Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

12 listopada 2009 r.
16:54
Edytuj ten wpis

Napoleon: Total War. To bohater tworzy historię

Ga pojawi się w sklepach wiosną przyszłego roku. Ale już teraz jej twórcy ze studia Creative Assembly na specjalnym pokazie gry Napoleon: Total War zdradzili całkiem sporo szczegółów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gra skupia się na losach pewnego małego Francuza. Trafimy do Włoch (lata 1796-97), potem do Egiptu (1798) i wreszcie do Europy (1805-12), gdzie nasza przygoda zakończy się w mroźnej Rosji. Nie zabraknie bitew historycznych i trybu multi, choć o tym ostatnim twórcy mówili najmniej.

W skrócie: w grze ma być ładniej, ciekawiej i trudniej. Ładniej, bo poprawiono grafikę i dodano mnóstwo efektów pogodowych. Ciekawiej, bo są nowe opcje taktyczne, a tury na mapie strategicznej są krótsze; dwutygodniowe. A trudniej, bo komputer będzie lepiej kombinował, jak nas zaskoczyć.

I choć tym razem Polska (czy raczej Księstwo Warszawskie) nie będzie grywalną frakcją (jak Rzeczpospolita w Empire: Total War), to nie zabraknie specjalnych, polskich jednostek.

A o szczegółach rozmawiamy z Pawłem Wojsem z Ceative Assembly, jednym z twórców gry Napoleon: Total War.
Na czym polegała twoja praca?

– Tworzyłem głownie bitwy. Zajmowałem się również światłem w kampanii i statkami, ale to właśnie nad bitwami pracowało mi się najprzyjemniej.

Nic dziwnego: w waszych grach to właśnie bitwy robią największe wrażenie. Czy mamy się spodziewać czegoś nowego na polu walki?

– Jak najbardziej. Przede wszystkim teraz w jednej bitwie będzie mogło uczestniczyć nawet 10 000 jednostek. Po drugie: znacznie większe znacznie będzie miało ukształtowanie terenu i warunki atmosferyczne. Choćby śnieg, z jakim będziemy mieli do czynienia w czasie walk w Rosji. Ale już walka na egipskiej pustyni będzie przebiegała zupełnie inaczej. I nie chodzi tu tylko o efekty graficzne, ale rzeczywisty wpływ tych czynników na walkę. Wystarczy powiedzieć, że np. w górach będzie mgła, która znacznie ograniczy pole naszego widzenia.

Jaki mieliście cel, tworząc Napoleon: Total War?

– Stworzyć kompletną, skończoną grę. Z Empire: Total War mieliśmy trochę problemów, ale tez zdobyliśmy mnóstwo doświadczenia. I teraz je wykorzystujemy. Moszna powiedzieć, że ostatni patch do Empire był pierwszym krokiem w tworzeniu Napoleona. Mogliśmy się skupic na detalach i zbalansowaniu sił.

Czyli?

– Choćby taka rzecz jak skrócone tury na mapie strategicznej. Teraz trwają one dwa tygodnie, co wymusza zupełnie inne podejście do gry i pozwala wyeksponować poszczególne pory roku. Teraz, wyprawiając zimą armię na wrogi teren musimy liczyć się z tym, że będziemy ponosić straty. To niby drobne zmiany, ale ich suma zmienia całą grę.
A zrezygnowaliście z jakiś rozwiązań, które były w Empire?

– Raczej uzupełniliśmy niż zrezygnowaliśmy. Obecnie pracujemy nad bitwami morskimi. Tu nowością będzie możliwość naprawiania statków. Klikamy na odpowiednią ikonę i załoga bierze się do roboty. Okręt nie może oczywiście wtedy walczyć. Zastanawiamy się tylko, w jakim stopniu będzie możliwa taka naprawa, ale na pewno nie da się ich naprawić w 100 procentach.

A jak ma się sprawa z realiami historycznymi?

– Powiem tak: prawdziwa taktyka z tamtego okresu działa i u nas w grze. Owszem, konieczne były pewne ustępstwa na rzecz grywalności, ale nasze bitwy wyglądają tak, jak prawdziwe bitwy z czasów Napoleona.

Współpracowaliście z jakimiś historykami?

– Mamy paru ludzi, którzy non-stop siedzą w książkach. A jak czegoś nie wiedzą, to konsultują się z fachowcami i sprawdzają, czy dana rzecz ma sens.

Będą bitwy historyczne?

– Tak i będzie ich więcej niż w empire: Total War. Lepiej będzie tez działała sztuczna inteligencja. Ale tu mamy coś nowego: kiedy już znudzi ci się komputerowy przeciwnik w kampanii, będziesz mógł zaprosić gracza z sieci i to on będzie twoim przeciwnikiem w bitwie. Ograniczone będą również skrypty.
Zmieniła się też sama kampania

– To właściwie najważniejsza i największa zmiana w grze. Napoleon: Total War będzie skupiony na jednej osobie. Na Napoleonie. W czasie kampanii będziemy co raz lepiej poznawać Napoleona, będzie sporo przerywników filmowych. Ma być tak, jak w amerykańskim filmie: to bohater tworzy historię.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium