Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 stycznia 2023 r.
8:45

Instrukcja obsługi choinki. Po świętach

Autor: Zdjęcie autora agdy eb
0 A A
(fot. Archiwum)

Coraz więcej samorządów przyjmuje od mieszkańców choinki po świętach. Są też prywatne oferty odbioru drzewka z domu. Jak oceniają specjaliści, największą szansę na drugie życie mają te w dużych doniczkach, bo mniej uszkodzono im korzenie podczas przygotowania do sprzedaży.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Właściciele sztucznych choinek i drzewek wyciętych przed Bożym Narodzeniem nie mają się nad czym zastanawiać. Kto kupił choinkę w doniczce może spróbować ją posadzić lub oddać.

– Piątek, 13 stycznia, to ostatnia szansa, aby swoją choinkę w donicy, której nie masz możliwości samodzielnego wysadzenia, wymienić na słodki upominek ode mnie. Nie wyrzucaj, daj drugie życie swojemu drzewku – zachęcał pan Paweł, który w internecie anonsował, że chętnie odbierze wszystkie choinki w donicach z terenu Opola Lubelskiego i okolic.

– Nie było zbyt dużego odzewu. Bardzo wiele osób ma jednak działki i ogrody, więc mają gdzie sadzić. Mój sąsiad tak robi od kilku lat i widzę, że drzewka się przyjmują. Postanowiłem zaproponować odbiór z myślą o zagospodarowaniu choinek u siebie – tłumaczy mężczyzna, który mieszka na wsi w powiecie opolskim i prowadzi gospodarstwo. Przyznaje, że największe zainteresowanie jego ofertą było w Poniatowej. Oddający byli zadowoleni, zwłaszcza, gdy sam odbierał zbędne drzewko na przykład z mieszkania na czwartym piętrze.

 Kto nie ma działki ani ogródka, ani nie mieszka w okolicy pana Pawła, może zdać się na urzędników i miejskie służby. Coraz więcej samorządów przyjmuje od mieszkańców choinki po świętach. Zainteresowani muszą je dostarczyć we własnym zakresie.

Łuków

– Mieszkańcy, którzy na czas świąt zaopatrzyli się i ubrali bożonarodzeniowe choinki, mogą je teraz oddać do Zarządu Dróg Miejskich. Drzewa zostaną zagospodarowane przez pracowników zajmujących się miejską zielenią i zasadzone na terenie miasta – mówi Tomasz Goławski, kierownik referatu promocji w łukowskim Ratuszu. ZDM przyjmować będzie jedynie drzewa w donicach, pozbawione ozdób świątecznych. 

Biała Podlaska

Choinki można oddać do Zieleni, miejskiej spółki, która posadzi je również na miejskich gruntach. – Choinki zostawiać można przy bramie wjazdowej Zielni przy ulicy Brzeskiej 109 – precyzuje Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzeczniczka bialskiego Urzędu Miasta.

Międzyrzec Podlaski

To miasto również daje taką możliwość mieszkańcom. – Drzewka w doniczkach można oddawać do 1 lutego. W przyszłości stworzą one iglasty lasek miejski – zapowiada Marta Muszyńska z Ratusza. Choinki przyjmuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych przy ulicy Brzeskiej 102.

Lublin

Mieszkańcy mogą przynieś swoje poświąteczne drzewko w donicy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Metalurgicznej 13 k. Jak informuje Ratusz, wiosną zostaną one posadzone w przestrzeni Lublina.

Świdnik

Tu, podobnie jak w ubiegłych latach, z pomocą przy rozwiązaniu choinkowego problemu przychodzą Urząd Miasta Świdnik, Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek i firma Remondis.

– Drzewka w donicach, na przykład świerki, jodły czy sosny, które mogą cieszyć nas dłużej niż tyko w okresie Świąt Bożego Narodzenia, zostaną posadzone do gruntu. Ważne jest, aby oddane choinki były żywe, niewysuszone i miały nie więcej niż 1,7 m. Specjaliści od zieleni sprawdzą, jaki jest stan zdrowotny drzewka i ocenią jego system korzeniowy – informuje samorząd.

Do 10 lutego choinki można przywozić do bazy P.K. Pegimek przy ul. Targowej 19. 26 stycznia oraz 9 lutego będzie je można dostarczyć także pod Urząd Miasta Świdnik, skąd zostaną odebrane przez pracowników Pegimeku.

Na dodatek świdniczanie mogą mailowo zgłosić swoje propozycje miejsca zasadzenia (wizpe@e-swidnik.pl).

Nie do lasu

Pod anonsem pana Pawła pojawił się komentarz, że każdy po świętach ma prawo zalesić jakiś teren swoją choinką, wystarczy zadzwonić do leśniczego ze swojej okolicy i zapytać gdzie wywieźć drzewko.

– Jeszcze się nie spotkałem z takim problemem, ale nawet gdyby, to nie możemy przyjąć choinki – tłumaczy Michał Kosikowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kraśnik, które obejmuje między innymi powiat opolski.

W nadleśnictwie realizowany jest Program Zachowania Leśnych Zasobów Genowych i Hodowli Drzew Leśnych, formalnie bożonarodzeniowe drzewko nie jest materiałem leśnym. Dlatego leśnicy sugerują przydomowe działki jako miejsce dobre dla choinek lub zwrot do miejsca zakupu.

– Nie, jeszcze nikt nie oddał drzewka po świętach, a prowadzę plantację ze dwadzieścia lat – dziwi się właściciel firmy, która oferuje świąteczne drzewka i ma w asortymencie doniczkowe. Handluje nimi w Bełżycach czy Poniatowej a hoduje w okolicach Kazimierza Dolnego. – Różne są mody, są lata, że ludzie częściej decydują się na sztuczne, potem wracają do naturalnych. Na doniczkowe jest zapotrzebowanie i raczej to stałe grono klientów. My sprzedajemy w dużych donicach, żeby jak najmniej uszkodzić korzenie, to ważne by choinka się przyjęła – dodaje właściciel plantacji.

Największe szanse na przyjęcie się w gruncie mają te, które na wiosnę poczekają w chłodnym miejscu i będą regularne podlewane.

Koniec, czyli bio

Świąteczne drzewka, które nie nadają się do posadzenia, w Świdniku mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej powinni wynieść do pojemników na bioodpady lub altanek śmietnikowych. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej mogą pozostawić choinkę zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów lub w dużych pojemnikach na bioodpady.

W Lublinie drzewka cięte, bez korzeni, możemy pozostawić przy osiedlowej wiacie śmietnikowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High

Już 21 listopada (czwartek) w lubelskim Domu Kultury LSM odbędzie się koncert lubelskiego zespołu zespołu Swoo High, promujący najnowszy singiel i EP-kę.

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu
WAŻNE INFORMACJE
galeria

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci

Mecz w Szczecinie będzie dla Julii Ostrowskiej okazją do budowania swojej pozycji w zespole Górnika

W weekend zostanie rozegrana druga runda rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

W tej fazie województwo lubelskie ma aż trzech przedstawicieli

Na targach prezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie sprzętu i technologii wspierających pracę służb więziennych.
galeria

Niecodzienne targi w Lublinie - # Więziennictwo- Nowinki dla osadzonych i strażników

W dniach 14-15 listopada w Lublinie odbywa się ogólnokrajowa konferencja i targi służby więziennej #Więziennictwo, które stanowią platformę do dyskusji na temat kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego w Polsce. W wydarzeniu bierze udział 70 wystawców. Ale głownie chodzi o przedstawienie aktualnego stanu systemu penitencjarnego, zaprezentowanie innowacji w zakresie technologii więziennych, a także wymiana doświadczeń i idei na temat przyszłości tego sektora

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Notariusze zapraszają na dni otwarte. W ramach wydarzenia będzie można porozmawiać z ekspertami o swoich sprawach majątkowych

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zaatakował i pobił kierowcę auta, które jechało przed nim. Powodem było to, że kierowca rzekomo utrudniał mu przejazd

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Z uwagi na zmianę warunków atmosferycznych miasto zdecydowało, że na ulicach lublina pozostanie mniej rowerów miejskich.

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

W czwartek o godzinie 14 w całej Polsce zawyły syreny strażackie i policyjne. To w hołdzie zmarłemu ratownikowi, który zginął w środowym wypadku w Jedlińsku koło Radomia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium