Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 marca 2025 r.
12:59

Matura coraz bliżej. "Nasz mózg nie lubi nudy i monotonii"

(fot. Shutterstock.com)

Za niecałe dwa miesiace matura. O powtórkach i efektywnej nauce nie tylko do „egzaminu dojrzałości” rozmawiamy z dr Anną Grabowiec z Instytutu Pedagogiki UMCS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Technik uczenia się jest wiele, ale wybór tej najlepszej to chyba bardzo indywidualna sprawa?

– Jeśli mamy na myśli mnemotechniki, czyli techniki ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji, to dla tegorocznych maturzystów, którzy do tej pory nie korzystali z nich, jest już trochę za późno. Są to techniki, które należy przećwiczyć, spośród wielu wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają. Pamiętam, jak miałam studentkę, która po raz pierwszy zetknęła się z mapami myśli w IV klasie szkoły podstawowej, wykonywała je do wielu przedmiotów, dzięki czemu bez problemu korzystała z nich na kolejnych etapach edukacji; również na studiach. Jednak w tej chwili, jeśli mówimy o przygotowaniach do matury, ważniejsze jest skupienie się na organizacji nauki.

  • Mamy już niedługo zakończenie roku, a więc wydaje się, że tegoroczni maturzyści będą mieć więcej czasu na powtórki. Od czego powinni zacząć?

– Przede wszystkim, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy najłatwiej jest nam się uczyć. Kiedy czujemy się najbardziej chętni do pracy. Z reguły nie jest dobrze uczyć się zaraz po przebudzeniu, ponieważ mózgowi brakuje energii po długim śnie. Jeśli chcemy się uczyć rano, zacznijmy dzień od śniadania i dotlenienia mózgu, na przykład przez kilka głębszych wdechów przy otwartym oknie, albo krótki spacer z psem. Kolejny niewskazany moment to czas po obfitym obiedzie, kiedy zwykle walczymy z sennością. Wtedy warto dać organizmowi czas, aby uporał się z pożywieniem, zamieniając go w energię dla mózgu i dopiero później zabrać się za naukę.

  • A wieczorem? Zdarza się, że uczniowie i studenci uczą się do późna. Czy to jest efektywne?

– To zależy. Jeśli mamy na myśli wieczór, kiedy zaczynamy odczuwać senność, to również nie jest dobry czas na naukę. Oczywiście nie można określić tu godziny, ponieważ reakcje ludzi są pod tym względem różne – zależy, czy jesteśmy tzw. skowronkami, czy sowami. Powinniśmy jednak zaufać swojemu organizmowi i jeśli czujemy się już zmęczeni i senni, lepiej położyć się spać. Próby oszukiwania swojego organizmu kawą czy innymi używkami pomagają tylko na krótką chwilę. Często nawet kilkunastominutowa drzemka może zwiększyć naszą efektywność pracy. Myślę, że maturzyści dobrze znają już rytm swojego ciała i powinni dać sobie teraz możliwość dostosowania dnia do swojego rytmu.

  • Nie warto jednak rezygnować ze snu.

– Oczywiście, że nie warto. Unikajmy nauki kosztem snu, czyli zawsze po intensywnej nauce powinniśmy wyspać się porządnie. Podczas snu mózg porządkuje informacje zdobyte w trakcie nauki poprzedniego dnia. Maturzyści mają teraz komfort organizowania swojego czasu, więc warto skorzystać z tej możliwości. Zaleca się, aby osoby od 18 roku życia przesypiały co najmniej 7 godzin. Pamiętajmy jednak, że są też takie osoby, które potrzebują 9 godzin snu, by mogły pracować efektywnie.

  • A to, w jakim miejscu się uczymy może mieć duże znaczenie?

– Bardzo ważne jest wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni, która będzie przeznaczona do nauki. To wcale nie musi być biurko. Badania pokazują, że uczenie się wciąż w tym samym pokoju, przy tym samym biurku, wcale nie jest najlepszym sposobem na zdobywanie wiedzy. Zmiany otoczenia służą zapamiętywaniu, więc np. warto w słoneczny dzień, uczyć się na łonie natury.

  • Co jeszcze wziąć pod uwagę przy organizowaniu przestrzeni do nauki?

– W miejscu nauki powinno znajdować się wyłącznie to, co jest naprawdę niezbędne. Pamiętajmy o butelce wody czy zdrowych przekąskach. Dlaczego? Żeby nie chodzić za każdym razem do kuchni po szklankę wody czy coś do przekąszenia – to świetna wymówka, by przerwać naukę. Ważne jest, aby mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. I pamiętajmy o wyeliminowaniu rozpraszaczy, takich jak telefon czy komputer. Najlepiej wyłączyć telefon, a nie tylko wyciszyć. Kiedy telefon dzwoni lub wibruje, nasza uwaga naturalnie przeskakuje na niego i tracimy wątek.

  • Jak długo powinniśmy się uczyć?

– Unikajmy długich maratonów. Zbyt wiele czasu spędzonego nad jednym zagadnieniem nie przynosi efektów. Nasz mózg nie lubi nudy i monotonii. Najlepsze są sesje, trwające średnio 25 do 35 minut. Po każdej sesji należy zrobić przerwę, bo nasza zdolność koncentracji spada. Przerwy są bardzo ważne. Po jednej sesji wystarczy 5 minut przerwy, a po 4 sesjach – około 20 minut. Po 3 godzinach nauki konieczny jest godzinny odpoczynek. Ważne, by przerwy zawierały czynności, które pozwolą nam odpocząć, jak proste ćwiczenia fizyczne, słuchanie muzyki czy spacer.

  • A co z powtórkami materiału? Kiedy powinniśmy je robić?

– Powtórki są kluczowe. Najwięcej zapominamy wkrótce po zakończeniu uczenia się, więc pierwsza powtórka powinna odbyć się 10-15 minut po nauce. Ważne, żeby powtórka nie polegała tylko na przeczytaniu notatek czy przeglądaniu podręczników, ale na aktywnym wydobywaniu z pamięci tego, co już się nauczyliśmy. Można zadawać sobie pytania i odpowiadać na nie bez zaglądania do źródła albo przygotować szybkie mapy myśli. Pomocne może być mówienie do kogoś innego – czujemy się wtedy bardziej zmobilizowani.

  • Co zrobić, kiedy pojawia się prokrastynacja, demotywacja, zniechęcenie do nauki? Chyba każdy z nas przez to przechodził.

– Takie sytuacje się zdarzają. Warto wtedy wzbudzić motywację wewnętrzną. Spróbujmy patrzeć na to co robimy, tak żeby widzieć cel tego działania. Dlaczego jest to dla mnie istotne? Jakie korzyści przyniesie mi nauka tego tematu? Postarajmy się wyobrazić sobie sytuację, kiedy już uda nam się nasz cel osiągnąć. Ważne jest też, by przy planowaniu nauki nie zostawiać najtrudniejszych, najmniej lubianych zagadnień na koniec. Warto rozpocząć naukę od najtrudniejszego materiału, gdyż w miarę rosnącego zmęczenia myśli się coraz trudniej.

  • Czy na ostatnią chwilę warto cokolwiek jeszcze powtarzać, czy w tych ostatnich dniach dać sobie spokój?

– Czas przed samym egzaminem warto poświęcić sobie: uspokoić się i przegonić niechciane myśli, czyli zadbać o relaks. Ostatnie powtórki są już na tym etapie zbędne. Mogą wręcz nasilić stres, zwłaszcza jak odkryjemy, że jakieś szczegóły jeszcze nam się mylą. Sięgnijmy po ulubioną książkę lub film, spotkajmy się z przyjaciółmi. Pamiętajmy, że nauka przed maturą nie polega na izolowaniu się w czterech ścianach. Nie zaniedbujmy całkiem swojego życia uczuciowego czy towarzyskiego. Wypływające ze spotkań z przyjaciółmi dobre samopoczucie pomoże nam później skupić się na nauce. Ważne jest, by zadbać o równowagę między nauką a odpoczynkiem.

  • A dieta? Czy ma znaczenie w przygotowaniach do matury?

– Tak, odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie. Warto zadbać, aby w diecie znalazły się produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, lecytynę, magnez i potas, które wspomagają koncentrację uwagi i procesy zapamiętywania. Unikajmy produktów zawierających tłuszcze utwardzone, sól, cukier i konserwanty, czyli zamiast po chipsy czy batony sięgnijmy po kostkę gorzkiej czekolady czy zdrowe przekąski, takie jak orzechy, nasiona słonecznika czy suszone morele.

  • Na koniec warto podkreślić, że matura to tylko jeden z etapów w życiu. Możliwe, że to początek jeszcze większych zmagań, które dopiero przed nami.

– Zgadza się. Matura to tylko jeden z etapów, a później czekają nas inne wyzwania – zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Przygotowanie do egzaminu to tylko część większego procesu, który obejmuje również życie dorosłego człowieka. I matura, i późniejsze etapy kariery, wiążą się z nauką, radzeniem sobie ze stresem i przygotowaniem do nowych wyzwań. Wszystko to wymaga odpowiedniej organizacji i dbania o siebie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty