Rodzice, którzy chcieliby tego lata wykorzystać bon turystyczny, denerwują się, że nie obejmuje on m.in. wejściówek do parków rozrywki. Za to na liście wakacyjnych „atrakcji” znalazł się skład węgla, monter instalacji LPG, producent odzieży czy zakład dekarski
– Przejrzałam całą listę firm, w których mogę zrealizować bon i jestem załamana. Córka chciała pojechać do Energylandii, Suntago Wodny Świat albo do Magicznych Ogrodów. Miałam nadzieję, że będę mogła tam bonem zapłacić za bilet. Okazało się to niemożliwe – denerwuje się pani Agnieszka.
– Każdego dnia o możliwość wykorzystania u nas bonu pyta 30-40 osób – przyznaje Kuba Grabski z Magicznych Ogrodów w Trzciankach koło Janowca. – Chcielibyśmy, żeby dzieci mogły wykorzystać go u nas jak najszybciej, ale na razie takiej możliwości nie ma. Nasi prawnicy wciąż analizują przepisy. Nie ma jednak jednoznacznych informacji o tym, czy możemy trafić na listę i czy nasza oferta stanowi usługę turystyczną – dodaje Grabski.
Na ministerialną listę nie trafiło też Aqua Lublin.
„Szanowni Klienci! Informujemy, że nie honorujemy bonów turystycznych. Bon turystyczny można wykorzystać do opłacenia usług hotelarskich lub pobytu dziecka podczas kolonii, obozów itd.” – czytamy w oficjalnym komunikacie MOSiR Lublin.
To co nie udało się w Lublinie, udało w Chełmie.
– U nas bonem turystycznym można opłacać wszystkie usługi z wyjątkiem zakupu karty podarunkowej. To dlatego, że prawo nie pozwala na wymianę bonu na inne środki płatnicze. Można za to płacić za bilety wstępu do strefy basenowej dowolną ilość razy aż do wyczerpania środków – mówi Mateusz Wiechnik z Chełmskiego Parku Wodnego. – Jest to możliwe, bo w KRS mamy wpisaną także działalność organizatorów turystyki. Składając wniosek, powołaliśmy się na to i Polska Organizacja Turystyczna nas zaakceptowała.
Z tego też powodu na liście podmiotów, w których skorzystać można z bonu, znaleźć można też wiele „egzotycznych” firm.
– Rozszerzyłem działalność firmy. Prowadzę także gastronomię i działalność hotelarską nad jeziorem Białym. To właśnie z tych usług można u mnie skorzystać w ramach bonu – tłumaczy Tomasz Dywański, właściciel Usługowego Zakładu Blacharsko-Dekarskiego w Chełmie.
Z kolei zamojski Węglo-Drew sp. z o.o., który jak czytamy w KRS zajmuje się m.in. sprzedażą paliw, rud, metali i drewna, w ramach bonu turystycznego oferuje usługi noclegowe w Zwierzyńcu.