Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2020 r.
6:26

Kolejny bój o górki czechowskie. Tym razem idzie o alejki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Ewidentnie złamano prawo – twierdzą aktywiści przeciwni budowie alejki przez górki czechowskie. Ich zdaniem tworzenie parku podzielono na etapy, żeby uniknąć badania wpływu całej inwestycji na środowisko. Ratusz twierdzi, że nie wie, by ścieżka była tylko etapem, chociaż sam zaakceptował plan utworzenia tu parku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Alejka budowana na górkach łączy Czechów z osiedlem Botanik: zaczyna się za Lidlem przy Koncertowej, a kończy przy ul. Poligonowej. – To pierwszy etap realizacji największego parku w Lublinie – tak w oficjalnym komunikacie pisze spółka TBV Investment, która zleciła budowę ścieżki.

Prace, mocno już zaawansowane, toczą się na podstawie pozwolenia, które wydał Urząd Miasta. Przed jego wydaniem nie sprawdzał, jak inwestycja wpłynie na środowisko. Nie sprawdzał, bo – jak twierdzi – nie musiał. Urzędnicy tłumaczą, że ocena byłaby wymagana w przypadku utwardzonej drogi mającej ponad 1 km.

Mimo to aktywiści przeciwni budowie przekonują, że nie można było zrezygnować z badania wpływu inwestycji na środowisko. Ich zdaniem nie wolno dzielić parku, który jako całość podlegałby takiej ocenie, na mniejsze etapy o rozmiarach, które tej ocenie umykają.

Działacze twierdzą, że przed wydaniem pozwolenia należało zbadać park jako całość, a ponieważ tego nie zrobiono, oczekują uchylenia zgody na budowę. – Ewidentnie złamano tu prawo budowlane i ustawy środowiskowe – twierdzą aktywiści na facebookowej stronie „Górki czechowskie wietrznie zielone”. Powołują się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Na to samo orzecznictwo powołał się Naczelny Sąd Administracyjny, który w 2018 r. rozstrzygnął spór o pewną inwestycję mieszkaniową na Mazowszu. Orzekł, że niemożliwe jest „sztuczne dzielenia przedsięwzięcia w ten sposób, aby obchodzić prawo, poprzez tworzenie przedsięwzięć, których parametry pozwalają na odstąpienie od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko”. Wyrok nie może jednak mieć zastosowania do górek czechowskich, bo w Polsce nie ma prawa precedensu.

Dlaczego Ratusz nie oceniał wpływu na środowisko całej budowy parku obiecanego przez TBV Investment, a tylko fragment objęty wnioskiem o pozwolenie na budowę?

– Okoliczność, że inwestor posiada ewentualnie koncepcję, wizję dalszego etapu inwestycji, w formie i kształcie nieznanym i w związku z tym nieobjętym wnioskiem o pozwolenie na budowę, nie oznacza z automatu, że jest to również jego zamierzenie budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego – odpowiada nam Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Urząd Miasta twierdzi, że koncepcja parku jest „w kształcie nieznanym”, choć sam prezydent podpisał się pod dokumentem obrazującym, że na górkach powstanie duży park, a nie tylko jedna alejka. Chodzi o umowę z lata 2019 r. pomiędzy miastem a spółką TBV Investment. Załącznikiem do tejże umowy jest koncepcja parku, który ma urządzić spółka w zamian za umożliwienie jej budowy osiedli na części górek.

W koncepcji zapisano, że alejki będą mieć około 7,5 km długości, z czego 5 km miałyby stanowić alejki biegowe, rowerowe i do nordic walking. Na takiej mapie widnieje podpis prezydenta Krzysztofa Żuka. Dlaczego zatem Ratusz stwierdza, że „inwestor posiada ewentualnie” koncepcję „w kształcie nieznanym”?

– Jednym z załączników do umowy z 21 czerwca 2019 r. była „Koncepcja Parku Naturalistycznego”, który ma wykonać na własny koszt spółka TBV – przyznaje Justyna Góźdź. – Koncepcja oznacza jednak rodzaj intencji, pomysł, plan i nie jest jednoznaczna z projektem zagospodarowania dla całego zamierzenia w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego – tłumaczy. Dodaje też, że Urząd Miasta rozpatrując wniosek o pozwolenie na budowę „nie ma podstawy prawnej do żądania od inwestora projektu zagospodarowania dla całego obszaru tylko dlatego, że ma on koncepcję”.

Policzyli drogomierzem

Aktywiści twierdzą, że jeśli nawet Urząd Miasta traktował ścieżkę jako samodzielną inwestycję, to nie mógł zrezygnować z oceny środowiskowej, bo alejka ma ponad 1 km. Twierdzą, że ją mierzyli. – Wypożyczyliśmy profesjonalny drogomierz – piszą działacze na Facebooku i podkreślają, że kilkakrotnie powtarzali pomiar. – Przekraczał za każdym razem 1000 m.

Według Ratusza dokumenty złożone przez inwestora świadczą o tym, że alejka jest krótsza. – Z załącznika mapowego w postaci projektu zagospodarowania terenu, sporządzonego przez uprawnionego geodetę i potwierdzonego przez projektanta za zgodność z oryginałem, wynika, że planowana inwestycja nie będzie miała 1 km – stwierdza Góźdź. – Całkowita długość tej ścieżki terenowej wynosi 892,66 m plus odgałęzienie 81 m – informuje Ratusz, a podane przez niego liczby sumują się do 973 m i 66 cm.

Inną liczbę podaje spółka TBV Investment. – Zgodnie z projektem złożonym do urzędu oraz wydanym pozwoleniem całkowita długość ścieżki wynosi dokładnie 957,66 m. Fakt, licząc od ronda przy gen. Ducha będziemy mieli ścieżkę o długości ponad 2 km, a od Auchan na Felinie prawie 10 km – stwierdza Anna Nieoczym, specjalista ds. marketingu w TBV.

W środę prosiliśmy spółkę o komentarz do twierdzeń aktywistów, którzy sugerują, że budowa parku jest celowo dzielona na mniejsze etapy, by uniknąć oceny środowiskowej. – Pozwolenie wydane zostało na budowę ścieżki terenowej wraz z placem zabaw i obiektami małej architektury na działkach przy ul. Poligonowej – odpisuje nam Anna Nieoczym. – Pełna dokumentacja w tej sprawie znajduje się w urzędzie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty