 maja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Cztery dziewczyny z województwa lubelskiego trafiły do półfinału Miss Polski 2025. Dwie z nich będą reprezentować Lubelszczyznę w finale konkursu.

Drzwi Otwarte w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
galeria

Samoloty i plany na przyszłość: Drzwi Otwarte w PANS w Chełmie

Symulator lotów, wojskowy sprzęt i zwiedzanie lotniska, Można się też było zastanowić, czy warto zostać kontrolerem ruchy lotniczego.

Amerykańska giełda papierów wartościowych na Wall Street

Trump nie ma pojęcia o czym mówi – komentuje były doradca Trumpa

To po prostu nie ma sensu, to ekonomiczny analfabetyzm. – Nie wie, jak działają cła ocenił były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton.

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)
film

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)

Już 25 lipca Jennifer Lopez wystąpi na PGE Narodowym w Warszawie. Najtańsze bilety kosztują 675,80 złotych.

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Ratusz oficjalnie odstępuje od umowy z konsorcjum, które miało zaprojektować nowy stadion wielofunkcyjny. Nowiutkiej areny dla żużlowców na razie nie będzie, a licencja dla Motoru na ściganie w Ekstralidze jest zagrożona. Wraca pomysł na modernizację dotychczasowego domu żużla w Lublinie: stadionu przy al. Zygmuntowskich 5.

W pierwszej rundzie Start pokonał Zastal 91:92

W czwartek PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Orlen Zastal Zielona Góra

Sytuacja w ligowej tabeli koszykarzy lubelskiego PGE Start jest bardzo dobra. Duży wpływ na to miała wygrana w ostatniej kolejce z Treflem Sopot. „Czerwono-czarni” pokonali wówczas mistrza Polski 88:87.

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
edukacja

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone

Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

UE podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Niektóre cła zaczną obowiązywać od połowy kwietnia. To odpowiedź na decyzję Donalda Trumpa o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami.

Przeprowadzka z Lubartowa do magazynów w Niemcach ma rozpocząć się po długim weekendzie majowym, a zakończyć do 19 maja
biznes

Koniec z produkcją w Lubartowie. Producent worków na smieci przenosi sie do Niemiec

Znany producent worków na śmieci, lubartowska Stella Pack, przenosi ich produkcję poza miasto: do przestronnych hal firmy Panattoni Park w podlubelskich Niemcach.

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium