Do tego Batman: Arkham City, Mass Effect 3, Dead Space 2, Gears of War 3, L.A. Noire, Dragon Age 2... Jeżeli twórcy dotrzymają swoich obietnic, to dostaniemy bardzo dobre gry akcji, świetne strzelaniny, niemniej udane RPG, a nawet strategie. A czego będzie najmniej? Nowych pomysłów, bo szykują nam się prawie same kontynuacje.
Człowiek nietoperz długo nie miał szczęścia do gier. Aż do momentu, kiedy do pracy zabrało się studio Rocksteady i zrobiło rewelacyjną grę Batman: Arkham Asylum. Nowa gra ma być tworzona na zasadzie "więcej wszystkiego”. Z bezprawiem Batman będzie walczył z całym miastem opanowanym przez czarne charaktery (za to z Catwoman do pomocy). Będzie też tryb multiplayer.
Premiera: jesień
Bulletstorm
Jeden z nielicznych nowych tytułów w zestawieniu. Grę tworzy polskie studio People Can Fly, a wydawcą jest jeden z największych koncernów branży gier: Electronic Arts. W odległej przyszłości troje żołnierzy elitarnych sił pokojowych zostaje zdradzonych przez swoje dowództwo i pozostawionych na pastwę losu na rajskiej planecie.
Rajskiej kiedyś, bo teraz wszystko obraca się w ruinę. A zamiast szczęśliwych mieszkańców mamy szczęśliwe mutanty. Szczęśliwe, bo przybyła nowa zwierzyna do upolowania… Cała frajda w tej grze ma się opierać na jednym czynniku: niezwykle efektownym systemie walki. Im bardziej złożony i widowiskowy sposób znajdziemy na pozbycie miejscowej paskudy, tym więcej punktów otrzymamy.
Premiera: luty
Crysis 2
Pierwszy Crysis był zabójcą komputerów. Żadna gra w 2007 nie wyglądała lepiej (a i dziś trudno o taką) i mało który komputer był wstanie sobie z nią poradzić. Część druga wychodzi także na konsole, więc aż takich problemów nie będzie.
Niemniej twórcy zapowiadają, że graficznie nikt im nie podskoczy. Tym razem z obcymi walczyć będziemy nie w dżungli, a w Nowym Jorku. Dostaniemy też nowy kombinezon nanosuit, który pozwoli nam na chwilę być szybszym, albo odporniejszym, albo niewidzialnym. To się przyda, bo obcych będzie więcej i będą znacznie bardziej niebezpieczni. Lepszy ma być scenariusz gry, nad którym pracują pisarze Peter Watts i Richard Morgan.
Premiera: marzec
Dead Space 2
Survival horror. Na jedynkę mało kto czekał, a ta dla wielu okazała się najlepsza grą 2008 roku. Klimat rodem z filmów o Obcym, fenomenalny system walki z przerażającymi nekromorfami, które opanowały statek kosmiczny i przemyślana oprawa graficzna. Siłą napędową Dead Space był strach przed nieznanym. Tym razem wiemy już, czego się spodziewać. Dlatego twórcy szykują nowe atrakcje: musieli poszukać innych atrakcji. Będzie więcej otwartych przestrzeni, więcej nekromorfów i multiplayer.
Premiera 28 stycznia.
Deus Ex: Human Revolution
Cyberpunkowy miks strzelaniny z grą fabularną. Akcja gry rozgrywa się w 2027 roku; w Szanghaju. Miasto składa się z dwóch części: dla bogatych i dla biedoty. A my wcielamy się w Adama Jensena, ochroniarza w laboratorium pracującym nad biotechnologicznymi ulepszeniami. Po ataku na laboratorium nasz ciężko ranny bohater zapada w śpiączkę. Kiedy się budzi, jest mocno podrasowany implantami. Teraz musi już rozwikłać zawiły spisek... Wbrew ogólnej tendencji twórcy twierdzą, ze nie upraszczają gry i stawiają na wymagającą i niebanalną rozgrywkę.
Premiera: kwiecień
Diablo III
Diablo II to jedna z najpopularniejszych gier w historii. A jej twórcy – Blizzard – to dla wielu graczy najlepszy wydawca gier w historii. Wniosek: nowe Diablo nie może być złe.
Premiera: zima (tylko PC)
Dragon Age 2
Nowa grafika, nowy bohater i nowe kontrowersje. Wcielamy się w Hawke'a, którym rozegramy 10-letnią historię od zera do bohatera. Będzie wielki świat, mnóstwo potworów, smoków, lochów, skarbów... jak na dobre RPG przystało. Ale będzie też uproszczony system dialogów i dynamiczniejsza walka, co fanów takich gier jak Baldur's Gate nieco zraża.
Premiera: 11 marca
Duke Nukem Forever
Umieszczenie tej gry w takim zestawieniu rok temu byłoby niesmacznym żartem. Gra powstaje od dobrych 14 lat i jakiś czas temu stała się już obiektem kpin. Aż tu nagle projekt przejęło niezłe studio Gearbox. Pokazano fragmenty gry, zapowiedziano wersję demo i ogłoszono datę premiery. Jednego można być pewnym: nowa odsłona przygód jednego z najbardziej znanych bohaterów w historii gier sprzeda się bardzo dobrze (niezależnie od jakości). Po prostu: po tylu latach wszyscy będą chcieli w nią wreszcie zagrać.
Premiera: luty/marzec
Gears of war 3
Pierwsza część gry wprowadziła na stałe do trzecioosobowych strzelanin system osłon. Tym razem oddział dzielnych komandosów o grubych karkach i z wielkimi spluwami znów będzie musiał się zmierzyć z rasa obcych. Będą nowe bronie, nowe postacie, możliwość pokierowania mechem i pewnie sporo nowości w multiplayerze.
Premiera: 8 kwietnia (tylko Xbox 360)
Might & Magic: Heroes VI
W Heroes of Might & Magic III grał chyba każdy, kto parę lat temu miał komputer. Zarwane noce, epickie potyczki w trybie "hot seat”, ulepszanie jednostek, poszukiwanie artefaktów, levelowanie bohatera...
Wydana w 1999 roku gra Heroes of Might & Magic III nie miała wad i do dziś nie brakuje ludzi, którzy w nią grają. Gra wciąż będzie strategią turową, a sam styl rozgrywki nie ulegnie większym zmianom. Mamy bohatera, którego szkolimy i który dowodzi coraz potężniejszą armią. Stwory i potwory rekrutujemy w zamkach, które musimy rozbudowywać.
Premiera: marzec (tylko PC)
Killzone 3
Dzielni żołnierze po raz trzeci walczą ze złymi Helghastami. W trojce o tych ostatnich mamy się sporo dowiedzieć, a przy okazji zwiedzić sporo nowych miejsc w tej widowiskowej grze akcji. Ma być też jeszcze ładniej i jeszcze bardziej widowiskowo (dużą role maja odgrywać odrzutowe plecaki).
Premiera: luty (tylko Playstation 3)
L.A. Noire
Los Angeles, rok 1947. Wcielamy się w policyjnego detektywa i musimy rozwikłać sprawę serii morderstw. To ma być połączenie gry akcji z pieczołowicie prowadzonym śledztwem. Gra ma wiernie przedstawiać ówczesne realia i wprowadzić nowa jakość w sposobie oddania mimiki komputerowych postaci. Do tego posępny klimat, odpowiednia ścieżka dźwiękowa... To może być wielka gra.
Premeira: maj (tylko Xbox 360 i Playstation 3)
Mass Effect 3
Pierwszy Mass Effect udanie połączył RPG z efektowną strzelaniną. W części 2 RPG było jeszcze mniej, a strzelania więcej. Ale gra była jeszcze lepsza. Nic dziwnego, że gracze czekają na ostatnia część gwiezdnej sagi, w której komandor Shepard musi uratować ludzkość przed Żniwiarzami. A będzie jeszcze ciekawiej, bo tym razem spora część gry będzie się rozgrywać na Ziemi.
Premiera: grudzień
Pierwsza nowa marka firmy id Software, twórców serii Quake. To połączenie strzelaniny z wyścigami a wszystko w postapokaliptycznym świecie. A na dodatek to pierwsza gra na nowej wersji silnik graficznego id Tech, który ma zrewolucjonizować branżę.
Premiera: jesień
Shift 2: Unleashed
Pierwszy Shift uratował podupadłą serię Need for Speed. Teraz uznano, że zasłużył na własną serię, dlatego "dwójka” nie ma już w tytule NfS. To w dalszym ciągu ma być gra wyścigowa; może nie symulacja, ale tez nie zwykła zręcznościówka.
Do rewelacyjnego widoku z kokpitu dojdzie widok z kamery umieszczonej na kasku kierowcy. Będą wyścigi nocne i jeszcze bardziej spektakularny model zniszczeń. Do tego ponad setka licencjonowanych samochodów i społecznościowy tryb Autolog, który sprawdził się w Need for Speed Hot Pursuit.
Premiera: marzec
Total war: Shogun 2
Coś dla strategów. Zarządzanie państwem w turach i wielkie bitwy w czasie rzeczywistym – tym zasłynęła seria Total War. Po wojnach napoleońskich wracamy do średniowiecznej Japonii, gdzie zwaśnione prowincje prowadzą wojnę o panowanie nad krajem. My obejmujemy rządy nad jedną z nich i... reszta zależy już tylko od naszych umiejętności.
Premiera: marzec
Test Drive Unlimited 2
Największa gra wyścigowa. Dwie wyspy (Ibiza i oahu) i ponad 3 200 kilometrów dróg. Do tego ponad setka samochodów, sklepy z ubraniami dla naszej postaci, salony fryzjerskie gabinety chirurgii plastycznej (do zmiany wyglądu naszej postaci). I jeszcze domy, które można kupować i urządzać. Brzmi to niemal jak połączenie Simsów z gra samochodową.
Premiera: luty
Uncharted 3: Drake's Deception
Następca najładniejszej gry na Playstation 3. Uroczy awanturnik Nathana Drake rusza na pustynie szukać zaginionego miasta pełnego skarbów. Murowany hit.
Premiera: 1 listopad (tylko Playstation 3)
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów
Polska superprodukcja. W roli głównej Geralt z Rivii, postać wymyślona przez Andrzeja Sapkowskiego. Co obiecują twórcy, studio CD Projekt RED? Wszystko...
A poważnie: gra działa na nowym silniku graficznym i wygląda doskonale. Chyba żaden RPG w tym roku nie przebije pod tym względem Wiedźmina. Do tego nowy system dialogów wymuszający szybsze decyzje, jeszcze więcej trudnych wyborów moralnych, które będą diametralnie zmieniać sytuację naszego bohatera (i dalszą rozgrywkę), nowy system walki i podrasowany Geralt (możliwość skradania się i skakania, nowe umiejętności w walce wręcz, itd.).
Mówiąc krotko: Wiedźmin 2 ma być najlepszą gra fabularną 2011 roku.
Premiera: 17 maja (tylko PC)