Będzie nadal przypominał o urodzie schyłkowej secesji, ale wszystko inne się zmieni. Zabytkowy budynek stanie się miejscem, które mieszkańcy będą chętnie odwiedzać. W ciągu najbliższych dni wykonawca wchodzi na plac budowy
Szacuje się, że realizacja tego projektu będzie kosztować ponad 13 milionów złotych. W pochodzącym z 1920 roku budynku dawnego Syndykatu Rolniczego przy ul. 3 Maja powstaje Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa. O projekcie mówiło się od kilku lat.
Teraz przyszedł czas na realizację.
W zeszłym tygodniu burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska podpisała umowę na remont i adaptację zabytkowego budynku. W efekcie powstanie miejsce, które ma integrować różne grupy mieszkańców – od młodzieży, przez seniorów, po całe rodziny.
To tu ma się rozwijać wolontariat, tu znajdą siedzibę różne organizacje społeczne, które będą miały okazję, by współpracować: Centrum Wolontariatu, Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Centrum Partnerstwa Publiczno-Społecznego.
– Dla biblioteki będzie 500 metrów kwadratowych, cały parter. Nie mówiąc o niesamowitych możliwościach, jakie daje ten gmach. Może działać plenerowa czytelnia czy letnie kino. Nasza placówka, która ma 32 tysiące książek i niedługo skończy 100 lat, będzie wreszcie miała swoją siedzibę – cieszy się Jolanta Janiec, pełniąca obowiązki dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, która przeprowadzi się do Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa. I będzie jego ważnym elementem. – Teraz jesteśmy na piętrze w domu kultury, gdzie na wiele form działania nie mamy miejsca. Nasze filie pracują w lepszych warunkach niż my. Przede wszystkim w nowej siedzibie będzie przestrzeń zorganizowana specjalnie dla najmłodszych czytelników. Przestronne sale, gdzie można zrobić warsztaty, spotkania – dodaje Jolanta Janiec.
Pomimo wielkich zmian, jakie czeka budynek dawnego syndykatu, nie zmieni się jedno. Nadal będzie on siedzibą Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau. Fundacja, która powstała z inicjatywy profesora Stefana Du Chateau, społecznika, architekta, artysty i kolekcjonera, kilka lat temu przekazała miastu swoją nieruchomość. I niezmiennie ma w niej swoje miejsce.
Planowane prace remontowe i adaptacyjne będzie prowadziła firma Furmanek Renewal z Daleszyc, która niebawem przejmie plac budowy. To ten sam wykonawca, który między innymi pracował już w Kozłówce, a teraz przy rewitalizacji budynku Akademii Zamojskiej. Na oficjalnej stronie Hrubieszowa świętokrzyska spółka oferuje współpracę firmom lokalnym z branży: sanitarnej w obrębie instalacji wod-kan, co, wentylacji i klimatyzacji oraz z branży elektrycznej, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej.
Planowany termin realizacji to grudzień 2019 - październik 2020.