Pięć zabytkowych budynków Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym jest już po remoncie.
Chodzi o dwa drewniane budynki: Dwór z Gościeradowa z drugiej połowy XVIII wieku i Dom Wójtowski z Modliborzyc z XIX wieku, a także zabytkową willę, należącą do Marii i Jerzego Kuncewiczów, zaprojektowaną (wraz z elementami aranżacji wnętrza) przez znanego kazimierskiego architekta Karola Sicińskiego. Projekt objął też dwa wybitne przykłady mieszczańskiej architektury murowanej: Kamienicę Celejowską i Spichlerz Ulanowskich.
W ramach trwającego kilka lat remontu wykonano kompleksowe prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy muzealnych obiektach zabytkowych oraz w ich otoczeniu. Kupiono też wyposażenie do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej oraz modernizacji muzealnych wystaw stałych.
– Remont zabytkowych obiektów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oprócz wymiaru praktycznego przyniósł także niezmiernie ciekawe odkrycia. W trakcie czyszczenia elewacji Domu Kuncewiczów, na jednej z desek ukazała się inskrypcja wykonana przez architekta, zwanego także odnowicielem Kazimierza, Karola Sicińskiego projektanta tej i wielu innych willi w miasteczku – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Projekt kosztował ponad 23 mln zł. Ponad 14 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pozostałe środki to wkład własny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.