W najbliższy wtorek odbędą się wybory nowego rektora Politechniki Lubelskiej. O stanowisko stara się jeden kandydat. Prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater dzisiaj przedstawił szczegóły swojego programu.
Obecny dziekan Wydziału Mechanicznego zapowiedział m.in. wprowadzenie tzw. etatów badawczych. – One w niewielkiej liczbie funkcjonują już na uczelni. Ale ich zwiększenie uwolni nasze „lokomotywy”, najlepszych pracowników naukowych, od dużych obciążeń dydaktycznych. Dzięki temu będą mogli oni skupić się na pracy badawczej, choć nie chciałbym, żeby byli całkowicie zwolnieni z obowiązku prowadzenia zajęć. Mieliby taką możliwość na studiach doktoranckich i studiach drugiego stopnia – mówił prof. Pater.
Jedną z jego propozycji jest też utworzenie uczelnianego budżetu obywatelskiego. Decydujący głos w sprawie realizowanych w jego ramach projektu mieliby studenci. – Chociaż jeśli zaproponują darmowe piwo w „Kaziku” (działającym na terenie uczelni klubie studenckim – przyp. aut.), to nie będę mógł się na to zgodzić – zaznaczył półżartem.
Wśród obietnic związanych z inwestycjami znalazły się też m.in. dokończenie remontów akademików, budowę budynku biblioteczno-kongresowego oraz dopięcie sprawy związanej z uregulowaniem statusu prawnego nieruchomości przy ul. Bernadyńskiej, o której zwrot od kilkunastu lat przed sądem walczą spadkobiercy dawnych właścicieli. Według wcześniejszych zapowiedzi ustępującego w tym roku rektora prof. Piotra Kacejki, w razie pozytywnego rozstrzygnięcia przed sądem zabytkowy, ale wymagający gruntownego remontu budynek najprawdopodobniej zostanie sprzedany. Obiekt stoi pusty od 2016 roku.
Kandydat na nowego rektora przedstawił też swoich ewentualnych przyszłych współpracowników. Funkcję prorektora ds. studenckich miałby zachować dr hab. inż. Paweł Droździel. W kolegium rektorskim mają znaleźć się ponadto prof. dr hab. inż. Wojciech Franus odpowiedzialny za naukę oraz dr hab. inż. Dariusz Czerwiński jako prorektor ds. ogólnych i rozwoju. Z kolei w przyszłym roku planowane jest ogłoszenie konkursów na stanowiska kanclerza oaz kwestora uczelni.
Spotkanie z pretendentem do rektorskiego fotela w związku z trwającą epidemią odbyło się w nietypowy sposób. W uczelnianej auli pojawiło się tylko 30 z 96 członków kolegium elektorów, których wyłoniono w drodze losowania. Pozostali zainteresowani mogli śledzić w internecie bezpośrednią transmisję z wydarzenia z możliwością zadawania pytań.
W sposób wirtualny odbędą się także same wybory. Elektorzy mają głosować za pośrednictwem specjalnej platformy. – Umożliwia ona oddanie głosu w sposób tajny i bezpieczny. System był testowany m.in. podczas posiedzeń senatu uczelni i się sprawdził – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej. Prof. Pater by zostać rektorem będzie potrzebował co najmniej 49 z 96 głosów popierających jego kandydaturę.