Aż 150 zawodów będą miały do wyboru osoby, które w przyszłym roku zdecydują się na naukę w szkołach branżowych lub technikach w woj. lubelskim. Oprócz dobrze znanych branż na liście znajduje się kilka profesji, w których kształcić można się od niedawna lub takich, które przeżywają swój renesans.
Coraz większą popularność wśród absolwentów gimnazjów zyskują szkoły, w których można zdobywać zawód mechatronika, technika eksploatacji portów i terminali, technika mechanika lotniczego oraz technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Mechatroniki, czyli obsługi systemów związanych z mechaniką, energoelektroniką, informatyka, pneumatyką, hydrauliką, robotyką, techniką mikroprocesorową i automatyką w przyszłym roku szkolnym będzie można uczyć się tylko w Branżowej Szkole Transportowo-Komunikacyjnej I stopnia w Lublinie.
Z kolei zawód technika eksploatacji pojazdów i terminali organizującego prace przeładunkowe, ale i obsługę podróżnych zdobywać można aż w siedmiu placówkach (SP dla Dorosłych w Chełmie, Policealna Szkoła dla Dorosłych „Kursor” w Lublinie, Policealna Szkoła Academia w Chełmie, SP dla Dorosłych nr 2 w Lublinie, Zaoczna PS „COSINUS” w Lublinie, PCEZ im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku oraz PS dla Dorosłych „KURSOR” w Zamościu).
A technika mechanika lotniczego prowadzącego naprawy główne samolotów w czterech placówkach (PCEZ im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku Technikum nr 1 w Świdniku, Technikum Nr 5 w Chełmie, Technikum ZDZ w Chełmie oraz Technikum w Zespole Szkół Zawodowych im. gen. F. Kleeberga Nr 1 w Dęblinie).
Aż w dwunastu szkołach na terenie całego województwa będą się mogli uczyć przyszli technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, czyli m.in. kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę.
Informator o zawodach 2018/2019 w woj. lubelskim. Część 1
W Szkole Policealnej - Medycznym Studium Zawodowym im. Marii Minczewskiej w Białej Podlaskiej, Policealnym Studium Medycznym TEB Edukacja w Lublinie, Niepublicznej Policealnej Szkole Medycznej w Tarnogórze oraz Szkole Policealnej - Medycznym Studium Zawodowym im. Stanisława Liebharta w Lublinie zdobywać będzie można zawód ortoptystki, czyli osoby, która m.in. bierze udział w badaniach i leczeniu zeza, niedowidzenia jednoocznego oraz zabiegach rehabilitacyjnych, prowadzonych w gabinetach ortoptycznych, gabinetach okulistycznych i szpitalnych oddziałach okulistycznych.
Wiele szkół stawia jednak na reaktywowanie nieco zapomnianych już zawodów. W Rzemieślniczej Szkole Branżowej I Stopnia w Chełmie uczyć będą mogli się przyszli rękodzielnicy wyrobów włókienniczych, których zadaniem będzie wytwarzanie, konserwacja i renowacja tkanin i haftów.
W 16 szkołach w całym regionie naukę pobierać będą przyszli wędliniarze. Z kolei Rzemieślnicza Szkoła Branżowa I Stopnia w Chełmie i Branżowa Szkoła I stopnia Nr 3 w Biłgoraju kształcić będą przyszłych zdunów, czyli fachowców od różnych rodzajów pieców grzewczych i kuchennych.
Pełną listę zawodów wraz ze szkołami, w których można zdobywać takie wykształcenie znaleźć można na stronie internetowej lubelskiego Kuratorium Oświaty.