Gry

12 listopada 2009 r.
16:54
Edytuj ten wpis

Napoleon: Total War. To bohater tworzy historię

Ga pojawi się w sklepach wiosną przyszłego roku. Ale już teraz jej twórcy ze studia Creative Assembly na specjalnym pokazie gry Napoleon: Total War zdradzili całkiem sporo szczegółów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gra skupia się na losach pewnego małego Francuza. Trafimy do Włoch (lata 1796-97), potem do Egiptu (1798) i wreszcie do Europy (1805-12), gdzie nasza przygoda zakończy się w mroźnej Rosji. Nie zabraknie bitew historycznych i trybu multi, choć o tym ostatnim twórcy mówili najmniej.

W skrócie: w grze ma być ładniej, ciekawiej i trudniej. Ładniej, bo poprawiono grafikę i dodano mnóstwo efektów pogodowych. Ciekawiej, bo są nowe opcje taktyczne, a tury na mapie strategicznej są krótsze; dwutygodniowe. A trudniej, bo komputer będzie lepiej kombinował, jak nas zaskoczyć.

I choć tym razem Polska (czy raczej Księstwo Warszawskie) nie będzie grywalną frakcją (jak Rzeczpospolita w Empire: Total War), to nie zabraknie specjalnych, polskich jednostek.

A o szczegółach rozmawiamy z Pawłem Wojsem z Ceative Assembly, jednym z twórców gry Napoleon: Total War.
Na czym polegała twoja praca?

– Tworzyłem głownie bitwy. Zajmowałem się również światłem w kampanii i statkami, ale to właśnie nad bitwami pracowało mi się najprzyjemniej.

Nic dziwnego: w waszych grach to właśnie bitwy robią największe wrażenie. Czy mamy się spodziewać czegoś nowego na polu walki?

– Jak najbardziej. Przede wszystkim teraz w jednej bitwie będzie mogło uczestniczyć nawet 10 000 jednostek. Po drugie: znacznie większe znacznie będzie miało ukształtowanie terenu i warunki atmosferyczne. Choćby śnieg, z jakim będziemy mieli do czynienia w czasie walk w Rosji. Ale już walka na egipskiej pustyni będzie przebiegała zupełnie inaczej. I nie chodzi tu tylko o efekty graficzne, ale rzeczywisty wpływ tych czynników na walkę. Wystarczy powiedzieć, że np. w górach będzie mgła, która znacznie ograniczy pole naszego widzenia.

Jaki mieliście cel, tworząc Napoleon: Total War?

– Stworzyć kompletną, skończoną grę. Z Empire: Total War mieliśmy trochę problemów, ale tez zdobyliśmy mnóstwo doświadczenia. I teraz je wykorzystujemy. Moszna powiedzieć, że ostatni patch do Empire był pierwszym krokiem w tworzeniu Napoleona. Mogliśmy się skupic na detalach i zbalansowaniu sił.

Czyli?

– Choćby taka rzecz jak skrócone tury na mapie strategicznej. Teraz trwają one dwa tygodnie, co wymusza zupełnie inne podejście do gry i pozwala wyeksponować poszczególne pory roku. Teraz, wyprawiając zimą armię na wrogi teren musimy liczyć się z tym, że będziemy ponosić straty. To niby drobne zmiany, ale ich suma zmienia całą grę.
A zrezygnowaliście z jakiś rozwiązań, które były w Empire?

– Raczej uzupełniliśmy niż zrezygnowaliśmy. Obecnie pracujemy nad bitwami morskimi. Tu nowością będzie możliwość naprawiania statków. Klikamy na odpowiednią ikonę i załoga bierze się do roboty. Okręt nie może oczywiście wtedy walczyć. Zastanawiamy się tylko, w jakim stopniu będzie możliwa taka naprawa, ale na pewno nie da się ich naprawić w 100 procentach.

A jak ma się sprawa z realiami historycznymi?

– Powiem tak: prawdziwa taktyka z tamtego okresu działa i u nas w grze. Owszem, konieczne były pewne ustępstwa na rzecz grywalności, ale nasze bitwy wyglądają tak, jak prawdziwe bitwy z czasów Napoleona.

Współpracowaliście z jakimiś historykami?

– Mamy paru ludzi, którzy non-stop siedzą w książkach. A jak czegoś nie wiedzą, to konsultują się z fachowcami i sprawdzają, czy dana rzecz ma sens.

Będą bitwy historyczne?

– Tak i będzie ich więcej niż w empire: Total War. Lepiej będzie tez działała sztuczna inteligencja. Ale tu mamy coś nowego: kiedy już znudzi ci się komputerowy przeciwnik w kampanii, będziesz mógł zaprosić gracza z sieci i to on będzie twoim przeciwnikiem w bitwie. Ograniczone będą również skrypty.
Zmieniła się też sama kampania

– To właściwie najważniejsza i największa zmiana w grze. Napoleon: Total War będzie skupiony na jednej osobie. Na Napoleonie. W czasie kampanii będziemy co raz lepiej poznawać Napoleona, będzie sporo przerywników filmowych. Ma być tak, jak w amerykańskim filmie: to bohater tworzy historię.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

W nocy doszło do pożaru przy ulicy Garbarskiej w Lublinie. Paliło się poddasze kamienicy.

Arkadiusz Klucznik

"Pozostawił niezatarte ślady w lubelskiej kulturze". Zmarł były dyrektor Teatru Andersena

Zmarł Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena w latach 2007-2017.

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

Psychoterapia coraz bardziej zakorzenia się w naszej codzienności jako naturalna forma dbania o zdrowie psychiczne. Mimo to wciąż krąży wiele mitów, które potrafią zniechęcić do sięgnięcia po wsparcie. Warto przyjrzeć się kilku najczęściej powtarzanym przekonaniom i zweryfikować, ile mają wspólnego z prawdą.

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK
10 kwietnia 2025, 18:00

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK

Opera Lubelska zaprasza na legendarny musical „Jesus Christ Superstar” – porywającą rock-operę z muzyką Andrew Lloyda Webbera. To ponadczasowe dzieło zabrzmi w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dwukrotnie: 10 i 11 kwietnia 2025, o godzinie 18:00.

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Plac Władysława Łokietka w Lublinie znów stał się areną sporu. Tym razem radny Konrad Wcisło proponuje stworzenie skweru z fontanną, a Robert Derewenda walczy o zazielenienie tego miejsca. Która wizja lepiej służy mieszkańcom?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

TikTok szturmem zdobywa serca użytkowników na całym świecie, stając się jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych dla nowoczesnych marek. Zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w reklamę na tej dynamicznej platformie? Efektywna kampania na TikToku może zwiększyć zasięg i zaangażowanie Twojej marki w sposób, który trudno osiągnąć tradycyjnymi metodami, a prowadzenie profilu przez doświadczoną agencję marketingową gwarantuje profesjonalizm i skuteczność. Odkryj potencjał TikToka i zobacz, jak może on zrewolucjonizować Twoją strategię marketingową!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium