O „polityce ekologicznej państwa 2030” mówił w poniedziałek w Lublinie minister środowiska Henryk Kowalczyk, o „polityce ekologicznej samorządu” jego brat Leszek Kowalczyk – radny wojewódzki, koordynator programu Czyste Powietrze i kandydat na posła. Były nośne hasła i… żadnych konkretów.
Minister Kowalczyk przyjechał do woj. lubelskiego, by otworzyć Biuro Czystego Powietrza w Rykach i przeciąć symboliczną wstęgę w miejscowym szpitalu powiatowym (przejętym przez samorząd). Ryki to rodzinne miasto jego brata – Leszka Kowalczyka, radnego wojewódzkiego, a obecnie kandydata do Sejmu (miejsce 13. na liście PiS).
Z Ryk obaj panowie przyjechali do Lublina. Byli prelegentami na trwającej dwie godziny konferencji „Polityka ekologiczna jako instrument rozwoju regionu Eko-Lubelskie 2030” współorganizowanej przez samorząd wojewódzki i lokalne struktury Polskiego Związku Łowieckiego i Lasów Państwowych.
Co mają do powiedzenia politycy przesłuchiwała się cała sala studentów Uniwersytetu Przyrodniczego (kierunek Leśnictwo) wraz z władzami Wydziału Agrobioinżynierii. Ale ci konkretnych informacji do przekazania mieli niewiele.
– Troska o ochronę środowiska może być stymulatorem rozwoju gospodarczego – powtórzył kilkakrotnie minister Kowalczyk podczas swojego krótkiego wystąpienia. Przypomniał, że w ciągu 10 lat rząd przeznaczy 103 mld zł na wymianę starych pieców i ocieplenie domów. – Plus drugie tyle z wkładów własnych oznacza zainwestowanie ponad 200 mld zł – podliczał.
Minister pochwalił też obecnych na sali leśników („leśnicy to najskuteczniejsza forma ochrony polskich lasów”) i zachęcił do wypełnienia „anonimowej ankiety badawczej”. – Chcemy się nią posługiwać w Lasach Państwowych i w samorządzie.
Wtórował mu brat. – Zapraszam młodzież do dyskusji na ten temat. To otwarte umysły – mówił Leszek Kowalczyk. Radny Kowalczyk wspomniał też o potrzebie gazyfikacji („teraz gaz jest drogi więc ludzie na wsiach go nie chcą”), górach śmieci („musimy się z tym uporać”), a na wcześniejszej konferencji prasowej także o edukacji i efekcie ekonomicznym rządowych programów („będzie czyściej w powietrzu i więcej w portfelu”).
Trzecim prelegentem był Marek Kamola, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, który przybliżył najważniejsze daty w historii organizacji, a zebrani na sali studenci mogli je sobie utrwalić oglądając okolicznościowy film wyprodukowany na 75-lecie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie „Losy lubelskich lasów”. Konferencja zakończyła się debatą panelową.