Rozmowa z Anną Felińską, dyrektor Szkoły Policealnej-Medycznego Studium Zawodowego im. Stanisława Liebharta w Lublinie, które obchodzi 65-lecie.
• Jakie kierunki oferujecie państwo słuchaczom?
– Aktualnie kształcimy na 17 kierunkach. Oferujemy naukę w takich zawodach jak: opiekun medyczny, opiekun osoby starszej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekunka dziecięca, terapeuta zajęciowy, protetyk słuchu, ortoptystka, technik elektroniki i informatyki medycznej, a także bardzo popularne i chętnie wybierane: technik elektroradiolog, technik farmaceutyczny, technik usług kosmetycznych i technik masażysta.
Rola opiekunów medycznych jest w szpitalach coraz bardziej doceniana. To pracownicy, którzy są ogromnym wparciem dla pielęgniarek np. przy czynnościach higienicznych czy przygotowaniu pacjenta do zabiegu. Bardzo poszukiwani są także opiekunowie osób starszych. Polscy pracownicy, szczególnie z wykształceniem w tym kierunku, są doceniani również za granicą - w Niemczech, Austrii, Włoszech i nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Bardzo potrzebni są także ortoptyści, którzy we współpracy z okulistami, lub prowadząc własną działalność diagnozują wady wzroku u dzieci. To samo dotyczy techników elektroniki i informatyki medycznej, których brakuje na rynku, a zajmują się konserwacją i naprawą sprzętu medycznego - od aparatu do mierzenia ciśnienia po tomograf komputerowy. To bardzo istotna kwestia dla każdej medycznej placówki diagnostycznej.
• Jak wygląda nauka w studium?
– Przede wszystkim jesteśmy szkołą bezpłatną. Słuchacze nie ponoszą żadnych kosztów. Nie wymagamy posiadania matury. Nie ma też ograniczeń wiekowych. Przyjmujemy osoby w wieku od 18. roku życia, które ukończyły szkołę średnią. Kształcą się też u nas studenci, albo nawet osoby, które mają tytuły naukowe, bo chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje w zupełnie innej dziedzinie. Mamy słuchaczy w wieku 40-50 lat, którzy postanowili zmienić branżę, zwiększyć zakres swoich kompetencji zawodowych, aby mieć większą szansę na zatrudnienie. Kształcimy również osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi czy osoby niewidome. Nauczyciele stosują w tym przypadku indywidualizację metod nauczania, dostosowują je do indywidualnych możliwości danego słuchacza.
• A praktyki?
– Zapewniamy bezpłatne praktyki u sprawdzonych pracodawców. W tym zakresie współpracujemy m.in. z lubelskimi szpitalami, poradniami specjalistycznymi, aptekami, gabinetami kosmetycznymi czy domami pomocy społecznej. Zapewniamy zajęcia w nowocześnie i w pełni wyposażonych pracowniach oraz profesjonalnych wykładowców z wieloletnim doświadczeniem, dla których ta praca jest pasją. Współpracujemy aktywnie z lubelskimi uczelniami i angażujemy się w organizację różnych wydarzeń m.in. jako jedyna szkoła policealna współorganizujemy Lubelski Festiwal Nauki.