Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2020 r.
6:26

Kolejny bój o górki czechowskie. Tym razem idzie o alejki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 48 A A

Ewidentnie złamano prawo – twierdzą aktywiści przeciwni budowie alejki przez górki czechowskie. Ich zdaniem tworzenie parku podzielono na etapy, żeby uniknąć badania wpływu całej inwestycji na środowisko. Ratusz twierdzi, że nie wie, by ścieżka była tylko etapem, chociaż sam zaakceptował plan utworzenia tu parku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Alejka budowana na górkach łączy Czechów z osiedlem Botanik: zaczyna się za Lidlem przy Koncertowej, a kończy przy ul. Poligonowej. – To pierwszy etap realizacji największego parku w Lublinie – tak w oficjalnym komunikacie pisze spółka TBV Investment, która zleciła budowę ścieżki.

Prace, mocno już zaawansowane, toczą się na podstawie pozwolenia, które wydał Urząd Miasta. Przed jego wydaniem nie sprawdzał, jak inwestycja wpłynie na środowisko. Nie sprawdzał, bo – jak twierdzi – nie musiał. Urzędnicy tłumaczą, że ocena byłaby wymagana w przypadku utwardzonej drogi mającej ponad 1 km.

Mimo to aktywiści przeciwni budowie przekonują, że nie można było zrezygnować z badania wpływu inwestycji na środowisko. Ich zdaniem nie wolno dzielić parku, który jako całość podlegałby takiej ocenie, na mniejsze etapy o rozmiarach, które tej ocenie umykają.

Działacze twierdzą, że przed wydaniem pozwolenia należało zbadać park jako całość, a ponieważ tego nie zrobiono, oczekują uchylenia zgody na budowę. – Ewidentnie złamano tu prawo budowlane i ustawy środowiskowe – twierdzą aktywiści na facebookowej stronie „Górki czechowskie wietrznie zielone”. Powołują się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Na to samo orzecznictwo powołał się Naczelny Sąd Administracyjny, który w 2018 r. rozstrzygnął spór o pewną inwestycję mieszkaniową na Mazowszu. Orzekł, że niemożliwe jest „sztuczne dzielenia przedsięwzięcia w ten sposób, aby obchodzić prawo, poprzez tworzenie przedsięwzięć, których parametry pozwalają na odstąpienie od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko”. Wyrok nie może jednak mieć zastosowania do górek czechowskich, bo w Polsce nie ma prawa precedensu.

Dlaczego Ratusz nie oceniał wpływu na środowisko całej budowy parku obiecanego przez TBV Investment, a tylko fragment objęty wnioskiem o pozwolenie na budowę?

– Okoliczność, że inwestor posiada ewentualnie koncepcję, wizję dalszego etapu inwestycji, w formie i kształcie nieznanym i w związku z tym nieobjętym wnioskiem o pozwolenie na budowę, nie oznacza z automatu, że jest to również jego zamierzenie budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego – odpowiada nam Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Urząd Miasta twierdzi, że koncepcja parku jest „w kształcie nieznanym”, choć sam prezydent podpisał się pod dokumentem obrazującym, że na górkach powstanie duży park, a nie tylko jedna alejka. Chodzi o umowę z lata 2019 r. pomiędzy miastem a spółką TBV Investment. Załącznikiem do tejże umowy jest koncepcja parku, który ma urządzić spółka w zamian za umożliwienie jej budowy osiedli na części górek.

W koncepcji zapisano, że alejki będą mieć około 7,5 km długości, z czego 5 km miałyby stanowić alejki biegowe, rowerowe i do nordic walking. Na takiej mapie widnieje podpis prezydenta Krzysztofa Żuka. Dlaczego zatem Ratusz stwierdza, że „inwestor posiada ewentualnie” koncepcję „w kształcie nieznanym”?

– Jednym z załączników do umowy z 21 czerwca 2019 r. była „Koncepcja Parku Naturalistycznego”, który ma wykonać na własny koszt spółka TBV – przyznaje Justyna Góźdź. – Koncepcja oznacza jednak rodzaj intencji, pomysł, plan i nie jest jednoznaczna z projektem zagospodarowania dla całego zamierzenia w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego – tłumaczy. Dodaje też, że Urząd Miasta rozpatrując wniosek o pozwolenie na budowę „nie ma podstawy prawnej do żądania od inwestora projektu zagospodarowania dla całego obszaru tylko dlatego, że ma on koncepcję”.

Policzyli drogomierzem

Aktywiści twierdzą, że jeśli nawet Urząd Miasta traktował ścieżkę jako samodzielną inwestycję, to nie mógł zrezygnować z oceny środowiskowej, bo alejka ma ponad 1 km. Twierdzą, że ją mierzyli. – Wypożyczyliśmy profesjonalny drogomierz – piszą działacze na Facebooku i podkreślają, że kilkakrotnie powtarzali pomiar. – Przekraczał za każdym razem 1000 m.

Według Ratusza dokumenty złożone przez inwestora świadczą o tym, że alejka jest krótsza. – Z załącznika mapowego w postaci projektu zagospodarowania terenu, sporządzonego przez uprawnionego geodetę i potwierdzonego przez projektanta za zgodność z oryginałem, wynika, że planowana inwestycja nie będzie miała 1 km – stwierdza Góźdź. – Całkowita długość tej ścieżki terenowej wynosi 892,66 m plus odgałęzienie 81 m – informuje Ratusz, a podane przez niego liczby sumują się do 973 m i 66 cm.

Inną liczbę podaje spółka TBV Investment. – Zgodnie z projektem złożonym do urzędu oraz wydanym pozwoleniem całkowita długość ścieżki wynosi dokładnie 957,66 m. Fakt, licząc od ronda przy gen. Ducha będziemy mieli ścieżkę o długości ponad 2 km, a od Auchan na Felinie prawie 10 km – stwierdza Anna Nieoczym, specjalista ds. marketingu w TBV.

W środę prosiliśmy spółkę o komentarz do twierdzeń aktywistów, którzy sugerują, że budowa parku jest celowo dzielona na mniejsze etapy, by uniknąć oceny środowiskowej. – Pozwolenie wydane zostało na budowę ścieżki terenowej wraz z placem zabaw i obiektami małej architektury na działkach przy ul. Poligonowej – odpisuje nam Anna Nieoczym. – Pełna dokumentacja w tej sprawie znajduje się w urzędzie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

Sprzedam ,,szosę'' Triban

lublin

1 100,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

155,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Nieruchomości -> Wynajmę
Do wynajęcia lokal 75 m2  handlowo-usługowy w Puławach

Do wynajęcia lokal 75 m2 handlowo-usługowy w Puławach

Puławy

1 700,00 zł

Komunikaty