Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 kwietnia 2022 r.
7:50

Jak lubelski Ratusz pomógł deweloperowi. To były przewodniczący Rady Miasta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Po drzewach przy ul. Jutrzenki nie ma już śladu. Decyzja w sprawie ich wycinki w ogóle nie powinna być wydana – orzekło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie
Po drzewach przy ul. Jutrzenki nie ma już śladu. Decyzja w sprawie ich wycinki w ogóle nie powinna być wydana – orzekło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

To rażące naruszenie prawa – tak wydanie zgód na wycinkę 37 drzew przy ul. Jutrzenki w Lublinie oceniło Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Drzew już nie ma. Wycięto je w związku z inwestycją zaprzyjaźnionego z Ratuszem dewelopera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wycinka przy Jutrzenki odbyła się jesienią. Pod topór trafiły wtedy drzewa rosnące obok placu budowy bloków. Wycinka była związana z inwestycją spółki Helvetia City, której jednym ze wspólników jest Piotr Kowalczyk, były przewodniczący Rady Miasta.

Chronione? Żaden problem

Na początku października zeszłego roku spółka dostała od Urzędu Miasta pozwolenie na budowę bloku, a trzy tygodnie później zgodę na wycinkę. Chodziło o trzy drzewa chronione planem zagospodarowania terenu, który nie pozwalał na ich usunięcie z przyczyn innych niż powody sanitarne lub względy bezpieczeństwa.

Tymczasem urząd tłumaczył, że pozwolił usunąć drzewa, bo kolidowały z planowanymi sieciami i przebudową chodnika. A jak to się ma do bezpieczeństwa? – Pozostawienie drzew w przebiegu sieci uzbrojenia terenu i ciągów komunikacyjnych zagrażałoby bezpieczeństwu – argumentuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.

Dzień wcześniej zapadł wyrok na 34 inne drzewa rosnące koło budowy, tyle że na miejskim terenie. Wyrok wydał Urząd Marszałkowski, również tłumacząc to kolizją drzew z sieciami i przebudową chodnika w ramach inwestycji Helvetia City. O pozwolenie na wycinkę wnioskował sam Urząd Miasta.

Miażdżąca argumentacja

Obie zgody oburzyły działaczy Towarzystwa dla Natury i Człowieka, które wystąpiło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o ich zbadanie. Tak też się stało. I SKO nie miało wątpliwości, że decyzje są nieważne, bo wydane z rażącym naruszeniem prawa. W obu przypadkach podkreśliło, że „decyzja nie może być akceptowana jako akt wydany przez organ praworządnego państwa” i że zezwolenie „nie powinno być w ogóle wydane”.

Argumentacja jest miażdżąca dla Urzędu Miasta, który wydał spółce zezwolenie. Kolegium zauważa, że w tej sprawie „w ogóle nie wystąpiły” jasno wyliczone w planie zagospodarowania okoliczności dopuszczające wycinkę.

Według SKO „nie można oprzeć się wrażeniu”, że urząd wydał decyzję „bez oceny stanu faktycznego”, jej uzasadnienie „sprowadza się do jednego zdania”, a protokół z oględzin drzew „w zasadzie nie przedstawia żadnej wartości dowodowej”.

Kolegium zgodziło się z ekologami, że przepisy każą projektować budowy tak, by „nie generowały oczywistego konfliktu z istniejącymi elementami przyrody”. W ocenie SKO nie można stawiać budowy ponad przyrodą „tylko z tego powodu, że takie jest zamierzenie inwestora” a „koszty realizacji projektu byłyby większe”, gdyby musiał on oszczędzić drzewa.

Te same zastrzeżenia miało SKO do zezwolenia wydanego przez Urząd Marszałkowski na wniosek Urzędu Miasta. Tu pojawia się dodatkowy przytyk pod adresem władz miasta za to, że w ogóle złożyły wniosek. – Dziwić może przy tym fakt, że jednostka samorządu terytorialnego działa w imieniu podmiotu prawa handlowego, którego nie jest właścicielem – czytamy w uzasadnieniu podanym przez kolegium.

Dla Kowalczyka? Od ręki

Ratusz nie widzi w tym jednak niczego niewłaściwego. – W przypadku pasa drogowego wniosek o usunięcie drzewa może złożyć wyłącznie gmina i może to zrobić z własnej inicjatywy lub np. na wniosek prywatnych właścicieli działek przyległych – stwierdza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Obydwa orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego nie są jeszcze prawomocne i mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.

W zamian za wyciętą zieleń spółka ma posadzić nową. Urząd Marszałkowski wymaga 47 drzew za 34 usunięte. Z kolei Urząd Miasta zobowiązał spółkę do posadzenia 9 nowych drzew za 3 wycięte, chociaż początkowo jego decyzja wymagała znacznie więcej, bo 51 sadzonek. Decyzja została jednak zmieniona, o co prosił sam Kowalczyk, a urząd wydał mu nowy dokument jeszcze tego samego dnia, Kowalczyk od razu odebrał decyzję i również tego samego dnia zrzekł się prawa do odwołania, dzięki czemu dokument stał się prawomocny.

Dlaczego urząd tak złagodził swoje wymagania? – Zmiana decyzji miała charakter korekcyjny i wynikała z powtórzenia liczby nasadzeń zastępczych, które były już uprzednio ujęte w decyzji Urzędu Marszałkowskiego. Modyfikacja ta mogła być dokonana albo „z urzędu” albo na wniosek inwestora – tłumaczy rzeczniczka Ratusza. –W tym przypadku wpłynął wniosek inwestora, który jako pierwszy zauważył powielenie tych samych nasadzeń w dwóch decyzjach. Jako że sprawa nie wymagała dodatkowych wyjaśnień, urząd rozpatrzył ją niezwłocznie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty