Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 stycznia 2022 r.
14:32

Kiedy suknia schodzi z płótna. Historia Zamościa zaszyta w kostiumach

Autor: Zdjęcie autora agdy
115 0 A A
(fot. Kazimierz CHmiel)

W pierwszym momencie myślałam, że to obraz – komplementują internauci fotografie, na których dwie kobiety i dwóch mężczyzn prezentują się jak magnateria kilkaset lat temu. Skojarzenie z malarstwem jest jak najbardziej słuszne. Autorka kostiumów inspirowała się portretami historycznych postaci związanych z Zamościem. Nawet trumiennymi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To nie jest pełna rekonstrukcja, przede wszystkim ubrania uszyłam na maszynie, a nie ręcznie i pozwoliłam sobie na pewne uproszczenia. Ale korzystałam z wykrojów z epoki i wzorowałam się na portretach – mówi Dominika Lipska, prezes Stowarzyszenia Turystyka z Pasją, która w ramach stypendium artystycznego prezydenta Miasta Zamość uszyła kostiumy inspirowane postaciami związanymi z historią miasta.

Paryski szyk

Członkowie stowarzyszenia oprowadzają po Zamościu ubrani w historyczne stroje. Autorka czterech kolejnych postanowiła wybrać takie, które by przy okazji pokazywały ubiory z różnych epok.

– Jedną z postaci był noszący się z polska Jan Zamoyski, kanclerz i hetman wielki koronny i oczywiście fundator Zamościa. By stworzyć ten ubiór korzystałam z reprodukcji portretu kanclerza, który znajduje się we Lwowie. Drugim męskim kostiumem jest kostium inspirowany strojami Jana Sobiepana Zamoyskiego, który jak mi podpowiedział doktor Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego, sprowadzał ubrania z Paryża. Ponieważ portret trumienny Sobiepana nie był wystarczającą wskazówką, uszyłam strój w stylu francuskiej mody lat 60. XVII wieku. Portret trumienny przydał się, by uszyć górę – kołnierz, wiązanie koszuli. I do żółtej wstążki z obrazu, dopasowałam kolor całości ubioru. Zdecydowałam się na zieleń i uważam, że dobrze wygląda – opowiada autorka.

(fot. Kazimierz Chmiel)

Podpowiedzi z krypty

Przyznaje, że przygotowując się do pracy, czytała relacje badaczy, którzy widzieli w zamojskich kryptach ubiory trumienne, korzystała z publikacji londyńskich muzeów specjalizujących się w modzie. Można tam znaleźć bardzo istotne wskazówki dla szyjących, publikacje zawierają zdjęcia zachowanych strojów, detale, a nawet ich rentgenowskie zdjęcia.

Czas zmienił pojęcie ekskluzywności w modzie. Tak popularna dziś bawełna była rarytasem i drogim materiałem dostępnym dla najbogatszych. – Nie farbowałam tkanin, zdałam się na gotowe, ale uszyte kostiumy są wyłącznie z materiałów stosowanych wówczas – bawełny, jedwabiu i lnu – opowiada Lipska, która dodaje, że w historycznych strojach guzy, czyli guziki bywają czasami droższe niż tkaniny. A tych używano wówczas dużo.

Co ona założyła

Dwa stroje męskie dopełniają dwa damskie.

Pani Dominika przyznaje, że od początku realizacji stypendium miała ochotę uszyć coś dla siebie. – Uznałam, że z Anną z Gnińskich Zamoyską mamy podobne figury i dlatego wybrałam jej portret jako źródło inspiracji. Dokonałam tutaj pewnej modyfikacji, gdyż początkowo źle zidentyfikowałam suknię jako robe volante (luźna suknia z plisami z tyłu, w stylu peniuaru), a ta jest późniejsza, i zdecydowałam się na wcześniejszy krój płaszcza. Po publikacji zdjęć jedna z rekonstruktorek zauważyła, że to robe de chambre (suknia domowa, której nie wolno mylić ze szlafrokiem), ale to świetna nauka na przyszłość.

I w takiej sukni będzie ją można spotkać gdzieś na zamojskich turystycznych szlakach.

Opowiadając o drugiej kobiecej kreacji, narzeka, że miała słabej jakości reprodukcję portretu Teresy Anieli z Michowskich Zamoyskiej. – Wcześniej zamówiłam haft na stanik sukni zanim na lepszym zdjęciu zobaczyłam, że ona ma zupełnie inny krój. Szkoda mi było ciąć haft, więc już nic nie zmieniałam. W efekcie ubiór uszyty i ten na portrecie się trochę się różnią, ale klimat pozostał – tłumaczy autorka strojów.

(fot. Kazimierz Chmiel)

Historyk szyje

Jest historykiem z wykształcenia i pierwsze stroje nawiązujące do ubrań z dawnych epok powstały dziesięć-jedenaście lat temu na potrzeby ówczesnej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

– Pokazywałyśmy historię kobiet i uszycie dawnych ubrań było jednym z elementów projektu. Wówczas zajmowała się tym moja mama. Sama zaczęłam szyć wiele lat później, już jako przewodnik po Zamościu. Wówczas to była względna nowość. Z czasem kostiumów dla członków naszego stowarzyszenia powstawało coraz więcej. Jestem samoukiem, bo szycia ubranek dla lalek u babci, która była krawcową trudno nazwać szkołą krawiecką – wspomina Dominika Lipska.

Przygotowując ubiory w ramach stypendium, myślała o konkretnych osobach, by dobrać kostium do typu postaci swoich znajomych.

– Nowy rok, nowy strój... jak na portret trumienny – trochę życia jeszcze się tli... – podpisał na swoim profilu facebookowym Jacek Bełz, publikując swój portret we francuskim ubiorze a’la Jan Sobiepan Zamoyski. Grzegorz Łapiński nosi się jak Jan Zamoyski, a Sylwia Jagoda jak Teresa Aniela z Michałowskich Zamoyska.

Kostiumy będzie można oglądać na przewodnikach w nadchodzącym sezonie turystycznym. Mają też być eksponowane na wystawie „Modny Zamość” – 440 lat zamojskiej mody.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium